romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bubnováním proti tichu, které se nemá opakovat. V Praze si lidé připomenou výročí prvního židovského transportu

16.10.2015 13:39
Studenti z gymnázia Jana Keplera a SPŠ Sdělovací techniky a žáci ZŠ Korunovační se podíleli na výrobě bubnů. Foto: Památník Šoa Praha
Studenti z gymnázia Jana Keplera a SPŠ Sdělovací techniky a žáci ZŠ Korunovační se podíleli na výrobě bubnů. Foto: Památník Šoa Praha

Neobvyklý happening Bubnování pro Bubny připomene výročí prvního židovského transportu vypraveného z Prahy do koncentračních táborů.

Na bubenském nádraží pod sochou Aleše Veselého Brána nenávratna bude před 17. hodinou rozdáno 400 bubnů, kterými účastníci happeningu přeruší ticho symbolizující mlčenlivé přihlížení deportacím Židů.

Bubnování jako příležitost pro ty, kdo chtějí vyjádřit svůj postoj k mlčení v nesprávnou chvíli

„Každý, kdo přijde, se může nad odkazem té doby pro současnost zamyslet, jakou roli v tom příběhu má, proč rušit ticho přihlížení. I dnes řešíme spoustu situací, ke kterým bychom měli jako jednotlivci zaujmout postoj,“ říká Pavel Štindl z pořádající organizace Památník Šoa Praha.

Organizátoři chtějí válečné události připomenout bez patosu pietního kladení věnců. Prostřednictvím crowdfundingového serveru Hithit vybrali přes 100 000,- Kč na materiál pro výrobu bubnů, na níž se podíleli studenti pražských škol.

„Potěšilo mě, že se na Hithit diskutovalo, proč se mají bubny vyrábět, proč je vyrábějí právě děti a že ty děti, když je dělají, vědí, proč je dělají. Za to, že se podařilo sbírku naplnit, jsem moc rád a všem děkuji,“ řekl dnes v České televizi režisér a dokumentarista Pavel Štindl.

Apel proti tichu, které se nemá opakovat

Známí čeští bubeníci jako David Koller či Miloš Vacík svým krátkým vystoupením v 17. hodin udají rytmus, ke kterému se připojí široká veřejnost. Známí herci pražských divadel, Ondřej Vetchý, Tomáš Töpfer, Petr Vacek, Bára Hrzánová, Jana Boušková, Václav Vydra a další, budou citovat z textů, které pro bubnování napsali a vybrali členové PEN klubu.

Fragment Památníku ticha

První transport z Prahy do Lodže odjel 16. října 1941, bylo v něm tisíc židovských mužů, žen a dětí. Přežilo z něj 24 lidí. Na nádraží Praha–Bubny, z nějž bylo deportováno více než 50 000 Židů, vzniká Památník ticha, místo pro veřejný dialog o odkazu obětí, motivech pachatelů, a především o zásadní roli mlčící většiny v dobách, kdy se pasivita stává obecným ohrožením.

V současnosti zde probíhá výstava „Hlasy rodinných alb"a „Fragment Památníku ticha“, a to denně od 13 do 18 hodin do 25. října 2015.

Přečteno: 450x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Šoa, památník, HapenningHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo