romea - logo
13. června 2021 (neděle)
svátek má Antonín

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brněnská realitní kancelář nechtěla Romům pronajmout byt. Dostala 20 tisíc pokutu

17.3.2016 20:40
Budova ČOI v Brně (FOTO: Jiří Sedláček, Wikimedia Commons)
Budova ČOI v Brně (FOTO: Jiří Sedláček, Wikimedia Commons)

Česká obchodní inspekce (ČOI) uložila pokutu 20.000 korun jedné z brněnských realitních kanceláří za diskriminaci romských zájemcům o bydlení. Při telefonické simulované poptávce na pronájem bytů makléř zájemci sdělil, že majitelé si v domě Romy nepřejí. V tiskové zprávě to dnes uvedla organizace IQ Roma servis, která pomáhá Romům v začleňování do společnosti. Jméno pokutované realitní kanceláře neuvedla.

- „Já se zeptám… je to taková osobní otázka… Jste Romové?“
- „Já myslím, že na tom nezáleží úplně, že to je v pořádku, ne?“
- „Bohužel, majiteli jo.“

Testovací hovor se uskutečnil už v roce 2014. Zaměstnanci IQ Roma servis se telefonicky spojili s makléři dvou realitních kanceláří. V obou případech bezproblémová domluva trvala jen do chvíle, kdy se makléři dozvěděli, že zájemci jsou Romové. Poté, co byli makléři obeznámeni se skutečností, že jde o mladý romský pár, k prohlídce bytů nesvolili. Dokonce ani po ujištění ze strany zájemce, že jsou slušní a pracující. Makléři se obhajovali tím, že majitelé a nájemníci si nepřejí v domě Romy, uvedla dnes IQ Roma servis, která podala i podnět ČOI.

Podle inspekce realitní kancelář svým jednáním porušila zákon o ochraně spotřebitele, podle kterého nesmí spotřebitele diskriminovat. Kancelář se hájila tím, že pouze akceptovala přání majitele nemovitosti.

Právní zástupce považoval za nepřípustné také použití nahrávky telefonického rozhovoru, která vznikla „v utajení“. Argumentoval tím, že se jedná o činnost na hraně zákona: organizace by neměly najímat „agenty provokatéry“ a vyvíjet aktivity s cílem odhalit trestný čin.   Česká obchodní inspekce však ve svém rozhodnutí vyjádřila názor, že pokud není důkaz získaný díky situačnímu testingu osobní povahy, lze jej zcela legitimně použít.

Firma musí kromě pokuty uhradit i náklady řízení. Majitel druhé realitní kanceláře se proti rozhodnutí ČOI odvolal, uvedla IQ Roma servis.

"Dobrou zprávou je, že Česká obchodní inspekce při rozhodování použila jako důkaz přepis telefonické nahrávky rozhovoru ze situačního testingu, který provedli zaměstnanci IQ Roma servisu v září 2014," uvedla Lucia Barthová z IQ Roma servis. Podle ní organizace loni řešila 66 případů diskriminace.

Například na konci února 2016 řešila Česká obchodní inspekce (ČOI) případ dvou brněnských nočních klubů. Při kontrolní akci zjistila, že dovnitř nebyli vpuštěni Romové a mohl tak být porušen zákon o ochraně spotřebitele kvůli diskriminaci.

Organizace ROMEA zase během projektu, ve kterém pomáhala zájemcům s hledáním zaměstnání, narazila na firmu Clinea, která odmítala zaměstnat Romku na pozici uklízečky. Manažerka firmy to vysvětlila tím, že si to nepřejí její klienti.

Přehled případů diskriminace, které skončily u soudu

Ačkoliv je podobné zacházení podle řady romských aktivistů běžné, k soudům se příliš často nedostává. Justice řešila například případ z roku 2001, kdy se Rom nedostal na diskotéku v jednom ze západočeských měst. Justice uznala, že jde o diskriminaci na základě jeho etnické příslušnosti.

O dva roky později se Romka se svým známým informovala na bydlení v ubytovně. Vedoucí jim odpověděla, že volná místa nejsou. Figuranti vzápětí mohli získat dvoupokojový byt. Žena podala žalobu na ochranu osobnosti. Soud jí přiznal peněžní zadostiučinění.

V roce 2015 se litoměřický okresní soud zabýval případem realitní makléřky, která odmítla romskou zájemkyni o byt s vysvětlením, že pronajímatel si Romy nepřeje. Soud přiznal zájemkyni právo na omluvu, nikoliv však na odškodnění 100.000 korun. Šlo o test, na kterém se podílela také kancelář ombudsmana.

V roce 2015 také Ústavní soud (ÚS) nařídil znovu otevřít případ Romů, kteří měli rezervaci v roce 2006 v hotelu v Mostě, ale po příjezdu na místo pokoj nedostali. Podle původního verdiktu se diskriminace založená na jejich etnické příslušnosti neprokázala, podle ÚS ale přetrvávají pochybnosti, zda obhajoba hotelu nebyla pouze účelová. Kauzou se musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze.

V únoru 2016 se písemné omluvy a odškodnění za újmu na důstojnosti po pěti letech dočkala rodina od zubařky, která je odmítla ošetřit kvůli jejich romskému původu. Po té, co jejich zubař odešel do důchodu, si pan P. a jeho nezletilá dcera telefonicky domluvili ošetření u nové zubní lékařky. Přestože objednání proběhlo bez problémů, odmítla je lékařka při osobní návštěvě zaregistrovat a popřela i telefonickou domluvu. Zubařka se musela rodině omluvit a zaplatit celkem 30 000 Kč za újmu na důstojnosti.

Přečteno: 1849x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Diskriminace, Rasismus, Česká obchodní inspekceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo