romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Budějovice budou hlídat stovky policistů, neonacisté vyhrožují útoky, na Máji se bude konat poklidné shromáždění

České Budějovice, 6.7.2013 7:00, (ROMEA)
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)
Policisté zasáhli 29. 6. 2013 na sídlišti Máj v Českých Budějovicích proti extremistům, kteří zaútočili kameny a lahvemi na poklidně shromážděné Romy. (REPROFOTO: ČT24)

Neonacisté se dnes opět chystají znepříjemnit sobotu všem obyvatelům Českých Budějovic. Na internetu se svolávají extremisté z celé ČR a zvou své agresivní kolegy i ze zahraničí, vyhrožují, že zaútočí ještě brutálněji než minulou sobotu. Naopak na sídlišti Máj se znovu uskuteční poklidné shromáždění za zlepšení sousedských vztahů a proti rasismu. Na pořádek budou v ulicích města dohlížet stovky policistů.

Policie měla už ve čtvrtek odpoledne schůzku s vedením města a je připravena čelit případným pokusům o narušení veřejného pořádku. "Pokud by k tomuto mělo dojít, budou policisté připraveni každé protiprávní jednání řádně dokumentovat, šetřit a případné viníky v souladu se zákonem postihnout," uvedla policejní mluvčí Lenka Holická.

Spolu se zástupci města policie vyzvala občany, aby se nezaplétali do pouličních výtržností. "Pokud by mělo dojít ke střetu policistů s lidmi, dopouštějícími se protiprávního jednání, vyhněte se místům, kde probíhá zásah. V minulém týdnu došlo ke zranění osob, které zákroku „přihlížely“ a zapletly se do davu, proti kterému byl zákrok prováděn. Mezi přihlížejícími byli i lidé s malými dětmi či senioři neuvědomující si, že v této situaci vystavují sami sebe riziku zranění," dodala Holická.

"Společně se obracíme na všechny občany našeho města s výzvou a prosbou, aby svojí neúčastí a nepodporou akcí organizovaných či manipulovaných extrémistickými skupinami v našem městě o nadcházejícím víkendu dali jasně najevo, že jakékoliv projevy extremismu, ať již pravicového nebo levicového do našeho města nepatří a odsuzujeme je," píše se ve společné prohlášení rady města a předsedů zastupitelských klubů města.

Občané mohou přijít v úterý 9. července 2013 od 17.00 hodin do Sportovní haly v krajském městě a společně se zástupci města, Policie České republiky a dalších přijít vyjádřit svůj názor, navrhnout řešení, která by přispěla ke zlepšení soužití lidí na sídlišti Máj a promluvit i o tom, co je v současné době nejvíc zajímá a v této oblasti trápí.

Policie: Zachovat pořádek a bezpečnost budou pomáhat policisté i z jiných krajů

Policisté jsou připraveni v sobotu proti extremistům zasáhnout. "Zachovat pořádek ve městě, bezpečnost osob, ochránit majetek, zdraví a životy obyvatel v našem regionu budou policistům pomáhat kolegové z dalších krajských ředitelství," uvedla policejní mluvčí Lenka Holická.V rámci bezpečnostního opatření zřídilo Krajské ředitelství policie Jihočeského kraje štáb, který monitoruje dění ve městě.

Zřejmě s cílem nenechat extremistům při jejich očekávaném sobotním řádění v ulicích Českých Budějovic tolik možných zbraní jako minulou sobotu odváželi v pátek dopoledne pracovníci společnosti .A.S.A. kontejnery ze sídliště Máj. Nádoby na odpad při nepokojích v minulém týdnu lidé v ulicích zapalovali a používali jako barikádu. Informuje Deník.cz. Tisková mluvčí společnosti .A.S.A. Marie Mocková Deníku v pátek potvrdila, že ve spolupráci se státní a městskou policií byla vytipována místa potencionálních pouličních střetů. "Z těchto míst pak pracovníci naší firmy kontejnery odvezli a uložili v našem areálu," doplnila podle serveru Marie Mocková.

Neonacisté a extremisté, kteří se chystají do Budějovic mají na svědomí i další nepříjemnosti. Magistrát například zrušil jednu z plánovaných kulturních akcí. "Zrušili jsme v sobotu večer Kinematograf bratří Čadíků na náměstí Přemysla Otakara II., ale koncert Jitky Zelenkové v rámci Múz na vodě zůstává," řekla podle iDNES.cz mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Rasistům se chtějí na sídlišti Máji stejně jako minulou sobotu postavit slušní lidé a chtějí jasně dát najevo, že neonacisté žádné řešení nepřináší. "Občanské sdružení Konexe společně se spřátelenou občanskou iniciativou Nenávist není řešení bude tuto sobotu (6.7.) na Máji organizovat vlastní shromáždění a aktivity na podporu místní sousedské komunity a obětí nenávisti. Akci máme řádně ohlášenou," uvádí pořadatelé shromáždění na Facebooku.

ryz, iDNES.cz, Deník.cz
Přečteno: 2330x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, Extremismus, Rasismus, Neonacismus, Shromažďování, sídliště Máj, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo