romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeněk Růžička byl nominován na státní vyznamenání

Praha, 2.4.2014 17:02, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Poslanecká sněmovna obdržela zatím 25 jmen, která byla nominována na státní vyznamenání. Vedle významných osobností, jako jsou válečný veterán Pavol Švec, kardiolog Jan Pirk či komunistickou Státní bezpečností umučený farář Josef Toufar, byl nominován také Čeněk Růžička, bojovník za odškodnění obětí romského holocaustu (romsky porajmos). Lidé a organizace mohli sněmovně navrhovat jména osobností do konce března, seznam nominovaných nyní mohou do posledního dubna rozšířit ještě poslanci. Uvedl to tajemník příslušného sněmovního podvýboru Rudolf Kubát.

"O nominování na státní vyznamenání jsem se dozvěděl od vás a nečekal jsem to," přiznal pro server Romea.cz Čeněk Růžička. "Záležitostem kolem odškodnění romského holocaustu se věnuji od roku 1972, v koncentrácích mi zahynula v podstatě celá moje rodina. Stalo se to mým osudem a nabral jsem za tu dobu mnoho zkušeností. Tohle by ale měly dělat hlavně různé komise a fondy pověřené státem, bohužel se tak neděje," vysvětlil pohnutky svých dlouholetých snah Růžička.

Na otázku, co by pro něj případně takové vyznamenání znamenalo, odpověděl skromně. "Nijak zvlášť jsem o tom nepřemýšlel a jsem velmi překvapený. Pro mě je největší ocenění vědomí, že pomáhám lidem, kteří se stali obětí něčeho tak strašného, jako byl holocaust," popsal své dojmy z nominace Růžička.

Ke kandidátům na vyznamenání by měla přibýt také ruská disidentka Natalja Gorbaněvská, jedna z "osmi statečných", kteří na moskevském Rudém náměstí v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa vojsky socialistického tábora. Gorbaněvská, která loni v listopadu zemřela, krátce předtím navštívila Česko a setkala se mimo jiné i prezidentem Milošem Zemanem, jenž bude v říjnu vyznamenání udílet.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes uvedl, že se Zeman vyznamenání Gorbaněvské "vůbec nebrání". "Pan prezident se již v loňském roce v prosinci vyjádřil v tom smyslu, že paní Natalja Gorbaněvská byla na seznamu vyznamenaných pro letošní rok (myšlen rok 2013 - pozn. ČTK), a podotkl k tomu, že toto vyznamenání lze udělit i in memoriam," tlumočil Ovčáček loňské vyjádření prezidenta. Případné vyznamenání zbylých sedmi ruských disidentů bude podle mluvčího Hradu záležet na posouzení Zemana.

Sněmovními kandidáty by mohli být taky válečný veterán Pavol Švec, zakladatel odbojové skupiny zbojník Jaromír Klika a lidický farář Josef Štemberka, jehož spolu s dalšími tamními obyvateli popravili nacisté. K dalším navrženým patří farář Josef Toufar, který byl v roce 1950 obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a zemřel na následky mučení komunistickou Státní bezpečností.

Všechny nominace bude posuzovat podvýbor. O tom, koho z kandidátů Sněmovna na státní vyznamenání navrhne, by měli poslanci rozhodovat na červnové schůzi. Konečný verdikt bude na prezidentu Zemanovi, jenž k nominacím dolní komory, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí přihlédnout.

Loni Sněmovna navrhla prezidentovi 39 osobností. Zeman ocenil při příležitosti státního svátku 28. října tři z nich. Medaili Za zásluhy obdrželi kytarista Vladimír Brabec, chirurg Pavel Pafko a in memoriam autorka pomníku lidických dětí Marie Uchytilová-Kučová, kterou nominoval také Senát. Prezident chtěl vyznamenat i dalšího nominanta dolní komory, rockera Vladimíra Mišíka. Mišík ale odmítl ocenění převzít kvůli nesouhlasu s některými Zemanovými rozhodnutími.

Přečteno: 1494x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

vyznamenání, Ocenění, Holocaust, odškodněníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo