romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Další část rodin z přerovské Škodovy ulice se stěhuje

Přerov, 14.12.2012 16:26, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
Škodova ulice v Přerově (FOTO: Google Maps)
Škodova ulice v Přerově (FOTO: Google Maps)

Ze zdevastované Škodovy ulice v Přerově se stěhují další tři romské rodiny. Donutila je k tomu zřejmě hrozba odpojení vody i zimní počasí. Romové tak přistoupili na podmínku města a domluvili se na splácení dluhů. Uzavření nájemních smluv na byty v nedaleké Husově ulici schválili tento týden přerovští radní. Ve zchátralé lokalitě, jejíž plánovaná přeměna skončila fiaskem, tak podle zástupců města zůstávají už jen dvě z deset rodin. Lokalitu před lety prodalo město soukromé firmě, místo moderní čtvrti tam však zůstaly ruiny a domy, do kterých si lidé vedou vodu zahradními hadicemi.

"Další tři rodiny uzavřely splátkový kalendář, a tím splnily podmínku danou zastupitelstvem. Ve Škodově ulici tak zůstávají pouze dvě rodiny. Jedna z nich nemá na zajištění náhradního bydlení ze strany města vůbec nárok, druhá by se chtěla stěhovat, ale má dluhy," uvedl primátorův náměstek Michal Zácha (ODS).

Prosincové stěhování

Již v polovině prosince se do nově přidělených městských bytů odstěhovalo pět zdejších romských rodin. Vedení Přerova zdejším Romům přestěhování nabídlo poté, co plány s přeměnou lokality skončily fiaskem. Místo moderní čtvrti zůstaly v ulici ruiny a domy, do kterých si lidé vedou vodu zahradními hadicemi.

Dekrety na městské byty v Kojetínské a Husově ulici v prosinci od města dostalo pět rodin. K původním čtyřem se ještě přidala poslední rodina, která doplatila dluhy vůči městu. "Pět rodin městu nic nedluží, mají podepsány nájemní smlouvy s městem. Byty jsme jim na základě předložení potvrzení o bezdlužnosti předali," uvedl náměstek primátora Michal Zácha (ODS).

Ve škodově ulici žijí nyní pouze 2 rodiny. V prosinci se jednalo ještě o 50 až sto lidí. Zájem o přestěhování mají i zbylé rodiny, nesplnily však podmínky, které nastavili přerovští zastupitelé. Dluží především na nájmech či poplatcích za odpady. Částky se pohybují od několika tisíců korun až do 270.000 korun. "Mají nyní snahu s příchodem zimy to doplatit. Až se tak stane, budeme to řešit. Je to na nich," doplnil Zácha.

S příchodem zimy nastalo pro zbývající obyvatele poměrně krušné období. Majitel zdevastovaných objektů navíc lidem hrozí odpojením vody. Důvodem je podle něj fakt, že někteří z obyvatel jeho společnosti dluží peníze. Ve spojení jsou se zdejšími Romy i humanitární organizace. "Ve Škodově ulici zůstává pět rodin. Dům není v dobrém stavu, je to provizorní bydlení, ale havarijní stav tam nyní není. Což však neznamená, že při mrazech nemůže nastat. S rodinami, jež tam zůstávají, i s těmi, co se stěhují, jsme v kontaktu," uvedl Richard Kořínek z organizace Člověk v tísni.

Město komplex s bytovými domy ve Škodově ulici prodalo za 1,5 milionu korun v roce 2007 firmě Immofin, jež se přejmenovala na Opera Bohemia. Investor se v kupní smlouvě zavázal k tomu, že na místě ghetta postaví multifunkční domy. Smlouvu nesplnil a zastupitelé jednomyslně rozhodli, že lokalitu město znovu převezme do svého majetku. Schválili rovněž, že investorovi uloží půlmilionovou sankci.

Radnici však čeká složitá právní bitva. Na majitele byl podán návrh na insolvenci. Město se už k návrhu připojilo. Na pozemcích je navíc zástavní právo ve prospěch firmy Remedies, od které si společnost půjčila sedm milionů korun na demolici. Město chce však lokalitu převzít bezúplatně.

Přečteno: 1596x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální vyloučení, StěhováníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo