romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brněnský biskup Cikrle poobědval s romskými rodinami

26.12.2016 10:26
Symbol hnutí Sant´Egidio. FOTO: Facebook Sant´Egidio Česká republika.
Symbol hnutí Sant´Egidio. FOTO: Facebook Sant´Egidio Česká republika.

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle včera poobědval s romskými rodinami, o něž se stará církevní komunita Sant Egidio. Setkali se v restauraci Živá voda pod Petrovem. Smyslem setkání bylo společně oslavit Vánoce a budovat vztahy mezi Romy a neromskou společností.

Brněnský biskup se podobných setkání účastní více než deset let. Setkává se se starými a nemocnými lidmi nebo s lidmi bez domova. Mezi Romy zavítal podruhé.

"Letošní Hod Boží vánoční jsem prožil s romskou komunitou. Chtěl bych nejen je, ale každého, kdo nemá domov, kdo je sám a cítí se zapomenut a opuštěn, povzbudit a potěšit. A ujistit ho, že je milován, že ho má Bůh rád a že se o něho stará třeba i prostřednictvím lidí, kteří jsou napojeni na komunitu Sant Egidio, kteří v něm skrze víru v Ježíše Krista vidí svého bratra, svou sestru a kteří jím nepohrdají," uvedl Cikrle.

Podle Ivety Jalové, členky komunity Sant Egidio, bylo setkání především o budování vztahu mezi romskou a neromskou komunitou. Romové podle ní cítí, že nejsou přijati většinovou společností, cítí se vyloučení.

Setkání se zúčastnilo 50 romských dětí a deseti dospělých. K obědu byl hovězí vývar, jako hlavní jídlo přírodní kuřecí řízek a hranolky.

Církevní představitelé se setkávají s lidmi na okraji společnosti už tradičně. Dnes pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul na stejném místě a pak i na faře u sv. Jakuba poobědvá s lidmi bez domova a se starými lidmi z Domu pokojného stáří na Kamenné ulici v Brně.

Komunita Sant’Egidio vznikla v Římě v roce 1968 z iniciativy tenkrát méně než dvacetiletého Andrey Riccardiho. Začal tak, že shromáždil skupinu gymnazistů, jako byl on sám, aby společně naslouchali evangeliu a žili podle něj. První křesťanská komunita Skutků apoštolských a František z Assisi byly prvními vztažnými body Komunity. Je to „veřejné sdružení laiků v církvi“, hnutí s více než 50000 členy, kteří se v Římě, v Itálii a ve více než 70 zemích světa na různých kontinentech zasazují o předávání evangelia a působí v dobročinné službě. Různé Komunity po celém světě jsou navzájem spojeny základy, které charakterizují cestu Sant’Egidia (předávání evangelia, solidarita s chudými, ekumenismus, dialog a spolupráce mezi náboženstvími).

 

Přečteno: 1676x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

církev, Charita, Vánoce, Romové, BezdomovciHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo