romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bývalý koncentrační tábor v Hodoníně u Kunštátu se chystá na pietní skromáždění

Hodonín u Kunštátu, 13.7.2012 12:29, (ROMEA)
Nákres tábora v Hodoníně u Kunštátu.
Nákres tábora v Hodoníně u Kunštátu.

Více než sedmdesát let stará budova vězeňského baráku v místech bývalého sběrného tábora pro Romy a později rekreačního střediska Žalov v Hodoníně u Kunštátu dostává v těchto dnech staronovou podobu z období druhé světové války.

Rekonstrukce této části vznikajícího Památníku romského holocaustu má být hotová v srpnu, na kdy připadá výročí transportu Romů z Hodonína do Osvětimi, odkud se většina nevrátila.

Historie tábora

Tzv. cikánský tábor v Hodoníně u Kunštátu sloužil jako místo nucené koncentrace moravských Romů. Podobně jako v Letech byli na začátku srpna 1942 do tábora nahnány romské rodiny v počtu značně převyšujícím kapacitu tábora, která byla stanovena na 800 osob. Ubytovací, stravovací i hygienické podmínky byly stejně katastrofální jako v koncentračním táboře v Letech u Písku a táborový řád byl také totožný.

I v tomto táboře byl dozorčí personál tvořen protektorátními četníky, stejně jako v Letech. V čele tábora stál Štefan Blahynka, který dočasně v zimě 1943 odešel do letského tábora, aby pomohl zažehnat následky epidemie tyfu a aby zajistil podmínky pro transport vězňů do Osvětimi. Po provedení tohoto úkolu se vrátil zpět do Hodonína, kde vykonával funkci velitele tábora až do jeho likvidace.

Hromadné transporty byly z hodonínského tábora vypraveny celkem dva. První transport 46 mužů a 29 žen (tzv. asociálů) byl vypraven 7. prosince 1942 a na základě výnosu o preventivním potírání zločinnosti směřoval do koncentračního tábora Osvětim I. Druhý hromadný transport se uskutečnil 21. srpna 1943 a bylo jím odvezeno 749 vězňů do koncentračního tábora Osvětim II.-Birkenau.

Po odjezdu druhého transportu zůstala v táboře pouze skupina 62 vězňů. Jedna neromská rodina z Olešnice adoptovala osmiletou vězeňkyni tábora a tím ji zachránila před dalším utrpením, protože ze zbylých vězňů byla propuštěna pouze část a zbytek byl v zimě 1944 také odvezen do koncentračního tábora v Osvětimi.

Táborem prošlo během 2. světové války přibližně 1 400 osob, 300 jich zde zahynulo. Pietní shromáždění se uskuteční v neděli 19. srpna 2012 od 11 h.

Pietní shromáždění

Muzeum romské kultury zde pořádá pietní shromáždění k uctění památky obětí.

Program:

9:30 Odjezd autobusu z Brna (Muzeum romské kultury).
11:00 Mše svatá v prostoru bývalého tzv. cikánského tábora.
12:00 Uctění obětí holocaustu u památníku Žalov.
13:00 Památník Hodonín u Kunštátu. Historie místa a budoucí vize.
Vernisáž výstavy Památníku Lidice "Porrajmos".
14:30 Uctění obětí holocaustu pohřbených na hřbitově v Černovicích.
15:30 Odjezd do Brna.

Pro návštěvníky pietního aktu bude vypraven zdarma autobus, který bude vyjíždět 19. 8. v 9:30 z Brna. Místo v autobuse je nutno rezervovat nejpozději do 10. 8. 2012 prostřednictvím emailu: sekretariat@rommuz.cz nebo telefonu +420 545 571 798.

František Kostlán, Holocaust.cz, Deník.cz
Přečteno: 1704x
 

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, NacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo