romea - logo
21. května 2022 (sobota)
svátek má Monika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeněk Růžička, pozůstalý po obětech romského holocaustu, podal trestní oznámení na Tomia Okamuru

Praha, 3.9.2014 16:29, (ROMEA)
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, podal trestní oznámení na Tomia Okamuru (foto: archiv Romea.cz)
Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, podal trestní oznámení na Tomia Okamuru (foto: archiv Romea.cz)

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) Čeněk Růžička podal 2.září 2014 společně s ROMEA, o.p.s., Miroslavem Kováčem ze Strany rovných příležitostí a Michalem Mikem ze sdružení Slovo 21 trestní oznámení na Tomia Okamuru kvůli jeho výrokům, v nichž v předvečer Památného dne romského holocaustu zpochybnil existenci tzv. cikánského tábora v Letech u Písku a zlehčil smrt stovek internovaných včetně dětí.

Trestní oznámení podali Čeněk Růžička a Miroslav Kováč osobně na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5 a jeho součástí byly i obsáhlé přílohy dokládající opodstatněnost podání a veřejně dostupné historické souvislosti, které Okamura ve svém veřejném prohlášení zamlčel či o nich dokonce lhal.

„Zpochybňovat holocaust kohokoli – Židů, Romů – je zaplaťpánbůh v naší zemi trestné. Policii jsme předali důkazní materiál, který se nedá zpochybnit. Jsou to materiály historiků /…/ například vyhláška o soupisu cikánů a cikánských míšenců, na základě čehož byly romské rodiny i s dětmi do tábora zavlečeny,“ uvedl Čeněk Růžička pro server Romea.cz k podání trestního oznámení na Okamuru.

K případu se pro server Romea.cz vyjádřila také právnička Klára Kalibová, ředitelka organizace In IUSTITIA. "V praxi jsou orgány činné v trestním řízení schopné objasňovat zejména popírání židovského holocaustu, s tím romským si nemusí umět poradit. Přitom tvrzení, že v Osvětimi se nezabíjelo plynem a tvrzení že v Letech nešlo o koncentrační (likvidační) tábor, jsou trestněprávně stejně relevantní, neboť jejich cílem je zpochybňovat mechanismus plánované likvidace Židů či Romů," uvedla Kalibová. (celé vyjádření právničky si můžete přečíst pod článkem)

Tomio Okamura v rozhovoru pro politický bulvár Parlamentní listy účelově zamlčel a překroutil historicky doložitelné informace o tzv. cikánském táboře tím, že tábor například prezentoval jako místo, které po celou dobu své existence bylo pouhým pracovním táborem sloužícím k nápravě osob „štítících se práce“. Přímo k tomu uvedl, že se jedná o lživý mýtus. Učinil tak přesto, že všeobecně dostupná literatura a vědecké práce dokumentují, že tábor v Letech byl součástí snahy přívrženců nacistické ideologie o likvidaci údajně rasově méněcenných osob.

Čeněk Růžička: V táboře byly vězněny děti i nemluvňata. Ta se měla v táboře podle Okamury také učit pracovat?

V textu trestního oznámení se k tomu mimo jiné uvádí, že „tábor tedy v další etapě své existence sloužil jako místo, kde měly být shora popsané osoby shromážděny, dokud nebude rozhodnuto o jejich osudu (resp. způsobu jejich likvidace).“

Za zemřelé i pozůstalé po obětech romského holocaustu reagoval Čeněk Růžička na Okamurovy výroky o charakteru tábora v Letech otázkou: „V táboře byly vězněny děti i nemluvňata. Ty se měly v táboře podle pana Okamury také učit pracovat?“

V době mezi lety 1940 a 1942, kdy tábor fungoval skutečně jako převýchovně-pracovní, tvořili Romové pouze malé procento internovaných osob. Od roku 1942 se z pracovního tábora stal tábor sběrný a posléze tzv. cikánský, v němž byly vězněny celé romské rodiny včetně malých dětí či starých a nemocných osob neschopných vykonávat jakoukoli práci.

Růžičkovi rodiče, kteří se dali dohromady až po válce, byli každý v několika koncentračních táborech. Téměř všichni členové jejich rodů – celkem asi pětadvacet lidí – tam také zahynuli. „Byl mezi nimi i maminčin první syn, můj nevlastní bratr. Máma zůstala úplně sama, zachránila se jako jediná, což pro ni bylo velké trauma, které nesla až do své smrti jako velký kříž,“ vzpomíná Čeněk Růžička.

Jeho maminka se vrátila z koncentráku s tuberou. Jejího prvního manžela zatkli, protože spolupracoval s jednou z odbojových skupin. „Nacisti ho odvezli a jako by se po něm slehla zem. Až po válce se zjistilo, že ho odvezli do koncentračního tábora Osvětim, pak do Buchenwaldu a potom do dalšího lágru, kde zahynul.“ Z otcovy strany byl v koncentrácích také celý velký rod, z něhož se zachránili pouze čtyři muži, mezi nimi Růžičkův otec a strýc.

VIDEO

Klára Kalibová, ředitelka In IUSTITIA: V případě popírání romského holocaustu není otázka toho, jaký měl tábor v Letech charakter, podstatná. Podmínkou trestnosti je jednak úmysl popírajícího, jednak jednání. Musí být prokázán úmysl dopouštět se takového jednání, která je z hlediska trestního práva relevantní. Takovým jednáním může být jednak přímé popírání, ale také zpochybňování, schvalování nebo ospravedlňování masové likvidace lidí romské či židovské národnosti během druhé světové války.

V praxi jsou orgány činné v trestním řízení schopné objasňovat zejména popírání židovského holocaustu, s tím romským si nemusí umět poradit. Přitom tvrzení, že v Osvětimi se nezabíjelo plynem a tvrzení že v Letech nešlo o koncentrační (likvidační) tábor, jsou trestněprávně stejně relevantní, neboť jejich cílem je zpochybňovat mechanismus plánované likvidace Židů či Romů.

Klíčovou otázku, kterou bude muset policie a státní zastupitelství vyřešit, je též trestněprávní odpovědnost politika. Nebudou od věci úvahy o tom, že již v minulosti se podobných výroků dopustili jiné politicky činné osoby bez zjevných právních následků.

Přečteno: 2370x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

romský holocaust, Holocaust, Okamura - popírání romského holocaustu, trestní oznámeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo