romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cena občanské společnosti za rok 2014: IQ Roma servis skončil v soutěži EU druhý

Brusel, 16.10.2014 22:23, (ROMEA)
Katarína Klamková, ředitelka IQ Roma servis, převzala 16. 10. 2014 ocenění za druhé místo v Ceně občanské společnosti za rok 2014 (FOTO: EESC)
Katarína Klamková, ředitelka IQ Roma servis, převzala 16. 10. 2014 ocenění za druhé místo v Ceně občanské společnosti za rok 2014 (FOTO: EESC)

Brněnská organizace IQ Roma servis se umístila na druhém místě v Ceně občanské společnosti za rok 2014, kterou uděluje Evropský hospodářský a sociální výbor v Bruselu. O druhou příčku se dělí s Athinagorasem Loukatarisem, jehož církevní společenství působí v romské čtvrti řecké Soluně. Vítězem se stalo centrum pro udržitelný rozvoj ETP Slovensko. Mezi tyto tři organizace pořadatelé soutěže rozdělili třicet tisíc euro.

Cenou občanské společnosti za rok 2014 se odměňují iniciativy organizací občanské společnosti a jednotlivců, jejichž smyslem je zlepšit hospodářské a sociální začlenění Romů. Tři oceněné organizace byly vybrány z 81 přihlášených z celé Evropské unie.

„Je skvělé být rozeznáván na evropské úrovni mezi organizacemi s mezinárodním věhlasem. Přesto věřím, že naše organizace právem stojí mezi vítězi. Naši práci děláme poctivě, s pokorou, ve snaze naplňovat naši velkou vizi - důstojné uplatnění Romů ve společnosti,“ uvedla Veronika Vaňková, zástupkyně ředitelky IQ Roma servisu.

IQ Roma servis: Programy pro rodiny, pro mladé, pro dospělé i pro společnost

IQ Roma servis získal pozornost poroty díky svým úspěchům ve zlepšování aktivního začlenění romských občanů v české společnosti. A to i v mezinárodním měřítku. Jeho práce je organizována ve čtyřech hlavních programech. Program pro rodiny podporuje inkluzivní vzdělávání, péči o menší děti a dobrou kvalitu rodinného života. Program pro mladé propaguje důležitost vzdělávacích úspěchů tak, že mladým Romům pomáhá dokončit středoškolské a vyšší vzdělání a získat pracovní zkušenosti a podporu při vstupu do zaměstnání. Program pro dospělé usnadňuje romské komunitě řešení takových otázek, jako je zaměstnání, bydlení a dobré životní podmínky, a problému etnické diskriminace. Program pro společnost se snaží vymýtit rasismus, diskriminaci a převládající stereotypy spojené s Romy.

IQ Roma servis byl založen v roce 1997 v Brně a pracuje pro Romy a s Romy. Každoročně pomáhá zhruba 2 000 lidí v Jihomoravském kraji. Získal již několik ocenění a v roce 2013 se stal Neziskovkou organizací roku, udělovanou Nadací rozvoje občanské společnosti. IQ Roma servis zaměstnává více než 50 lidí, z nichž se 30 % označuje za Romy.

 

Účelem ceny občanské společnosti, již uděluje Evropský hospodářský a sociální výbor v Bruselu, je ocenit či povzbudit konkrétní iniciativy a výsledky činnosti organizací občanské společnosti a jednotlivců, které výraznou měrou přispěly k podpoře evropské identity a integrace. Obecným cílem je zvýšit povědomí o přínosu, jejž mohou mít organizace občanské společnosti a jednotlivci k formování evropské identity a evropského občanství, a to způsobem, který podpoří společné hodnoty, o něž se opírá evropská integrace.

VIDEO

ETP Slovensko: Budujeme naději

Vítězná organizace ETP Slovensko porotu zaujala novátorským a kreativním přístupem k řešení problémů s bydlením mladých romských rodin s nízkými příjmy. Díky projektu Budujeme naději už šest mladých rodin z Rankoviec (okres Košice-okolí) změnilo svůj osud, když si z úspor a návratných mikropůjček, zprostředkovaných ETP Slovensko, svépomocí vybudovali legálně domy na pozemcích, které koupily od obce. Jejich domovem již není chatrč, ale nízkonákladový dům s 3E charakteristikou - ekologický a energeticky efektivní. O výstavbu domů mají zájem i další obyvatelé osad.

Nezisková organizace ETP Slovensko, Centrum pro udržitelný rozvoj již získala několik mezinárodních a domácí ocenění, resp. nominaci na ně.

VIDEO

Přečteno: 991x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, IQ Roma servisHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo