romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeněk Růžička k odkupu vepřína v Letech u Písku: Česká vláda tímto krokem zásadně vstoupila do historie Romů

21.8.2017 17:44
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Česká vláda dnes potvrdila, že odkoupí vepřín na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. Podle ministra pro lidská práva jde o historický okamžik. Stejně tak to vnímá i předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VORH) Čeněk Růžička, který se s čtenáři serveru Romea.cz podělil o své čerstvé pocity.

"Je to pro mě nejlepší zpráva za posledních dvacet let. Mám z toho obrovskou radost, a to společně s Romy a Sinty z celé Evropy a samozřejmě také se všemi aktivisty, kteří se dlouhodobě zasazovali o to, aby byl prasečák odstraněn. Vláda tímto krokem zásadně vstupuje do historie Romů v České republice," popsal své nadšení ze zprávy o odkupu vepřína pro Romea.cz Čeněk Růžička.

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu upozornil i na skutečnost, že vypořádání se s existencí vepřína na místě, kde umírali nevinní lidé včetně dětí, by mělo být přáním všech občanů České republiky, nejen Romů. A to i z toho důvodu, že v koncentračním táboře v Letech působili čeští dozorci. "Jsem přesvědčený o tom, že ve světle historické pravdy si česká společnost oddechla a je to přínosem pro obě strany. Považuji to za nový impulz pro většinovou společnost na zlepšení vztahů a změnu společenského klimatu vůči Romům," uvedl pro Romea.cz Růžička.

Předseda VORH přiznal, že se do poslední chvíle obával, že by výše finančních nákladů na výkup prasečáku mohla být pro vládu překážkou. "Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že akcionáři schválili nabízenou částku, získal jsem jistotu, že k tomu skutečně dojde. Momentálně hodně záleží na kupní smlouvě, ale doufám, že už to nikdo ze stolu neshodí. Ideální by bylo, kdyby tato vláda dotáhla výkup do konce a zaplatila za velkovýkrmnu společnosti AGPI domluvenou cenu. V případě, že to tato vláda do konce svého funkčního období nestihne transakci dokončit, je nutné aby nově zvolená vláda nemohla případně zvrátit další vývoj," řekl Růžička.

Podle Růžičky jde o významný okamžik, i pokud jde o možnosti vědeckého výzkumu na místě, kde koncentrační tábor stával. "Místo jako takové tímto ztrácí svou dosavadní kontroverznost a historici se nemusí obávat se tomuto tématu věnovat. Tento krok odemyká místo, kde se odehrávala jedna z nejtragičtějších etap romské historie, k hlubšímu bádání," věří Čeněk Růžička.

Přečteno: 1726x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Vláda, Historie, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo