romea - logo
17. srpna 2018 (pátek)
svátek má Petra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeněk Růžička k odkupu vepřína v Letech u Písku: Česká vláda tímto krokem zásadně vstoupila do historie Romů

21.8.2017 17:44
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, při projevu 13. 5. 2017 v Letech u Písku (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Česká vláda dnes potvrdila, že odkoupí vepřín na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. Podle ministra pro lidská práva jde o historický okamžik. Stejně tak to vnímá i předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VORH) Čeněk Růžička, který se s čtenáři serveru Romea.cz podělil o své čerstvé pocity.

"Je to pro mě nejlepší zpráva za posledních dvacet let. Mám z toho obrovskou radost, a to společně s Romy a Sinty z celé Evropy a samozřejmě také se všemi aktivisty, kteří se dlouhodobě zasazovali o to, aby byl prasečák odstraněn. Vláda tímto krokem zásadně vstupuje do historie Romů v České republice," popsal své nadšení ze zprávy o odkupu vepřína pro Romea.cz Čeněk Růžička.

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu upozornil i na skutečnost, že vypořádání se s existencí vepřína na místě, kde umírali nevinní lidé včetně dětí, by mělo být přáním všech občanů České republiky, nejen Romů. A to i z toho důvodu, že v koncentračním táboře v Letech působili čeští dozorci. "Jsem přesvědčený o tom, že ve světle historické pravdy si česká společnost oddechla a je to přínosem pro obě strany. Považuji to za nový impulz pro většinovou společnost na zlepšení vztahů a změnu společenského klimatu vůči Romům," uvedl pro Romea.cz Růžička.

Předseda VORH přiznal, že se do poslední chvíle obával, že by výše finančních nákladů na výkup prasečáku mohla být pro vládu překážkou. "Ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že akcionáři schválili nabízenou částku, získal jsem jistotu, že k tomu skutečně dojde. Momentálně hodně záleží na kupní smlouvě, ale doufám, že už to nikdo ze stolu neshodí. Ideální by bylo, kdyby tato vláda dotáhla výkup do konce a zaplatila za velkovýkrmnu společnosti AGPI domluvenou cenu. V případě, že to tato vláda do konce svého funkčního období nestihne transakci dokončit, je nutné aby nově zvolená vláda nemohla případně zvrátit další vývoj," řekl Růžička.

Podle Růžičky jde o významný okamžik, i pokud jde o možnosti vědeckého výzkumu na místě, kde koncentrační tábor stával. "Místo jako takové tímto ztrácí svou dosavadní kontroverznost a historici se nemusí obávat se tomuto tématu věnovat. Tento krok odemyká místo, kde se odehrávala jedna z nejtragičtějších etap romské historie, k hlubšímu bádání," věří Čeněk Růžička.

Přečteno: 1597x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lety u Písku, Vláda, Historie, pietní místoHLAVNÍ ZPRÁVY

Matka romského dítěte, které mělo údajně stát na začátku konfliktu v brouzdališti v Dubí, poskytla 11. 8. 2018 rozhovor serveru Romea.cz (FOTO: repro ROMEA TV)

videoVIDEO: Nové svědectví z rvačky na koupališti v Dubí. Konflikt měla vyprovokovat "bílá" žena. Hodila s romským dítětem do bazénku

12.8.2018 11:45
Koupaliště Plivátko v Dubí je momentálně asi nejznámější v celé naší republice. Jak již server Romea.cz informoval zřejmě banální incident nebo dokonce jen hra dětí v brouzdališti vyvolala hádku a následně i rvačku nejdříve mezi "bílou" a romskou ženou. Pak se do bitky zapojili i muži. I když se celá událost odehrála už v úterý, do dnešního dne média nezveřejnila výpověď ani jednoho Roma nebo Romky.
 celý článek

Michal Koky, student druhého ročníku farmacie na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně (FOTO: archiv Michala Kokyho)

Student farmacie Michal Koky: Lidé si myslí, že jsem Ital nebo Řek

8.8.2018 0:01
Michal Koky studuje druhým ročníkem farmacii na Veterinární a farmaceutické univerzitě v Brně. „Zdravotnictví mě lákalo už od dětství. Vždy jsem věděl, že se v budoucnu chci pohybovat v této sféře. Na gymnáziu mě ze všech předmětů nejvíce bavila chemie. Farmacie zahrnuje obě tyto oblasti, a tak jsem si ji vybral jako studijní obor,“ přibližuje Michal.
 celý článek

Ilustrační FOTO

Banální konflikt v brouzdališti vedl k rvačce. Několik Romů mělo zbít mladého muže. Policie rasistický podtext prozatím nevyšetřuje

8.8.2018 21:57
Na koupališti v severočeském Dubí došlo ke rvačce, kterou vyvolala roztržka mezi matkami na dětském brouzdališti. Skupina několika Romů pak měla brutálně zbít mladíka, který se zastal jedné z žen. O situaci informovali svědci přes sociální sítě a událost vyvolala vlnu protiromských rasistických příspěvků. Policie však okolnosti případu teprve prošetřuje a zatím vyloučila rasový motiv incidentu.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo