romea - logo
20. října 2018 (sobota)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeněk Růžička k odkupu vepřína v Letech u Písku: Česká vláda tímto krokem zásadně vstoupila do historie Romů

21.8.2017 17:44
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Česká vláda dnes potvrdila, že odkoupí vepřín na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. Podle ministra pro lidská práva jde o historický okamžik. Stejně tak to vnímá i předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VORH) Čeněk Růžička, který se s čtenáři serveru Romea.cz podělil o své čerstvé pocity.

"Je to pro mě nejlepší zpráva za posledních dvacet let. Mám z toho obrovskou radost, a to společně s Romy a Sinty z celé Evropy a samozřejmě také se všemi aktivisty, kteří se dlouhodobě zasazovali o to, aby byl prasečák odstraněn. Vláda tímto krokem zásadně vstupuje do historie Romů v České republice," popsal své nadšení ze zprávy o odkupu vepřína pro Romea.cz Čeněk Růžička.

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu upozornil i na skutečnost, že vypořádání se s existencí vepřína na místě, kde umírali nevinní lidé včetně dětí, by mělo být přáním všech občanů České republiky, nejen Romů. A to i z toho důvodu, že v koncentračním táboře v Letech působili čeští dozorci. "Jsem přesvědčený o tom, že ve světle historické pravdy si česká společnost oddechla a je to přínosem pro obě strany. Považuji to za nový impulz pro většinovou společnost na zlepšení vztahů a změnu společenského klimatu vůči Romům," uvedl pro Romea.cz Růžička.

Předseda VORH přiznal, že se do poslední chvíle obával, že by výše finančních nákladů na výkup prasečáku mohla být pro vládu překážkou. "Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že akcionáři schválili nabízenou částku, získal jsem jistotu, že k tomu skutečně dojde. Momentálně hodně záleží na kupní smlouvě, ale doufám, že už to nikdo ze stolu neshodí. Ideální by bylo, kdyby tato vláda dotáhla výkup do konce a zaplatila za velkovýkrmnu společnosti AGPI domluvenou cenu. V případě, že to tato vláda do konce svého funkčního období nestihne transakci dokončit, je nutné aby nově zvolená vláda nemohla případně zvrátit další vývoj," řekl Růžička.

Podle Růžičky jde o významný okamžik, i pokud jde o možnosti vědeckého výzkumu na místě, kde koncentrační tábor stával. "Místo jako takové tímto ztrácí svou dosavadní kontroverznost a historici se nemusí obávat se tomuto tématu věnovat. Tento krok odemyká místo, kde se odehrávala jedna z nejtragičtějších etap romské historie, k hlubšímu bádání," věří Čeněk Růžička.

Přečteno: 1604x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Vláda, Historie, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

Více než osm desítek romských studentů středních a vyšších odborných škol si v pátek 4. 11. 2017 v Praze převzalo stipendia, která jim udělila organizace ROMEA. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoZÁZNAM: Slavnostní předávání stipendií pro romské studenty SŠ a VOŠ

19.10.2018 0:37
Přímý přenos z Brožíkova sálu na Staroměstské radnici ze slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol, kteří se pro tento školní rok stali součástí Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů. Přímý přenos ze slavnostní akce zajišťuje první romská internetová televize ROMEA TV.
 celý článek

Jedna ze dvou uzavíraných ubytoven v Ústí nad Labem. Ubytovna Modrá. (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Výzkum Agentury: Více než 80% rodin z ubytoven se přestěhovalo do běžného bydlení díky mimořádné dávce

16.10.2018 15:58
Víc než čtyři pětiny domácností z ubytoven, které se díky mimořádné dávce na kauci a vybavení mohly přestěhovat do běžného bytu, si bydlení po roce udržely.
 celý článek

Tomio Okamura a koncentrační tábor v Letech u Písku (Koláž: Romea.cz)

Okamura a Rozner se dle policie nedopustili trestného činu, Lety jsou dál "neexistující pseudokoncentrák bez plotu"

16.10.2018 11:39
Výroky předsedy SPD Tomia Okamury a jeho stranického kolegy poslance Miloslava Roznera o romském táboře v Letech u Písku nejsou trestným činem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo