romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

TZ: Celoroční práce žáků ZŠ praktické pod vedením Pavlíny Matiové vyústila v muzikál

4.7.2012 10:18
Muzikálové vystoupení dětí v Praze. Foto: Lukáš Houdek
Muzikálové vystoupení dětí v Praze. Foto: Lukáš Houdek

Žáci ZŠ praktické se pod vedením zpěvačky Pavlíny Matiové věnovali v průběhu školního roku nejen zpěvu, ale i tanečním a dramatickým dovednostem. Na konci roku vystoupili s muzikálovým představením O Julině a Markovi.

Díky vstřícnosti ZŠ praktické v Palackého ulici ve Slaném, která se zapojila do integračního projektu Romský mentor, se skupina dětí dvakrát do měsíce scházela na hudebně laděném setkání s mentorkou Pavlínou a paní učitelkou Zlatkou. Na půdě školy v rámci projektu proběhlo šestnáct obsahově propojených setkání. Mentorka hned od počátku propojila zpěv s poznáváním romské a české kultury.

V prvním pololetí školního roku děti rozvíjely své pěvecké, taneční a dramatické schopnosti. Na začátku druhého pololetí skupina vyrazila na exkurzi na Mezinárodní konzervatoř v Praze. Děti se seznámily s možnostmi studia na konzervatoři a navštívily výuku populárního a muzikálového zpěvu, interpretace, tance a šermu. Poté byla dětem předvedena hodina jevištní mluvy, kde zjistily, že studovat konzervatoř není pouze o talentu, ale také o tvrdé práci. Nicméně je exkurze inspirovala a povzbudila v další práci.

Poté se již skupina začala zabývat tématem závěrečného vystoupení. Po navržení základního příběhu, byl vytvořen scénář a skupina si rozdělila jednotlivé role. A mohlo začít nacvičování! Postupně se nacvičovaly dialogy, taneční choreografie a jednotlivé písně. Zkušenosti dětem přišel předat i režisér romské divadelní skupiny a romský aktivista David Tišer. Děti se také podílely na tvorbě kulis a připravily si kostýmy na vystoupení. Před závěrečným vystoupením se tým mentorka – pedagožka s dětmi sešly několikrát nad rámec projektu, aby vše dopadlo dle očekávání.

Na závěrečném vystoupení v Kulturním domě v Praze Kyjích děti předvedly skvělé pěvecké a dramatické výkony a dokázaly diváky rozveselit i dojmout. Značná nervozita, která panovala v zákulisí před samotným vystoupením, z dětí spadla jakmile se ocitly na podiu. Děti příběh O Julině a Markovi podaly naprosto profesionálně a publikum je odměnilo velkým potleskem. Nakonec děti poděkovaly Pavlíně za celoroční setkávání a vytvoření společného vystoupení.

Všem zúčastněným děkujeme za jejich obětavou práci a už se těšíme na další vystoupení:-)

Projekt Romský mentor do České republiky přinesla Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť, která jej plně financuje. Projekt probíhá v rámci Dekády romské inkluze. V Česku je projekt od roku 2011 a je realizován občanským sdružením ROMEA.

Další informace o projektu i sdružení ROMEA najdete na webových stránkách sdružení či na Facebooku.

Přečteno: 737x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekty, Vzdělávání, Kultura, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo