romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Brusel požaduje po České republice přesná kritéria romské integrace

Praha, 9.7.2014 10:49, (ROMEA)
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)
Budova Evropské komise v Bruselu (FOTO: Sébastien Bertrand, Wikimedia commons)

Evropská komise má celkem 88 výhrad k dohodě o partnerství, podle níž má do Česka proudit 550 miliard korun evropských dotací v letech 2014 až 2020. Nedostatky jsou podle Bruselu například v plánech na investice do ekologie, energetiky, dopravy, zdravotnictví, školství, informačních technologií nebo sociální oblasti včetně romské integrace. Napsala to dnes Mladá fronta Dnes (MfD).

Komise podle deníku požaduje, aby Česká republika dodala přesnější data, ze kterých by bylo zřejmé, proč se pro konkrétní investice rozhodla. Čeští a evropští experti o dohodě o partnerství diskutovali dva roky a její konečnou verzi dostala Evropská komise letos 17. dubna, čtyři dny před posledním termínem. Připomínky k návrhu Brusel odeslal do Prahy 24. června. Slovensko nebo Polsko už dohodu o partnerství schválenou má, píše MfD.

U dotací na pomoc romské menšině Brusel požaduje, aby Češi stanovili kritéria, podle kterých by se poznalo, že se romské rodině podařilo opravdu začlenit do většinové společnosti.

České plány na využití dotací podle deníku v některých případech dokonce odporují doporučení Evropské komise, především se to týká nákupů přístrojů do nemocnic. U životního prostředí chtějí evropští experti vysvětlit, proč Češi plánují nejvíc investovat do spaloven komunálního odpadu. Informační technologie pak bude Brusel podporovat, jen pokud dostane analýzu, proč při podpoře IT v minulých letech Česko vážně selhalo, píše MfD.

V oblasti energetiky žádá Evropská komise zdůvodnit, proč se má investovat do bioplynových stanic a do spalování biomasy ve velkých elektrárnách.

Česká strana se může podle deníku s připomínkami vypořádat, nebo se i bez toho podobně jako v roce 2007 na schválení plánu čerpání dotací domluvit s Evropskou komisí na politické úrovni. Vypořádání všech 88 připomínek by podle deníku znamenalo připravit řadu podrobných analýz a rozvojových plánů. V takovém případě by se dohoda zřejmě odložila až na příští rok.

Přečteno: 944x
 

Kam dál:

Štítky:  

Evropská komise, Dotace, Integrace, BruselHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo