Brusel požaduje po České republice přesná kritéria romské integrace

Evropská komise má celkem 88 výhrad k dohodě o partnerství, podle níž má do Česka proudit 550 miliard korun evropských dotací v letech 2014 až 2020. Nedostatky jsou podle Bruselu například v plánech na investice do ekologie, energetiky, dopravy, zdravotnictví, školství, informačních technologií nebo sociální oblasti včetně romské integrace. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes (MfD).
Komise podle deníku požaduje, aby Česká republika dodala přesnější data, ze kterých by bylo zřejmé, proč se pro konkrétní investice rozhodla. Čeští a evropští experti o dohodě o partnerství diskutovali dva roky a její konečnou verzi dostala Evropská komise letos 17. dubna, čtyři dny před posledním termínem. Připomínky k návrhu Brusel odeslal do Prahy 24. června. Slovensko nebo Polsko už dohodu o partnerství schválenou má, píše MfD.
U dotací na pomoc romské menšině Brusel požaduje, aby Češi stanovili kritéria, podle kterých by se poznalo, že se romské rodině podařilo opravdu začlenit do většinové společnosti.
České plány na využití dotací podle deníku v některých případech dokonce odporují doporučení Evropské komise, především se to týká nákupů přístrojů do nemocnic. U životního prostředí chtějí evropští experti vysvětlit, proč Češi plánují nejvíc investovat do spaloven komunálního odpadu. Informační technologie pak bude Brusel podporovat, jen pokud dostane analýzu, proč při podpoře IT v minulých letech Česko vážně selhalo, píše MfD.
V oblasti energetiky žádá Evropská komise zdůvodnit, proč se má investovat do bioplynových stanic a do spalování biomasy ve velkých elektrárnách.
Česká strana se může podle deníku s připomínkami vypořádat, nebo se i bez toho podobně jako v roce 2007 na schválení plánu čerpání dotací domluvit s Evropskou komisí na politické úrovni. Vypořádání všech 88 připomínek by podle deníku znamenalo připravit řadu podrobných analýz a rozvojových plánů. V takovém případě by se dohoda zřejmě odložila až na příští rok.
Kam dál:
- Aktivisté: Romové musí být zapojeni do politického života. Účast ve volbách jako voliči i jako kandidáti je důležitá, rozhodování o financích je klíčové
- Plzeňská základní škola pomáhá dětem s integrací pomocí hudby. Patronem je operní pěvec Miro Bartoš
- Gent se snaží integrovat Romy přicházející do Belgie. Ze slumů je stěhuje do buněk na předměstí
- Ministerstvo financí: Kulatý stůl k romskému začleňování
- V dobách krize jsou zvlášť tvrdě zasaženi Romové, řekla komisařka Jourová při předávání ocenění pro Evropská hlavní města diverzity a inkluze. Romskou cenu vyhrála španělská Andalusie
- Pět obcí na Slovensku se zapojilo do evropského sociálního projektu. Svépomocná výstavba pomůže s bydlením i uplatněním na trhu práce
- EU se dohodla na pravidlech regulace obsahu na sociálních sítích
- Evropská komise: Diskriminační výroky Stanislava Křečka vzbuzují velmi vážné obavy, budeme jednat
- Romové z vyloučených lokalit na Slovensku umírali kvůli Covidu více než majorita, může za to nízká proočkovanost. Zastavila se i jejich zvyšující se zaměstnanost
- Z evropských dotací nebude postaveno 5 tisíc sociálních bytů. Nebyl zájem od žadatelů, Ivan Bartoš to chce napravit
- Dehonestující výraz "cikáni" byl nahrazen slovem Romové. V Srbsku vyměnili pamětní desku připomínající válečný masakr
- Peter Pollák: Tři měsíce nám trvalo dostat případ Stanislava Tomáše do Evropského parlamentu