Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Částka, kterou exekutor nemůže, zabavit by se měla zvýšit. Současné nastavení žene dlužníky do práce načerno

16. srpna 2019
Čtení na 2 minuty

Nezabavitelné minimum, čili částka, kterou nemůže exekutor zabavit, by se mohla zvýšit. Pomohlo by to lidem, kteří jsou v insolvenci a kteří chtějí svůj dluh splácet. Dnes je částka nastavená na 6429 korun, což je pro mnohé dlužníky částka, se kterou se nedá vyžít. Patrik Nacher (ANO) s tímto návrhem přišel, aby motivoval dlužníky splácet svůj dluh. Dlužníci dnes do oddlužení nejdou a raději pracují načerno. Většina poslanců s tímto nápadem souhlasí, a tak má plán Patrika Nachera velkou šanci na úspěch.

“Při insolvenci nezabavitelné minimum činí 6429 korun, s čímž se nedá takřka vyžít, zvlášť když je člověk sám. Lidé to pak řeší tím, že do oddlužení nejdou a raději pracují načerno. Ve výsledku z toho nemá nikdo nic, ani věřitel, ani stát a ani dlužník, který by po čase mohl znovu začít s čistým štítem,” řekl deníku Právo Nacher.

Nacher navrhuje změnit koncepci výpočtu nezabavitelného minima a tím ho navýšit. Podle první metody, vázané na minimální mzdu, by mohlo nezabavitelné minimum činit 8891 korun a podle druhé metody by to mohlo být 7723 korun.

“U první metody je výhodné, že když politici rozhodnou o růstu minimální mzdy, která se relativně často valorizuje, automaticky se zvýší i nezabavitelné minimum. Ve druhém případě bychom nemuseli překopat celou metodiku, ale jen upravit koeficient,” dodal poslanec.

“Nezabavitelné minimum by mělo kopírovat vývoj mezd a životních nákladů, pokud chceme, aby dlužníci prošli osobním bankrotem a nezůstávali v šedé zóně,” řekl pro Právo Andrej Babiš, premiér a lídr strany ANO.

Návrh na změnu má podporu i v opozičním táboře. “Navrhujeme, aby se nezabavitelné minimum navyšovalo poměrně podle výše příjmu, aby bylo výhodnější pracovat legálně než si nechávat část mzdy vyplácet na ruku. Současné nastavení minima je nerealistické a pro samostatně žijící lidi téměř nemožné,” řeka Olga Richterová z České pirátské strany.

Se zvýšením nezabavitelné částky na co nejvyšší možnou mez souhlasí například i Institu pro sociální inkluzi (IPSI). “Ze dvou navržených variant je ovšem nejlepší ta třetí, nenavržená, kterou by bylo zvýšení životního minima na úroveň, z níž by se skutečně dalo přežít, a zároveň upuštění od diskriminačního krácení této fikce pro dlužníky, o nichž není důvod se domnívat, že jíst a bydlet potřebují méně než ostatní,” uvedl IPSI na sociální síti s tím, že životní minimum není dávka, ale částka, z níž se teprve výše dávky odvozuje. “Restrikce patří až do zákona upravující nárok na dávku, nikoli do nastavení standardu,” dodává IPSI.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon