romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cena občanské společnosti za rok 2014: IQ Roma servis skončil v soutěži EU druhý

Brusel, 16.10.2014 22:23, (ROMEA)
Katarína Klamková, ředitelka IQ Roma servis, převzala 16. 10. 2014 ocenění za druhé místo v Ceně občanské společnosti za rok 2014 (FOTO: EESC)
Katarína Klamková, ředitelka IQ Roma servis, převzala 16. 10. 2014 ocenění za druhé místo v Ceně občanské společnosti za rok 2014 (FOTO: EESC)

Brněnská organizace IQ Roma servis se umístila na druhém místě v Ceně občanské společnosti za rok 2014, kterou uděluje Evropský hospodářský a sociální výbor v Bruselu. O druhou příčku se dělí s Athinagorasem Loukatarisem, jehož církevní společenství působí v romské čtvrti řecké Soluně. Vítězem se stalo centrum pro udržitelný rozvoj ETP Slovensko. Mezi tyto tři organizace pořadatelé soutěže rozdělili třicet tisíc euro.

Cenou občanské společnosti za rok 2014 se odměňují iniciativy organizací občanské společnosti a jednotlivců, jejichž smyslem je zlepšit hospodářské a sociální začlenění Romů. Tři oceněné organizace byly vybrány z 81 přihlášených z celé Evropské unie.

„Je skvělé být rozeznáván na evropské úrovni mezi organizacemi s mezinárodním věhlasem. Přesto věřím, že naše organizace právem stojí mezi vítězi. Naši práci děláme poctivě, s pokorou, ve snaze naplňovat naši velkou vizi - důstojné uplatnění Romů ve společnosti,“ uvedla Veronika Vaňková, zástupkyně ředitelky IQ Roma servisu.

IQ Roma servis: Programy pro rodiny, pro mladé, pro dospělé i pro společnost

IQ Roma servis získal pozornost poroty díky svým úspěchům ve zlepšování aktivního začlenění romských občanů v české společnosti. A to i v mezinárodním měřítku. Jeho práce je organizována ve čtyřech hlavních programech. Program pro rodiny podporuje inkluzivní vzdělávání, péči o menší děti a dobrou kvalitu rodinného života. Program pro mladé propaguje důležitost vzdělávacích úspěchů tak, že mladým Romům pomáhá dokončit středoškolské a vyšší vzdělání a získat pracovní zkušenosti a podporu při vstupu do zaměstnání. Program pro dospělé usnadňuje romské komunitě řešení takových otázek, jako je zaměstnání, bydlení a dobré životní podmínky, a problému etnické diskriminace. Program pro společnost se snaží vymýtit rasismus, diskriminaci a převládající stereotypy spojené s Romy.

IQ Roma servis byl založen v roce 1997 v Brně a pracuje pro Romy a s Romy. Každoročně pomáhá zhruba 2 000 lidí v Jihomoravském kraji. Získal již několik ocenění a v roce 2013 se stal Neziskovkou organizací roku, udělovanou Nadací rozvoje občanské společnosti. IQ Roma servis zaměstnává více než 50 lidí, z nichž se 30 % označuje za Romy.

 

Účelem ceny občanské společnosti, již uděluje Evropský hospodářský a sociální výbor v Bruselu, je ocenit či povzbudit konkrétní iniciativy a výsledky činnosti organizací občanské společnosti a jednotlivců, které výraznou měrou přispěly k podpoře evropské identity a integrace. Obecným cílem je zvýšit povědomí o přínosu, jejž mohou mít organizace občanské společnosti a jednotlivci k formování evropské identity a evropského občanství, a to způsobem, který podpoří společné hodnoty, o něž se opírá evropská integrace.

VIDEO

ETP Slovensko: Budujeme naději

Vítězná organizace ETP Slovensko porotu zaujala novátorským a kreativním přístupem k řešení problémů s bydlením mladých romských rodin s nízkými příjmy. Díky projektu Budujeme naději už šest mladých rodin z Rankoviec (okres Košice-okolí) změnilo svůj osud, když si z úspor a návratných mikropůjček, zprostředkovaných ETP Slovensko, svépomocí vybudovali legálně domy na pozemcích, které koupily od obce. Jejich domovem již není chatrč, ale nízkonákladový dům s 3E charakteristikou - ekologický a energeticky efektivní. O výstavbu domů mají zájem i další obyvatelé osad.

Nezisková organizace ETP Slovensko, Centrum pro udržitelný rozvoj již získala několik mezinárodních a domácí ocenění, resp. nominaci na ně.

VIDEO

Přečteno: 995x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, IQ Roma servisHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo