romea - logo
29. září 2022 (čtvrtek)
svátek má Michal

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bývalá zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková bude členkou vládní rady pro lidská práva

8.9.2022 10:36
Monika Šimůnková (FOTO: https://www.ochrance.cz/)
Monika Šimůnková (FOTO: https://www.ochrance.cz/)

Bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková se stane členkou vládní rady pro lidská práva. Kabinet to ve středu schválil. Informoval o tom v tiskové zprávě. Šimůnková bude jedním ze zástupců občanské a odborné veřejnosti a akademické obce v radě.

Rada vlády pro lidská práva je stálý poradní orgán ministrů v oblasti ochrany lidských práv a základních svobod. V jeho čele stojí premiér Petr Fiala (ODS), místopředsedou je Miroslav Dvořák. Členy rady jsou zástupci státní správy a zástupci občanské a odborné veřejnosti.

Šimůnková na funkci zástupkyně ombudsmana rezignovala kvůli nesouhlasu s názory veřejného ochránce práv Stanislava Křečka a jeho profesním i lidským přístupem, kterého za jeho postoje kritizoval i Senát. Křeček a Šimůnková měli dlouhodobě rozdílné postoje. Od července jí ombudsman odebral veškerou agendu. Dodatečně to zdůvodnil prodlevami při řešení kauz. Šimůnková to odmítla.

Křeček je také členem vládní rady. Dále jsou jimi za státní správu zástupci některých resortů nebo například vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva Vít Alexander Schorm.

Občanskou a odbornou veřejnost v radě zastupuje například vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) nebo aktivista bojující za práva Romů Kumar Vishwanathan.

Přečteno: 423x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Monika Šimůnková, Lidská práva, Vláda, Stanislav KřečekHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo