romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeněk Růžička byl nominován na státní vyznamenání

Praha, 2.4.2014 17:02, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Poslanecká sněmovna obdržela zatím 25 jmen, která byla nominována na státní vyznamenání. Vedle významných osobností, jako jsou válečný veterán Pavol Švec, kardiolog Jan Pirk či komunistickou Státní bezpečností umučený farář Josef Toufar, byl nominován také Čeněk Růžička, bojovník za odškodnění obětí romského holocaustu (romsky porajmos). Lidé a organizace mohli sněmovně navrhovat jména osobností do konce března, seznam nominovaných nyní mohou do posledního dubna rozšířit ještě poslanci. Uvedl to tajemník příslušného sněmovního podvýboru Rudolf Kubát.

"O nominování na státní vyznamenání jsem se dozvěděl od vás a nečekal jsem to," přiznal pro server Romea.cz Čeněk Růžička. "Záležitostem kolem odškodnění romského holocaustu se věnuji od roku 1972, v koncentrácích mi zahynula v podstatě celá moje rodina. Stalo se to mým osudem a nabral jsem za tu dobu mnoho zkušeností. Tohle by ale měly dělat hlavně různé komise a fondy pověřené státem, bohužel se tak neděje," vysvětlil pohnutky svých dlouholetých snah Růžička.

Na otázku, co by pro něj případně takové vyznamenání znamenalo, odpověděl skromně. "Nijak zvlášť jsem o tom nepřemýšlel a jsem velmi překvapený. Pro mě je největší ocenění vědomí, že pomáhám lidem, kteří se stali obětí něčeho tak strašného, jako byl holocaust," popsal své dojmy z nominace Růžička.

Ke kandidátům na vyznamenání by měla přibýt také ruská disidentka Natalja Gorbaněvská, jedna z "osmi statečných", kteří na moskevském Rudém náměstí v srpnu 1968 demonstrovali proti okupaci Československa vojsky socialistického tábora. Gorbaněvská, která loni v listopadu zemřela, krátce předtím navštívila Česko a setkala se mimo jiné i prezidentem Milošem Zemanem, jenž bude v říjnu vyznamenání udílet.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes uvedl, že se Zeman vyznamenání Gorbaněvské "vůbec nebrání". "Pan prezident se již v loňském roce v prosinci vyjádřil v tom smyslu, že paní Natalja Gorbaněvská byla na seznamu vyznamenaných pro letošní rok (myšlen rok 2013 - pozn. ČTK), a podotkl k tomu, že toto vyznamenání lze udělit i in memoriam," tlumočil Ovčáček loňské vyjádření prezidenta. Případné vyznamenání zbylých sedmi ruských disidentů bude podle mluvčího Hradu záležet na posouzení Zemana.

Sněmovními kandidáty by mohli být taky válečný veterán Pavol Švec, zakladatel odbojové skupiny zbojník Jaromír Klika a lidický farář Josef Štemberka, jehož spolu s dalšími tamními obyvateli popravili nacisté. K dalším navrženým patří farář Josef Toufar, který byl v roce 1950 obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a zemřel na následky mučení komunistickou Státní bezpečností.

Všechny nominace bude posuzovat podvýbor. O tom, koho z kandidátů Sněmovna na státní vyznamenání navrhne, by měli poslanci rozhodovat na červnové schůzi. Konečný verdikt bude na prezidentu Zemanovi, jenž k nominacím dolní komory, ale také Senátu a vlády může, ale nemusí přihlédnout.

Loni Sněmovna navrhla prezidentovi 39 osobností. Zeman ocenil při příležitosti státního svátku 28. října tři z nich. Medaili Za zásluhy obdrželi kytarista Vladimír Brabec, chirurg Pavel Pafko a in memoriam autorka pomníku lidických dětí Marie Uchytilová-Kučová, kterou nominoval také Senát. Prezident chtěl vyznamenat i dalšího nominanta dolní komory, rockera Vladimíra Mišíka. Mišík ale odmítl ocenění převzít kvůli nesouhlasu s některými Zemanovými rozhodnutími.

Přečteno: 1440x
 

Kam dál:

Štítky:  

vyznamenání, Ocenění, Holocaust, odškodněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo