romea - logo
19. března 2018 (pondělí)
svátek má Josef
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brněnské hnutí Slušní lidé podalo žalobu na Ministerstvo vnitra za to, že ho označilo za extremistické

5.10.2017 10:43
Jiří Čunek na jedné fotce s extremisty s neonacistickou minulostí (FOTO: Facebook
Jiří Čunek na jedné fotce s extremisty s neonacistickou minulostí (FOTO: Facebook "Slušní lidé")

 

Brněnské hnutí Slušní lidé podalo ke Krajskému soudu v Brně žalobu na ministerstvo vnitra kvůli tomu, že hnutí označuje za extremistické. Žaloba směřuje na ochranu názvu a pověsti, hnutí chce dosáhnout verdiktu, že jeho činnost není extremistická. ČTK to řekl jeho předseda Zdeněk Pernica. Přijetí žaloby včera ČTK potvrdila mluvčí soudu Eva Sigmundová. Zatím neví, kdy se žalobou soud začne zabývat. Slušné lidi bude u soudu zastupovat advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která se specializuje na komunální právo a byla i poslankyní za ČSSD.

Hnutí vzniklo loni jako reakce na současné vedení města Brna, které vede hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, Strana zelených a TOP 09. Jeho předseda Pernica je trojnásobný mistr ČR v kickboxu a kromě toho podniká, má bezpečnostní agenturu. Ministerstvo psalo o Slušných lidech ve zprávě o extremismu, kterou má ČTK k dispozici. V ní se objevily například informace, že se uskupení vyprofilovalo jako odpůrce uskupení Žít Brno a personální substrát skupiny tvoří mimo jiné "osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí." Podle ministerstva si hnutí získalo mediální pozornost například zakrytím růžového tanku v Brně nebo tím, že označili za vlastizrádnou akci vystavení artefaktu v rámci Poutě smíření, což je pieta za Němce zemřelé při poválečném odsunu.

Pernica s označením o extremismu nesouhlasí. "Na soud jsme se rozhodli obrátit proto, že chceme jasný verdikt, že naše činnost není extremistická. Chceme se účastnit komunálních voleb a chceme v nich fair play jako každý jiný," uvedl Pernica.

Zastupovat Slušné lidi bude Hamplová, která byla v letech 2005 a 2006 poslankyní za ČSSD. "Má zkušenosti z politiky, věnuje se veřejnému právu a je specialistkou na komunální právo a řízení měst a obcí. Nejpodstatnější je, že má odvahu podobný spor vést. Dělá to bez nároku na honorář, zkrátka proto, že má stejný názor. Nelze dávat někomu bezdůvodně přívlastky jen proto, že je jiný," zdůraznil Pernica.

Podle něj má hnutí několik desítek členů a sympatizantů. Ohrazují se proti současnému vedení. "Vadí nám hlavně absence vize řízení města, chybějící územní plán, nekoordinovaná doprava, plýtvání veřejnými prostředky na projekty osob propojených na radniční koalici a zvyšující se netransparentnost hospodaření města v podobě městského holdingu," řekl Pernica.

Přečteno: 1200x

Kam dál:

Štítky:  

žaloba, Ministerstvo vnitra, Extremismus, Brno, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Vojtěch Pačan 17. 3. 2018 na demonstraci proti rasismu a šíření nenávisti na pražském Klárově (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM a FOTOGALERIE: Demonstrace proti rasismu a vyvolávání nenávisti. Lidé protestovali proti zpochybňování romského holokaustu

17.3.2018 13:00, (AKTUALIZOVÁNO 14:30)
Proti rasismu, násilí a zpochybňování romského holocaustu demonstrovalo od 13 hodin v Praze na malostranském Klárově několik desítek Romů a dalších odpůrců šíření nenávisti. Kromě projevů byla přečtena jména obětí rasové násilí v České republice, zazněla romská hymna, kterou zahrála skupina Bengas.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

Zástupce ombudsmanky Křeček zaměnil obchodníky s chudobou a jejich oběti. Institut pro sociální inkluzi vyvrací jeho dezinformace

15.3.2018 14:48
Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček upozornil na svém Facebooku na nekalé praktiky se sociálními dávkami v Sokolově. Ve svém vyjádření ovšem za obchodníky s chudobou označil ty, kteří jsou oběťmi těchto praktik - chudé rodiny. Stejně nesmyslně pak dokreslil své povídání o návštěvě Sokolova neexistujícím příkladem o pěstounské rodině, která prý od státu pobírá skoro sedmdesát tisíc korun. Dezinformace šířené Stanislavem Křečkem vyvrátil Institut pro sociální inkluzi (IPSI) na svém Facebooku.
 celý článek

Andrej Babiš (vpravo) v doprovodu senátora Jaroslava Doubravy (vlevo) spolu s ředitelem SBD Krušnohor Františkem Rybou, kteří oba prosluli rasistickými protiromskými výroky.

Některé výroky družstva Krušnohor na adresu Romů mohou být trestným činem, upozorňuje veřejná ochránkyně práv

15.3.2018 13:05
Veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou znepokojuje vyjadřování bytového družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce bytů, na adresu Romů. Poslala mu proto dopis s žádostí o nápravu.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo