romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeněk Růžička: Požadujeme přezkoumání postupu policie v případu Okamurova hanobení romských obětí holocaustu

Praha, 11.12.2014 17:27, (ROMEA)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) Čeněk Růžička, organizace ROMEA, Michal Miko ze sdružení Slovo 21 a Miroslav Kováč ze Strany rovných příležitostí zaslali Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 5 podnět k přezkoumání postupu policie při prověřování oznámení o tom, že měl předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura spáchat trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

"V této věci musíme využít všech možností, které nám právo dává. Před takovým hanobením památky romských obětí holocaustu, jaké předvedl Tomio Okamura, nemůžeme zavírat oči," uvedl už dříve pro server Romea.cz Čeněk Růžička.

Okamura pošlapal v předvečer Památného dne romského holocaustu památku obětí tábora v Letech u Písku, když ve vyjádření pro politický bulvár ParlamentniListy.cz o táboře mluvil jako o lži a mýtu. Okamura tvrdil, že v táboře nebyl nikdo zabit a vězni umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života.

Policisté oznamovatele informovali v několika málo stručných odstavečcích o tom, že provedli "kvalifikovaném posouzení" trestního oznámení a po provedeném šetření došli k závěru, že "nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin".

Policejní orgán v tomto případě přitom rozhodl mimo rámec trestního řízení tzv. opatřením, které nepodléhá žádným formálním požadavkům. Zaslané rozhodnutí policie nijak zdůvodnila a nebylo tedy možné z ničeho posoudit, zda se policisté případem skutečně důkladně zabývali.

Čeněk Růžička, ROMEA, Michal Miko ani Miroslav Kováč závěr policie odmítají a jsou přesvědčeni, že postup policejního orgánu při posuzování trestního oznámení nebyl správný. Zároveň zdůrazňují, že skutečnosti, na které poukázali v trestním oznámení a podložili je konkrétními vědeckými a historickými zdroji, stejně jako i soudní praxe mezinárodních soudních orgánů svědčí o nezákonnosti Okamurova jednání.

Přečteno: 1793x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Holokaust Romů po Česku, Okamura - popírání romského holocaustu, Druhá světová válkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo