romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeněk Růžička: Požadujeme přezkoumání postupu policie v případu Okamurova hanobení romských obětí holocaustu

Praha, 11.12.2014 17:27, (ROMEA)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) Čeněk Růžička, organizace ROMEA, Michal Miko ze sdružení Slovo 21 a Miroslav Kováč ze Strany rovných příležitostí zaslali Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 5 podnět k přezkoumání postupu policie při prověřování oznámení o tom, že měl předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura spáchat trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

"V této věci musíme využít všech možností, které nám právo dává. Před takovým hanobením památky romských obětí holocaustu, jaké předvedl Tomio Okamura, nemůžeme zavírat oči," uvedl už dříve pro server Romea.cz Čeněk Růžička.

Okamura pošlapal v předvečer Památného dne romského holocaustu památku obětí tábora v Letech u Písku, když ve vyjádření pro politický bulvár ParlamentniListy.cz o táboře mluvil jako o lži a mýtu. Okamura tvrdil, že v táboře nebyl nikdo zabit a vězni umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života.

Policisté oznamovatele informovali v několika málo stručných odstavečcích o tom, že provedli "kvalifikovaném posouzení" trestního oznámení a po provedeném šetření došli k závěru, že "nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin".

Policejní orgán v tomto případě přitom rozhodl mimo rámec trestního řízení tzv. opatřením, které nepodléhá žádným formálním požadavkům. Zaslané rozhodnutí policie nijak zdůvodnila a nebylo tedy možné z ničeho posoudit, zda se policisté případem skutečně důkladně zabývali.

Čeněk Růžička, ROMEA, Michal Miko ani Miroslav Kováč závěr policie odmítají a jsou přesvědčeni, že postup policejního orgánu při posuzování trestního oznámení nebyl správný. Zároveň zdůrazňují, že skutečnosti, na které poukázali v trestním oznámení a podložili je konkrétními vědeckými a historickými zdroji, stejně jako i soudní praxe mezinárodních soudních orgánů svědčí o nezákonnosti Okamurova jednání.

Přečteno: 1797x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Holokaust Romů po Česku, Okamura - popírání romského holocaustu, Druhá světová válkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo