Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Bubnování pro Bubny připomene první židovský transport z Prahy

15. října 2018
Čtení na 1 minutu

Pátý ročník akce Bubnování pro Bubny 16. října opět připomene první židovský transport vypravený v roce 1941 z Prahy do Lodže. Vzpomínání je ve formě veřejného happeningu v prostorách nádražní haly Bubny, který má “narušit ticho mlčící většiny”. Setkání, na kterém bude zahájen i výstavní projekt Fotbal ve století faulů, bude uvádět herečka Anna Polívková. ČTK o tom za pořadatele informovala Martina Reková.

“Pokusíme se v tento den o tak trochu jiné vzpomínání veřejným happeningem, který má rozbít ticho mlčící většiny, zároveň ticho největšího spícího brownfieldu Prahy a také ticho velkého tématu příběhů dvacátého století,” uvedl duchovní otec celého projektu, režisér a dokumentarista Pavel Štingl. Podle Štingla se letos bubnuje především proti mlčení a přihlížení k závažným společenským jevům.

Organizátoři chtějí upozornit i na současné projevy rasové nesnášenlivosti. Připomenou i fakt, že několik let po židovských transportech zažilo nádraží Bubny odsun pražských Němců. Bubnování letos doprovodí Samba band Radka Břicháče ze ZUŠ Říčany a Tam Tam Batucada Miloše Vacíka. Veřejný dialog začíná už předchozí den 15. října hodinovou diskusí ve vysílání Stanice Bubny na vlnách Českého rozhlasu Plus.

Zájemci se mohou na Bubnování naposledy rozloučit s podobou tohoto místa. V následujících letech zde vznikne Památník ticha. Společnost Památník Šoa Praha bude i v mezidobí představovat další akce. Výstava Fotbal ve století faulů, jež bude hledat mantinely v dialogu mezi tribunou a fotbalovým hřištěm, je první z doprovodných akcí.

První transport z Prahy do Lodže odjel 16. října 1941, bylo v něm tisíc židovských mužů, žen a dětí. Přežilo z něj 24 lidí. Vznikající Památník ticha by měl být i centrem diskusí o holokaustu a jeho odkazu pro dnešek.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon