romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Bubnováním proti tichu, které se nemá opakovat. V Praze si lidé připomenou výročí prvního židovského transportu

16.10.2015 13:39
Studenti z gymnázia Jana Keplera a SPŠ Sdělovací techniky a žáci ZŠ Korunovační se podíleli na výrobě bubnů. Foto: Památník Šoa Praha
Studenti z gymnázia Jana Keplera a SPŠ Sdělovací techniky a žáci ZŠ Korunovační se podíleli na výrobě bubnů. Foto: Památník Šoa Praha

Neobvyklý happening Bubnování pro Bubny připomene výročí prvního židovského transportu vypraveného z Prahy do koncentračních táborů.

Na bubenském nádraží pod sochou Aleše Veselého Brána nenávratna bude před 17. hodinou rozdáno 400 bubnů, kterými účastníci happeningu přeruší ticho symbolizující mlčenlivé přihlížení deportacím Židů.

Bubnování jako příležitost pro ty, kdo chtějí vyjádřit svůj postoj k mlčení v nesprávnou chvíli

„Každý, kdo přijde, se může nad odkazem té doby pro současnost zamyslet, jakou roli v tom příběhu má, proč rušit ticho přihlížení. I dnes řešíme spoustu situací, ke kterým bychom měli jako jednotlivci zaujmout postoj,“ říká Pavel Štindl z pořádající organizace Památník Šoa Praha.

Organizátoři chtějí válečné události připomenout bez patosu pietního kladení věnců. Prostřednictvím crowdfundingového serveru Hithit vybrali přes 100 000,- Kč na materiál pro výrobu bubnů, na níž se podíleli studenti pražských škol.

„Potěšilo mě, že se na Hithit diskutovalo, proč se mají bubny vyrábět, proč je vyrábějí právě děti a že ty děti, když je dělají, vědí, proč je dělají. Za to, že se podařilo sbírku naplnit, jsem moc rád a všem děkuji,“ řekl dnes v České televizi režisér a dokumentarista Pavel Štindl.

Apel proti tichu, které se nemá opakovat

Známí čeští bubeníci jako David Koller či Miloš Vacík svým krátkým vystoupením v 17. hodin udají rytmus, ke kterému se připojí široká veřejnost. Známí herci pražských divadel, Ondřej Vetchý, Tomáš Töpfer, Petr Vacek, Bára Hrzánová, Jana Boušková, Václav Vydra a další, budou citovat z textů, které pro bubnování napsali a vybrali členové PEN klubu.

Fragment Památníku ticha

První transport z Prahy do Lodže odjel 16. října 1941, bylo v něm tisíc židovských mužů, žen a dětí. Přežilo z něj 24 lidí. Na nádraží Praha–Bubny, z nějž bylo deportováno více než 50 000 Židů, vzniká Památník ticha, místo pro veřejný dialog o odkazu obětí, motivech pachatelů, a především o zásadní roli mlčící většiny v dobách, kdy se pasivita stává obecným ohrožením.

V současnosti zde probíhá výstava „Hlasy rodinných alb"a „Fragment Památníku ticha“, a to denně od 13 do 18 hodin do 25. října 2015.

Přečteno: 452x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Šoa, památník, HapenningHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo