romea - logo
20. října 2018 (sobota)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brněnské hnutí Slušní lidé podalo žalobu na Ministerstvo vnitra za to, že ho označilo za extremistické

5.10.2017 10:43
Jiří Čunek na jedné fotce s extremisty s neonacistickou minulostí (FOTO: Facebook
Jiří Čunek na jedné fotce s extremisty s neonacistickou minulostí (FOTO: Facebook "Slušní lidé")

Brněnské hnutí Slušní lidé podalo ke Krajskému soudu v Brně žalobu na ministerstvo vnitra kvůli tomu, že hnutí označuje za extremistické. Žaloba směřuje na ochranu názvu a pověsti, hnutí chce dosáhnout verdiktu, že jeho činnost není extremistická. ČTK to řekl jeho předseda Zdeněk Pernica. Přijetí žaloby včera ČTK potvrdila mluvčí soudu Eva Sigmundová. Zatím neví, kdy se žalobou soud začne zabývat. Slušné lidi bude u soudu zastupovat advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která se specializuje na komunální právo a byla i poslankyní za ČSSD.

Hnutí vzniklo loni jako reakce na současné vedení města Brna, které vede hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL, Strana zelených a TOP 09. Jeho předseda Pernica je trojnásobný mistr ČR v kickboxu a kromě toho podniká, má bezpečnostní agenturu. Ministerstvo psalo o Slušných lidech ve zprávě o extremismu, kterou má ČTK k dispozici. V ní se objevily například informace, že se uskupení vyprofilovalo jako odpůrce uskupení Žít Brno a personální substrát skupiny tvoří mimo jiné "osoby s neonacistickou či chuligánskou minulostí." Podle ministerstva si hnutí získalo mediální pozornost například zakrytím růžového tanku v Brně nebo tím, že označili za vlastizrádnou akci vystavení artefaktu v rámci Poutě smíření, což je pieta za Němce zemřelé při poválečném odsunu.

Pernica s označením o extremismu nesouhlasí. "Na soud jsme se rozhodli obrátit proto, že chceme jasný verdikt, že naše činnost není extremistická. Chceme se účastnit komunálních voleb a chceme v nich fair play jako každý jiný," uvedl Pernica.

Zastupovat Slušné lidi bude Hamplová, která byla v letech 2005 a 2006 poslankyní za ČSSD. "Má zkušenosti z politiky, věnuje se veřejnému právu a je specialistkou na komunální právo a řízení měst a obcí. Nejpodstatnější je, že má odvahu podobný spor vést. Dělá to bez nároku na honorář, zkrátka proto, že má stejný názor. Nelze dávat někomu bezdůvodně přívlastky jen proto, že je jiný," zdůraznil Pernica.

Podle něj má hnutí několik desítek členů a sympatizantů. Ohrazují se proti současnému vedení. "Vadí nám hlavně absence vize řízení města, chybějící územní plán, nekoordinovaná doprava, plýtvání veřejnými prostředky na projekty osob propojených na radniční koalici a zvyšující se netransparentnost hospodaření města v podobě městského holdingu," řekl Pernica.

Přečteno: 1309x

Kam dál:

Štítky:  

žaloba, Ministerstvo vnitra, Extremismus, Brno, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol si v pátek 4. 11. 2017 v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace ROMEA. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ

19.10.2018 0:37
Přímý přenos z Brožíkova sálu na Staroměstské radnici ze slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol, kteří se pro tento školní rok stali součástí Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů. Přímý přenos ze slavnostní akce zajišťuje první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo