romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Část uprchlíků by podle výzkumu přijala téměř polovina Čechů

24.4.2015 17:30
Kurdští uprchlíci (FOTO: Repro Česká televize)
Kurdští uprchlíci (FOTO: Repro Česká televize)

Lidé v Česku jsou ochotnější přijímat uprchlíky. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas. Podle něj by 42 procent Čechů solidárně přijalo část běženců. Lidé odpovídali na dotaz, co by měl stát dělat, aby se Evropa vypořádala s rostoucí nelegální imigrací hlavně z afrických zemí, a jaké jsou oprávněné důvody přijetí uprchlíků.

Jako oprávněný důvod k uznání azylu většina dotazovaných vnímá válku. Víc než polovina lidí vidí jako legitimní důvod i politické pronásledování a perzekuci.

„Nejvíc to platí pro válku, která ohrožuje životy lidí v té oblasti. Drtivá většina, 80 procent, souhlasí s tím, že je to oprávněný důvod, kdy by měl být uznán azyl. Většina lidí si to taky myslí u ekologických katastrof, nedostatku vody, sucha, záplav,“ řekl pro Český rozhlas sociolog agentury Median Daniel Prokop.

„Je zajímavé, že víc než polovina lidí podporuje jako legitimní důvod azylu politické pronásledování a perzekuci. Menšina si to myslí u kulturního pronásledování, kvůli rase, kvůli sexuální orientaci a podobně,“ uvedl Prokop.

Česko má pověst státu, který se imigrantů tradičně spíš bojí. Zprávy o tragických osudech běženců, kteří zahynuli při pokusu doplout do Evropy přes Středozemní moře, můžou ale názory lidí měnit.

„Pod přijetím nějaké části uprchlíků si lidé představují většinou desítky až stovky lidí v těch českých intencích prozatímních,“ nabízí další vysvětlení Prokop.

Asi polovina lidí si také myslí, že by Česko mělo pomoci například penězi nejvíc postiženým zemím.

„Úřady v Itálii podle odborníků vůbec nezvládají ani to přidělování azylů a kontrolování té imigrace, což vede k tomu, že systémem prochází řada lidí nepozorovaně. Jdou potom do dalších států Evropy, takže tam je podpora té finanční a další pomoci potřeba,“ vysvětluje Daniel Prokop.

Právě k tomu, aby se Česko podílelo na humanitárních akcích v zemích původu, se kloní nejvíc lidí, a to 73 procent. Zhruba polovina Čechů by obnovila kontroly na českých hranicích.

bau, rozhlas.cz
Přečteno: 950x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

uprchlík, Migrace, Česká republika, toleranceHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo