romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Budějovice budou hlídat stovky policistů, neonacisté vyhrožují útoky, na Máji se bude konat poklidné shromáždění

České Budějovice, 6.7.2013 7:00, (ROMEA)
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)

Neonacisté se dnes opět chystají znepříjemnit sobotu všem obyvatelům Českých Budějovic. Na internetu se svolávají extremisté z celé ČR a zvou své agresivní kolegy i ze zahraničí, vyhrožují, že zaútočí ještě brutálněji než minulou sobotu. Naopak na sídlišti Máj se znovu uskuteční poklidné shromáždění za zlepšení sousedských vztahů a proti rasismu. Na pořádek budou v ulicích města dohlížet stovky policistů.

Policie měla už ve čtvrtek odpoledne schůzku s vedením města a je připravena čelit případným pokusům o narušení veřejného pořádku. "Pokud by k tomuto mělo dojít, budou policisté připraveni každé protiprávní jednání řádně dokumentovat, šetřit a případné viníky v souladu se zákonem postihnout," uvedla policejní mluvčí Lenka Holická.

Spolu se zástupci města policie vyzvala občany, aby se nezaplétali do pouličních výtržností. "Pokud by mělo dojít ke střetu policistů s lidmi, dopouštějícími se protiprávního jednání, vyhněte se místům, kde probíhá zásah. V minulém týdnu došlo ke zranění osob, které zákroku „přihlížely“ a zapletly se do davu, proti kterému byl zákrok prováděn. Mezi přihlížejícími byli i lidé s malými dětmi či senioři neuvědomující si, že v této situaci vystavují sami sebe riziku zranění," dodala Holická.

"Společně se obracíme na všechny občany našeho města s výzvou a prosbou, aby svojí neúčastí a nepodporou akcí organizovaných či manipulovaných extrémistickými skupinami v našem městě o nadcházejícím víkendu dali jasně najevo, že jakékoliv projevy extremismu, ať již pravicového nebo levicového do našeho města nepatří a odsuzujeme je," píše se ve společné prohlášení rady města a předsedů zastupitelských klubů města.

Občané mohou přijít v úterý 9. července 2013 od 17.00 hodin do Sportovní haly v krajském městě a společně se zástupci města, Policie České republiky a dalších přijít vyjádřit svůj názor, navrhnout řešení, která by přispěla ke zlepšení soužití lidí na sídlišti Máj a promluvit i o tom, co je v současné době nejvíc zajímá a v této oblasti trápí.

Policie: Zachovat pořádek a bezpečnost budou pomáhat policisté i z jiných krajů

Policisté jsou připraveni v sobotu proti extremistům zasáhnout. "Zachovat pořádek ve městě, bezpečnost osob, ochránit majetek, zdraví a životy obyvatel v našem regionu budou policistům pomáhat kolegové z dalších krajských ředitelství," uvedla policejní mluvčí Lenka Holická.V rámci bezpečnostního opatření zřídilo Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje štáb, který monitoruje dění ve městě.

Zřejmě s cílem nenechat extremistům při jejich očekávaném sobotním řádění v ulicích Českých Budějovic tolik možných zbraní jako minulou sobotu odváželi v pátek dopoledne pracovníci společnosti .A.S.A. kontejnery ze sídliště Máj. Nádoby na odpad při nepokojích v minulém týdnu lidé v ulicích zapalovali a používali jako barikádu. Informuje Deník.cz. Tisková mluvčí společnosti .A.S.A. Marie Mocková Deníku v pátek potvrdila, že ve spolupráci se státní a městskou policií byla vytipována místa potencionálních pouličních střetů. "Z těchto míst pak pracovníci naší firmy kontejnery odvezli a uložili v našem areálu," doplnila podle serveru Marie Mocková.

Neonacisté a extremisté, kteří se chystají do Budějovic mají na svědomí i další nepříjemnosti. Magistrát například zrušil jednu z plánovaných kulturních akcí. "Zrušili jsme v sobotu večer Kinematograf bratří Čadíků na náměstí Přemysla Otakara II., ale koncert Jitky Zelenkové v rámci Múz na vodě zůstává," řekla podle iDNES.cz mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Rasistům se chtějí na sídlišti Máji stejně jako minulou sobotu postavit slušní lidé a chtějí jasně dát najevo, že neonacisté žádné řešení nepřináší. "Občanské sdružení Konexe společně se spřátelenou občanskou iniciativou Nenávist není řešení bude tuto sobotu (6.7.) na Máji organizovat vlastní shromáždění a aktivity na podporu místní sousedské komunity a obětí nenávisti. Akci máme řádně ohlášenou," uvádí pořadatelé shromáždění na Facebooku.

ryz, iDNES.cz, Deník.cz
Přečteno: 2425x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, Extremismus, Rasismus, Neonacismus, Shromažďování, sídliště Máj, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo