romea - logo
16. října 2021 (sobota)
svátek má Havel

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

TZ: Celoroční práce žáků ZŠ praktické pod vedením Pavlíny Matiové vyústila v muzikál

4.7.2012 10:18
Muzikálové vystoupení dětí v Praze. Foto: Lukáš Houdek
Muzikálové vystoupení dětí v Praze. Foto: Lukáš Houdek

Žáci ZŠ praktické se pod vedením zpěvačky Pavlíny Matiové věnovali v průběhu školního roku nejen zpěvu, ale i tanečním a dramatickým dovednostem. Na konci roku vystoupili s muzikálovým představením O Julině a Markovi.

Díky vstřícnosti ZŠ praktické v Palackého ulici ve Slaném, která se zapojila do integračního projektu Romský mentor, se skupina dětí dvakrát do měsíce scházela na hudebně laděném setkání s mentorkou Pavlínou a paní učitelkou Zlatkou. Na půdě školy v rámci projektu proběhlo šestnáct obsahově propojených setkání. Mentorka hned od počátku propojila zpěv s poznáváním romské a české kultury.

V prvním pololetí školního roku děti rozvíjely své pěvecké, taneční a dramatické schopnosti. Na začátku druhého pololetí skupina vyrazila na exkurzi na Mezinárodní konzervatoř v Praze. Děti se seznámily s možnostmi studia na konzervatoři a navštívily výuku populárního a muzikálového zpěvu, interpretace, tance a šermu. Poté byla dětem předvedena hodina jevištní mluvy, kde zjistily, že studovat konzervatoř není pouze o talentu, ale také o tvrdé práci. Nicméně je exkurze inspirovala a povzbudila v další práci.

Poté se již skupina začala zabývat tématem závěrečného vystoupení. Po navržení základního příběhu, byl vytvořen scénář a skupina si rozdělila jednotlivé role. A mohlo začít nacvičování! Postupně se nacvičovaly dialogy, taneční choreografie a jednotlivé písně. Zkušenosti dětem přišel předat i režisér romské divadelní skupiny a romský aktivista David Tišer. Děti se také podílely na tvorbě kulis a připravily si kostýmy na vystoupení. Před závěrečným vystoupením se tým mentorka – pedagožka s dětmi sešly několikrát nad rámec projektu, aby vše dopadlo dle očekávání.

Na závěrečném vystoupení v Kulturním domě v Praze Kyjích děti předvedly skvělé pěvecké a dramatické výkony a dokázaly diváky rozveselit i dojmout. Značná nervozita, která panovala v zákulisí před samotným vystoupením, z dětí spadla jakmile se ocitly na podiu. Děti příběh O Julině a Markovi podaly naprosto profesionálně a publikum je odměnilo velkým potleskem. Nakonec děti poděkovaly Pavlíně za celoroční setkávání a vytvoření společného vystoupení.

Všem zúčastněným děkujeme za jejich obětavou práci a už se těšíme na další vystoupení:-)

Projekt Romský mentor do České republiky přinesla Open Society Foundations v rámci Programu umění a kultura Budapešť, která jej plně financuje. Projekt probíhá v rámci Dekády romské inkluze. V Česku je projekt od roku 2011 a je realizován občanským sdružením ROMEA.

Další informace o projektu i sdružení ROMEA najdete na webových stránkách sdružení či na Facebooku.

Přečteno: 771x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Projekty, Vzdělávání, Kultura, DětiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo