romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Celostátní asociace Romů ČR: Mezinárodní den Romů je příležitost k nasměrovaní úsilí k budování lepší budoucnosti dětí

Praha, 8.4.2013 5:00, (ROMEA)
Zakládající setkání Celostátní asociace Romů České republiky.  Foto: František Kostlán
Zakládající setkání Celostátní asociace Romů České republiky. Foto: František Kostlán

Celostátní asociace Romů ČR (CAR ČR) ve svém prohlášení k Mezinárodnímu dni Romů zopakovala, že kromě jiného bude nadále prosazovat zřízení postu Zmocněnce vlády ČR pro romskou menšinu. "Máme v sobě mnoho bariér, které nám brání ve vzájemné komunikaci. Základní bariérou je však představa vlastní oběma stranám, podložená dlouholetou nedůvěrou a bohužel i negativními zkušenostmi. Velká část romské elity je však připravena a ochotna při řešení této situace být maximálně nápomocná. Byla by proto velká škoda, kdyby většinová společnost nebyla schopna akceptovat ty, kteří v podstatě představují právě onu pomocnou ruku," uvádí se v prohlášení CAR ČR, které server Romea.cz zveřejňuje v plném znění.

Tiskové prohlášení Celostátní asociace Romů ČR k Mezinárodnímu dni Romů

Romové žijí v Evropě téměř tisíc let, přesto jsou i nadále častým terčem rasových předsudků a nenávisti, které často brání celým generacím v jejich lepším společenském uplatnění a životě. Poselstvím tohoto svátku je tak stále více aktuální výzva k řešení složitého postavení ve společnosti největší minority žijící na evropském kontinentu.

Vážení spoluobčané,

i když čeští Romové prošli dlouhý kus cesty a za posledních dvacet dva let se toho uskutečnilo mnoho, proces zdárné integrace do společnosti se nám bohužel nedaří tak, jak bychom chtěli. Neutěšená bytová situace, dlouhodobá nezaměstnanost, vysoké procento romských dětí vzdělávaných v základních školách praktických, časté protiromské nálady v mnoha městech České republiky, existence prasečáku, který i nadále stojí v blízkosti památníku romského holocaustu v Letech.

To vše ukazuje, že dosavadní vládní koncepce a strategie v praxi významně selhávají.

Jsme přesvědčeni o tom, že řešení této ožehavé problematiky je záležitost, která si vyžaduje mimořádnou pozornost. Působení vlády ČR, jednotlivých ministerstev, samospráv i nevládních organizací a iniciativ je v tomto směru zcela klíčové. Nicméně se o této problematice mnohdy více mluví, nežli reálně koná. Bohužel tato oblast je mnohými politiky často ,zneužívána“ k vlastní politické kariéře. Mnozí z těchto zejména komunálních politiků tuto oblast ve své podstatě dlouhodobě vůbec neřeší a poté si neví rady a volají po radikálních řešeních. Zkrátka bez elementární politické vůle nemůže dojít k úspěšnému řešení.

Proto budeme i nadále prosazovat zejména :

  • zřízení postu Zmocněnce vlády ČR pro romskou menšinu, a to se silným mandátem a kapacitou řešit složitost situace Romů v jednotlivých regionech ČR
  • v rámci nového programového období 2014 – 2020 vytvoření operačního programu na Podporu integrace osob ze sociálně vyloučených lokalit, a to s nezbytnou alokací finančních prostředků na komplexní integrační projekty v jednotlivých krajích ČR
  • odstranění všech bariér, které brání romským dětem úspěšně se vzdělávat v hlavním vzdělávacím proudu
  • řešení neutěšené politiky bydlení pro lidi nacházejí se v hmotní nouzi
  • obnovení televizního romského magazínu v České televizi

S dalšími systémovými opatřeními v této oblasti, hodláme v nejbližší možné době seznámit všechny demokratické politické strany, kteří mají šanci uspět v nových parlamentních volbách v roce 2014.

Vážení spoluobčané,

Máme v sobě mnoho bariér, které nám brání ve vzájemné komunikaci. Základní bariérou je však představa vlastní oběma stranám, podložená dlouholetou nedůvěrou a bohužel i negativními zkušenostmi. Velká část romské elity je však připravena a ochotna při řešení této situace být maximálně nápomocná. Byla by proto velká škoda, kdyby většinová společnost nebyla schopna akceptovat ty, kteří v podstatě představují právě onu pomocnou ruku.

Mezinárodní den Romů je tak pro mnohé příležitost k ohlednutí se a k nasměrovaní veškerého úsilí k budování lepší budoucnosti svoji i našich dětí.

TZ Celostátní asociace Romů ČR
Přečteno: 731x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Tiskové zprávy, Celostátní asociace Romů, Mezinárodní den RomůHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo