romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Bývalý poslanec SPD Rozner čelí žalobě kvůli výrokům o "pseudokoncentráku" v Letech u Písku

7.1.2022 22:36
Miloslav Rozner (FOTO: Pirátská strana, Wikimedia Commons)
Miloslav Rozner (FOTO: Pirátská strana, Wikimedia Commons)

Státní zastupitelství obžalovalo bývalého poslance SPD Miloslava Roznera kvůli jeho výrokům o někdejším romském koncentračním táboře v Letech u Písku. Informovala o tom Česká televize. Rozner ho před lety označil za "neexistující pseudokoncentrák". Podání žaloby umožnilo to, že Rozner v loňských říjnových volbách neobhájil místo ve sněmovně, a přišel tak o poslaneckou imunitu.

Podání obžaloby potvrdila obvodní státní zástupkyně pro Prahu 4 Blanka Valsamisová. "Obžaloba na Miloslava Roznera byla podána k Obvodnímu soudu pro Prahu 4," sdělila státní zástupkyně Valsamisová.

Výroku o "neexistujícím pseudokoncentráku" se Rozner dopustil, když kritizoval rozhodnutí vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL odkoupit za zhruba 451 milionů korun vepřín stojící u pietního místa v Letech. Policie chtěla Roznera obvinit už v roce 2018, měl ale poslaneckou imunitu a sněmovna ho ke stíhání nevydala.

Loni v říjnu Rozner ve volbách poslanecký mandát neobhájil, čímž o imunitu přišel. Policie ho následně obvinila z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Loni v prosinci podal Rozner proti usnesení o zahájení trestního stíhání stížnost, tu ale státní zastupitelství zamítlo.

Rozner již dříve odmítl, že by svým vyjádřením chtěl zpochybnit utrpení lidí v době nacistické okupace, obvinění pokládá za absurdní. "Ve svém projevu na vnitrostranickém neveřejném zasedání jsem rozhodně nepopíral genocidu, ale hovořil o předraženém odkupu vepřína z veřejných zdrojů dle mého názoru zrealizovaném zcela netransparentním způsobem," uvedl Rozner. Už dříve na plénu sněmovny prohlásil, že jeho vyjádření nemělo za cíl zpochybnit utrpení lidí v době nacistické okupace.

Táborem v Letech u Písku podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, minimálně 327 z nich v něm zemřelo a přes pět set skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů odborníků tak nacisté vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

Přečteno: 964x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Nenávist, SPD, Svoboda a přímá demokracie (SPD), Policie, Soud, Extremismus, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo