romea - logo
11. srpna 2020 (úterý)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeněk Růžička: Požadujeme přezkoumání postupu policie v případu Okamurova hanobení romských obětí holocaustu

Praha, 11.12.2014 17:27, (ROMEA)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) Čeněk Růžička, organizace ROMEA, Michal Miko ze sdružení Slovo 21 a Miroslav Kováč ze Strany rovných příležitostí zaslali Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 5 podnět k přezkoumání postupu policie při prověřování oznámení o tom, že měl předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura spáchat trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

"V této věci musíme využít všech možností, které nám právo dává. Před takovým hanobením památky romských obětí holocaustu, jaké předvedl Tomio Okamura, nemůžeme zavírat oči," uvedl už dříve pro server Romea.cz Čeněk Růžička.

Okamura pošlapal v předvečer Památného dne romského holocaustu památku obětí tábora v Letech u Písku, když ve vyjádření pro politický bulvár ParlamentniListy.cz o táboře mluvil jako o lži a mýtu. Okamura tvrdil, že v táboře nebyl nikdo zabit a vězni umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života.

Policisté oznamovatele informovali v několika málo stručných odstavečcích o tom, že provedli "kvalifikovaném posouzení" trestního oznámení a po provedeném šetření došli k závěru, že "nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin".

Policejní orgán v tomto případě přitom rozhodl mimo rámec trestního řízení tzv. opatřením, které nepodléhá žádným formálním požadavkům. Zaslané rozhodnutí policie nijak zdůvodnila a nebylo tedy možné z ničeho posoudit, zda se policisté případem skutečně důkladně zabývali.

Čeněk Růžička, ROMEA, Michal Miko ani Miroslav Kováč závěr policie odmítají a jsou přesvědčeni, že postup policejního orgánu při posuzování trestního oznámení nebyl správný. Zároveň zdůrazňují, že skutečnosti, na které poukázali v trestním oznámení a podložili je konkrétními vědeckými a historickými zdroji, stejně jako i soudní praxe mezinárodních soudních orgánů svědčí o nezákonnosti Okamurova jednání.

Přečteno: 1801x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Holokaust Romů po Česku, Okamura - popírání romského holocaustu, Druhá světová válkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo