romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeněk Růžička: Požadujeme přezkoumání postupu policie v případu Okamurova hanobení romských obětí holocaustu

Praha, 11.12.2014 17:27, (ROMEA)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)
Čeněk Růžička během své promluvy při příležitosti pietního aktu v Letech u Písku v roce 2014 (foto: archiv Romea.cz)

Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) Čeněk Růžička, organizace ROMEA, Michal Miko ze sdružení Slovo 21 a Miroslav Kováč ze Strany rovných příležitostí zaslali Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 5 podnět k přezkoumání postupu policie při prověřování oznámení o tom, že měl předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura spáchat trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

"V této věci musíme využít všech možností, které nám právo dává. Před takovým hanobením památky romských obětí holocaustu, jaké předvedl Tomio Okamura, nemůžeme zavírat oči," uvedl už dříve pro server Romea.cz Čeněk Růžička.

Okamura pošlapal v předvečer Památného dne romského holocaustu památku obětí tábora v Letech u Písku, když ve vyjádření pro politický bulvár ParlamentniListy.cz o táboře mluvil jako o lži a mýtu. Okamura tvrdil, že v táboře nebyl nikdo zabit a vězni umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života.

Policisté oznamovatele informovali v několika málo stručných odstavečcích o tom, že provedli "kvalifikovaném posouzení" trestního oznámení a po provedeném šetření došli k závěru, že "nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin".

Policejní orgán v tomto případě přitom rozhodl mimo rámec trestního řízení tzv. opatřením, které nepodléhá žádným formálním požadavkům. Zaslané rozhodnutí policie nijak zdůvodnila a nebylo tedy možné z ničeho posoudit, zda se policisté případem skutečně důkladně zabývali.

Čeněk Růžička, ROMEA, Michal Miko ani Miroslav Kováč závěr policie odmítají a jsou přesvědčeni, že postup policejního orgánu při posuzování trestního oznámení nebyl správný. Zároveň zdůrazňují, že skutečnosti, na které poukázali v trestním oznámení a podložili je konkrétními vědeckými a historickými zdroji, stejně jako i soudní praxe mezinárodních soudních orgánů svědčí o nezákonnosti Okamurova jednání.

Přečteno: 1834x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Holokaust Romů po Česku, Okamura - popírání romského holocaustu, Druhá světová válkaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo