romea - logo
15. srpna 2022 (pondělí)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." V Praze proběhal vzpomínka na oběti romského holokaustu. Četla se i jejich jména

2.8.2021 9:20, (AKTUALIZOVÁNO 22:00)

O romském holokaustu se velmi často mluví jako o zapomenutém nebo utajeném. Příběhy romských obětí nebyly dlouhou dobu vůbec známé. I proto se dnes na pražském náměstí uskutečnil komponovaný pietní večer Leperiben: My nezapomínáme. Organizátoři během komponovaného večera připomněli tragickou událost, ke které došlo v noci 2. na 3. srpna roku 1944. Nacisté tehdy zavraždili poslední vězně z takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi-Březince. V plynových komorách vyhasl život téměř 4200 Romů a Sintů ze čtrnácti zemí světa. Mezi zavražděními vězni byli především starci, nemocní, ženy a děti.

FOTOGALERIE

„Utrpení romského národa za nacismu je majoritě stále takřka neznámé. Nemluví se o něm, nepíše se o něm v učebnicích, proto jakoby neexistovalo. Myslím, že postarat se o to, aby oběti této hrůzné zvůle byly řádně uctěny a aby se o Porajmos, tedy holokaustu Romů, mluvilo se stejnou oprávněnou vážností, jakou v tomto kontextu požívají ostatní oběti, je úkolem mé generace,“ uvedl ředitel pořádajícího spolku Ara Art David Tišer.

Během pietního večera, který první romská internetová televize ROMEA TV vysílala v přímém přenosu, zazněly písně, které tehdy zněly i v koncentračních táborech a také scénické vyprávění příběhu pamětníka hrůz 2. světové války Dezidera Daduče z Pozdišovec, který je jednou z osmi výpovědí z knihy (Ne)bolí.

Silný příběh, který vypráví o životě v romské osadě před válkou, během války a těsně po ní, ztvárnil herec František Kudry za doprovodu primáše a houslového virtuóza Viliama Didiáše a zpěvaček Sáry Kaliášové, Márie Bikárové a Eriky Novákové. 

Osobnosti veřejného života pak uctili památku romských obětí symbolickým čtením jmen z knihy mrtvých.

"Dokud si pamatujete jméno, tak ten člověk stále existuje, stále žije, pokud je na něj vzpomínáno. Je velmi důležité na to vzpomínat a připomínat si to, aby se nic podobného už neopakovala," řekla v rozhovoru pro ROMEA TV herečka Anna Polívková, která byla jednou z osobností, která četla jména zavražděných Romů a Romek.

Další jména pak přečetla například poslankyně za ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová, ústecký místostarosta a laureát ceny Františka Kriegla Karel Karika, členka zastupitelstva města Chomutov, předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny a Sociální komise Renáta Adamová, sociální pracovnice MČ Praha 14 Dana Hrušková, nezávislý konzultant nadace Bader Philanthropies Yechiel Bar-Chaim, tajemník federace židovských obcí České  republiky Tomáš Kraus a další.

ROZHOVOR S ANNOU POLÍVKOVOU

Přečteno: 2332x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

2.srpna, Holocaust, Historie, ARA ART, Přímý přenosHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo