romea - logo
16. prosince 2017 (sobota)
svátek má Albína
Zprávy e-mailem - Nemáte čas číst naše zprávy každý den? Nechte si posílat souhrn toho nejdůležitějšího tak často, jak  chcete Vy.
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brněnské hnutí Slušní lidé podalo žalobu na Ministerstvo vnitra za to, že ho označilo za extremistické

5.10.2017 10:43
Jiří Čunek na jedné fotce s extremisty s neonacistickou minulostí (FOTO: Facebook
Jiří Čunek na jedné fotce s extremisty s neonacistickou minulostí (FOTO: Facebook "Slušní lidé")

Brněnské hnutí Slušní lidé podalo ke Krajskému soudu v Brně žalobu na ministerstvo vnitra kvůli tomu, že hnutí označuje za extremistické. Žaloba směřuje na ochranu názvu a pověsti, hnutí chce dosáhnout verdiktu, že jeho činnost není extremistická. ČTK to řekl jeho předseda Zdeněk Pernica. Přijetí žaloby včera ČTK potvrdila mluvčí soudu Eva Sigmundová. Zatím neví, kdy se žalobou soud začne zabývat. Slušné lidi bude u soudu zastupovat advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která se specializuje na komunální právo a byla i poslankyní za ČSSD.

Hnutí vzniklo loni jako reakce na současné vedení města Brna, které vede hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, Strana zelených a TOP 09. Jeho předseda Pernica je trojnásobný mistr ČR v kickboxu a kromě toho podniká, má bezpečnostní agenturu. Ministerstvo psalo o Slušných lidech ve zprávě o extremismu, kterou má ČTK k dispozici. V ní se objevily například informace, že se uskupení vyprofilovalo jako odpůrce uskupení Žít Brno a personální substrát skupiny tvoří mimo jiné "osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí." Podle ministerstva si hnutí získalo mediální pozornost například zakrytím růžového tanku v Brně nebo tím, že označili za vlastizrádnou akci vystavení artefaktu v rámci Poutě smíření, což je pieta za Němce zemřelé při poválečném odsunu.

Pernica s označením o extremismu nesouhlasí. "Na soud jsme se rozhodli obrátit proto, že chceme jasný verdikt, že naše činnost není extremistická. Chceme se účastnit komunálních voleb a chceme v nich fair play jako každý jiný," uvedl Pernica.

Zastupovat Slušné lidi bude Hamplová, která byla v letech 2005 a 2006 poslankyní za ČSSD. "Má zkušenosti z politiky, věnuje se veřejnému právu a je specialistkou na komunální právo a řízení měst a obcí. Nejpodstatnější je, že má odvahu podobný spor vést. Dělá to bez nároku na honorář, zkrátka proto, že má stejný názor. Nelze dávat někomu bezdůvodně přívlastky jen proto, že je jiný," zdůraznil Pernica.

Podle něj má hnutí několik desítek členů a sympatizantů. Ohrazují se proti současnému vedení. "Vadí nám hlavně absence vize řízení města, chybějící územní plán, nekoordinovaná doprava, plýtvání veřejnými prostředky na projekty osob propojených na radniční koalici a zvyšující se netransparentnost hospodaření města v podobě městského holdingu," řekl Pernica.

Přečteno: 1116x

Kam dál:

Štítky:  

žaloba, Ministerstvo vnitra, Extremismus, Brno, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Proti setkání představitelů evropské krajní pravice protestovalo 15. 12. 2017 po osmnácté hodině poklidně několik stovek lidí. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec))

videoVIDEO: Fašisty tu nechceme. V Praze probíhají protesty proti setkání xenofobních stran

16.12.2017 13:07, (PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME)
Několik set lidí se dnes odpoledne sešlo v pražských Roztylech na demonstraci proti setkání představitelů evropských protiimigračních, xenofobních a nenávistných stran. Plánují pochod k pražskému TOP hotelu, kde se konference pořádaná hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) koná.
 celý článek

Futsalový klub Dynamo Černý Most

Futsalový klub z Černého mostu proti xenofobním výrokům Okamury a Zemana: Máme hráče různých národností a bojujeme za jeden tým!

14.12.2017 16:26
Stovky lajků a sdílení získala fotka futsalového klubu Dynamo Černý Most, v němž hráči a trenér Marek Bělor vyjádřili nesouhlas s nenávistnými výroky Tomia Okamury a prezidenta České republiky Miloše Zemana. Klub se tak jasně vyjádřil proti šíření negativních postojů k menšinám, kterými Okamura, jeho strana a prezident podněcují ve společnosti xenofobii a rasismus.
 celý článek

Předseda krajně pravicové Národní demokracie extremista Adam B. Bartoš 20. 7. 2017 u soudu (FOTO: Vít Hassan)

Bartoš je antisemita. Jeho projevy připomínají 30. léta v Německu, uvedl znalec

14.12.2017 14:08
Projevy předsedy Národní demokracie (ND) Adama B. Bartoše připomínají 30. léta v Německu, řekl dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 znalec z oboru extremismu. Bartoš je podle něj antisemita. Šéf Národní demokracie čelí obžalobě mimo jiné z popírání genocidy a hanobení národa, hrozí mu až tři roky vězení. Soud odpoledne pokračoval čtením listinných důkazů.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo