romea - logo
12. prosince 2018 (středa)
svátek má Simona
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeněk Růžička k odkupu vepřína v Letech u Písku: Česká vláda tímto krokem zásadně vstoupila do historie Romů

21.8.2017 17:44
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Česká vláda dnes potvrdila, že odkoupí vepřín na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. Podle ministra pro lidská práva jde o historický okamžik. Stejně tak to vnímá i předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VORH) Čeněk Růžička, který se s čtenáři serveru Romea.cz podělil o své čerstvé pocity.

"Je to pro mě nejlepší zpráva za posledních dvacet let. Mám z toho obrovskou radost, a to společně s Romy a Sinty z celé Evropy a samozřejmě také se všemi aktivisty, kteří se dlouhodobě zasazovali o to, aby byl prasečák odstraněn. Vláda tímto krokem zásadně vstupuje do historie Romů v České republice," popsal své nadšení ze zprávy o odkupu vepřína pro Romea.cz Čeněk Růžička.

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu upozornil i na skutečnost, že vypořádání se s existencí vepřína na místě, kde umírali nevinní lidé včetně dětí, by mělo být přáním všech občanů České republiky, nejen Romů. A to i z toho důvodu, že v koncentračním táboře v Letech působili čeští dozorci. "Jsem přesvědčený o tom, že ve světle historické pravdy si česká společnost oddechla a je to přínosem pro obě strany. Považuji to za nový impulz pro většinovou společnost na zlepšení vztahů a změnu společenského klimatu vůči Romům," uvedl pro Romea.cz Růžička.

Předseda VORH přiznal, že se do poslední chvíle obával, že by výše finančních nákladů na výkup prasečáku mohla být pro vládu překážkou. "Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že akcionáři schválili nabízenou částku, získal jsem jistotu, že k tomu skutečně dojde. Momentálně hodně záleží na kupní smlouvě, ale doufám, že už to nikdo ze stolu neshodí. Ideální by bylo, kdyby tato vláda dotáhla výkup do konce a zaplatila za velkovýkrmnu společnosti AGPI domluvenou cenu. V případě, že to tato vláda do konce svého funkčního období nestihne transakci dokončit, je nutné aby nově zvolená vláda nemohla případně zvrátit další vývoj," řekl Růžička.

Podle Růžičky jde o významný okamžik, i pokud jde o možnosti vědeckého výzkumu na místě, kde koncentrační tábor stával. "Místo jako takové tímto ztrácí svou dosavadní kontroverznost a historici se nemusí obávat se tomuto tématu věnovat. Tento krok odemyká místo, kde se odehrávala jedna z nejtragičtějších etap romské historie, k hlubšímu bádání," věří Čeněk Růžička.

Přečteno: 1611x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Vláda, Historie, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Pixabay.com

Ministerstva: Návrh změn v inkluzi odporuje závazkům ČR

6.12.2018 15:08
Některé změny ve vyhlášce o společném vzdělávání dětí ve školách, jak je navrhuje ministerstvo školství, možná nejsou v souladu s mezinárodními úmluvami. Odporují zřejmě i rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Tvrdí to ministerstvo zahraničních věcí a ministerstvo spravedlnosti v připomínkách k návrhu novely. Po ministerstvu školství požadují, aby odstoupilo od záměru omezit současný počet asistentů pedagoga ve třídách a umožnit otevření škol pro lehce mentálně postižené i dětem bez tohoto druhu handicapu.
 celý článek

Tomio Okamura a Miloš Zeman

Hrad neuspěl. Okamurova SPD zůstane ve zprávě o extremismu za rok 2017. Bezpečnostní rada státu ji vzala na vědomí v původním znění

6.12.2018 11:26
Bezpečnostní rada státu (BRS) dnes vzala na vědomí výroční zprávu o extremismu v Česku za rok 2017 v původním znění, které připravilo ministerstvo vnitra. ČTK to sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zprávu nyní může projednat vláda. Média dříve informovala, že projednávání materiálu zdržovaly výhrady Pražského hradu, kterému měly vadit zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury.
 celý článek

Ilona Ferková (vpravo) a Karolína Ryvolová 4. 12. 2018 během křestu knihy Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa (FOTO: Karolína Telváková, Romea.cz)

videoVIDEO: Jáchym Topol pokřtil novou knihu Ilony Ferkové rumem

5.12.2018 20:28
Včera se v nabitém sále Knihovny Václava Havla (KVH) uskutečnil křest nové knížky Ilony Ferkové, kterou připravilo nakladatelství romské literatury KHER. Soubor deseti povídek v romsko-českém vydání nazvaném Ještě jedno, Lído! Kaštánkovy příběhy z herny / De mek jekh, Ľido! Kaštankuskre vakeribena andal e herňa pokřtil programový ředitel KVH Jáchym Topol příznačně pro tuto knihu rumem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo