romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Brněnský biskup Cikrle poobědval s romskými rodinami

26.12.2016 10:26
Symbol hnutí Sant´Egidio. FOTO: Facebook Sant´Egidio Česká republika.
Symbol hnutí Sant´Egidio. FOTO: Facebook Sant´Egidio Česká republika.

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle včera poobědval s romskými rodinami, o něž se stará církevní komunita Sant Egidio. Setkali se v restauraci Živá voda pod Petrovem. Smyslem setkání bylo společně oslavit Vánoce a budovat vztahy mezi Romy a neromskou společností.

Brněnský biskup se podobných setkání účastní více než deset let. Setkává se se starými a nemocnými lidmi nebo s lidmi bez domova. Mezi Romy zavítal podruhé.

"Letošní Hod Boží vánoční jsem prožil s romskou komunitou. Chtěl bych nejen je, ale každého, kdo nemá domov, kdo je sám a cítí se zapomenut a opuštěn, povzbudit a potěšit. A ujistit ho, že je milován, že ho má Bůh rád a že se o něho stará třeba i prostřednictvím lidí, kteří jsou napojeni na komunitu Sant Egidio, kteří v něm skrze víru v Ježíše Krista vidí svého bratra, svou sestru a kteří jím nepohrdají," uvedl Cikrle.

Podle Ivety Jalové, členky komunity Sant Egidio, bylo setkání především o budování vztahu mezi romskou a neromskou komunitou. Romové podle ní cítí, že nejsou přijati většinovou společností, cítí se vyloučení.

Setkání se zúčastnilo 50 romských dětí a deseti dospělých. K obědu byl hovězí vývar, jako hlavní jídlo přírodní kuřecí řízek a hranolky.

Církevní představitelé se setkávají s lidmi na okraji společnosti už tradičně. Dnes pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul na stejném místě a pak i na faře u sv. Jakuba poobědvá s lidmi bez domova a se starými lidmi z Domu pokojného stáří na Kamenné ulici v Brně.

Komunita Sant’Egidio vznikla v Římě v roce 1968 z iniciativy tenkrát méně než dvacetiletého Andrey Riccardiho. Začal tak, že shromáždil skupinu gymnazistů, jako byl on sám, aby společně naslouchali evangeliu a žili podle něj. První křesťanská komunita Skutků apoštolských a František z Assisi byly prvními vztažnými body Komunity. Je to „veřejné sdružení laiků v církvi“, hnutí s více než 50000 členy, kteří se v Římě, v Itálii a ve více než 70 zemích světa na různých kontinentech zasazují o předávání evangelia a působí v dobročinné službě. Různé Komunity po celém světě jsou navzájem spojeny základy, které charakterizují cestu Sant’Egidia (předávání evangelia, solidarita s chudými, ekumenismus, dialog a spolupráce mezi náboženstvími).

 

Přečteno: 1684x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

církev, Charita, Vánoce, Romové, BezdomovciHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo