romea - logo
23. července 2018 (pondělí)
svátek má Libor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brněnské hnutí Slušní lidé podalo žalobu na Ministerstvo vnitra za to, že ho označilo za extremistické

5.10.2017 10:43
Jiří Čunek na jedné fotce s extremisty s neonacistickou minulostí (FOTO: Facebook
Jiří Čunek na jedné fotce s extremisty s neonacistickou minulostí (FOTO: Facebook "Slušní lidé")

Brněnské hnutí Slušní lidé podalo ke Krajskému soudu v Brně žalobu na ministerstvo vnitra kvůli tomu, že hnutí označuje za extremistické. Žaloba směřuje na ochranu názvu a pověsti, hnutí chce dosáhnout verdiktu, že jeho činnost není extremistická. ČTK to řekl jeho předseda Zdeněk Pernica. Přijetí žaloby včera ČTK potvrdila mluvčí soudu Eva Sigmundová. Zatím neví, kdy se žalobou soud začne zabývat. Slušné lidi bude u soudu zastupovat advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která se specializuje na komunální právo a byla i poslankyní za ČSSD.

Hnutí vzniklo loni jako reakce na současné vedení města Brna, které vede hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, Strana zelených a TOP 09. Jeho předseda Pernica je trojnásobný mistr ČR v kickboxu a kromě toho podniká, má bezpečnostní agenturu. Ministerstvo psalo o Slušných lidech ve zprávě o extremismu, kterou má ČTK k dispozici. V ní se objevily například informace, že se uskupení vyprofilovalo jako odpůrce uskupení Žít Brno a personální substrát skupiny tvoří mimo jiné "osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí." Podle ministerstva si hnutí získalo mediální pozornost například zakrytím růžového tanku v Brně nebo tím, že označili za vlastizrádnou akci vystavení artefaktu v rámci Poutě smíření, což je pieta za Němce zemřelé při poválečném odsunu.

Pernica s označením o extremismu nesouhlasí. "Na soud jsme se rozhodli obrátit proto, že chceme jasný verdikt, že naše činnost není extremistická. Chceme se účastnit komunálních voleb a chceme v nich fair play jako každý jiný," uvedl Pernica.

Zastupovat Slušné lidi bude Hamplová, která byla v letech 2005 a 2006 poslankyní za ČSSD. "Má zkušenosti z politiky, věnuje se veřejnému právu a je specialistkou na komunální právo a řízení měst a obcí. Nejpodstatnější je, že má odvahu podobný spor vést. Dělá to bez nároku na honorář, zkrátka proto, že má stejný názor. Nelze dávat někomu bezdůvodně přívlastky jen proto, že je jiný," zdůraznil Pernica.

Podle něj má hnutí několik desítek členů a sympatizantů. Ohrazují se proti současnému vedení. "Vadí nám hlavně absence vize řízení města, chybějící územní plán, nekoordinovaná doprava, plýtvání veřejnými prostředky na projekty osob propojených na radniční koalici a zvyšující se netransparentnost hospodaření města v podobě městského holdingu," řekl Pernica.

Přečteno: 1293x

Kam dál:

Štítky:  

žaloba, Ministerstvo vnitra, Extremismus, Brno, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka SPD Tomia Okamury kvůli rasistickým a nenávistným výrokům

18.7.2018 13:04
Policie navrhla obžalovat bývalého tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli nenávistným výrokům ve Sněmovně. Jméno obžalovaného mluvčí pražské policie Jan Daněk neuvedl, policie se ale v minulosti o Staníka zajímala kvůli jeho nenávistným a rasistickým výrokům na adresu Židů, Romů a homosexuálů. Podle svědků výroky pronesl koncem loňského října ve Sněmovně, i podle Daňka byl trestný čin spáchán v této době.
 celý článek

Jubilejní 20. ročník mezinárodní folklórního festivalu Romská píseň se konal v sobotu 26. 7. 2014 v malebném prostředí Beskyd tradičně v areálu Dřevěného městečka ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm (FOTO: Marek Štěpán)

Rožnovský skanzen bude o víkendu hostit festival romské hudby

18.7.2018 12:18
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku bude o víkendu hostit hudební festival Romská píseň. Tradiční akce se tam uskuteční 24. rokem. Festival v sobě snoubí temperamentní romské, maďarské i rumunské rytmy, řekla mluvčí muzea Pavlína Polášková.
 celý článek

Ilustrační FOTO: SalFalko, Flickr.com

Soud v Římě odsoudil čtyři pachatele pogromu na romský tábor v Turíně

18.7.2018 0:40
Čtyři lidé byli v pátek v Římě uznáni vinnými z rasové a etnické nenávisti za vypálení romského tábora na turínském předměstí Vallette v roce 2011. Činu se dopustili poté, co dospívající dívka falešně obvinila dva Romy ze znásilnění. Informovala o tom agentura ANSA.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo