Čeněk Růžička převzal cenu od Ústavu pro studium totalitních režimů za boj za odstranění vepřína v Letech u Písku
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ocenil čtyři osobnosti z Česka i zahraničí, které přispěly k poznání historie, nebo se postavily proti nedemokratickým režimům. Jedním z oceněných je i Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, který převzal cenu za přínos k reflexi novodobých dějin, za boj za důstojnou úpravu místa někdejšího romského tábora v Letech u Písku. Slavnostní ceremoniál se uskutečnil ve Valdštejnském paláci v Praze.
Čeněk Růžička se narodil v roce 1946 v Liberci. Pochází ze skupiny tzv. českých Romů, kteří žili na území Čech již před II. světovou válkou. Jeho rodiče se seznámili krátce po válce, ve které oba přišli o své rodiny. Růžička se vyučil kameníkem v Lipnici nad Sázavou a práce s kamenem a sochařina jej dlouhá léta také živila.
Po revoluci obchodoval téměř 10 let se starožitnostmi, než jej v roce 1997 konfrontoval Markus Pape s historií tábora v Letech u Písku, která se bolestně dotýká i jeho rodiny. Tímto okamžikem se Čeněk Růžička stává neúnavným bojovníkem za nápravu současného stavu pietního místa v Letech u Písku. Za svoje úsilí obdržel v roce 2017 cenu Alice Garrigue Masarykové od velvyslance USA Stephena Kinga.
Kromě Čeňka Růžičky ÚSTR ocenil ruského novináře a aktivistu Vladimira Kara-Murzu, dlouhodobého kritika režimu Vladimira Putina. Kara-Murza, který byl spolupracovník a přítel zavražděného politika Borise Němcova, se dlouhodobě angažuje v řadách konzervativně-liberální opozice.
"V kategorii za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury byli oceněni signatářka Charty 77 Miloslava Števichová, kterou v rámci akce Asanace donutila StB emigrovat, a bývalý politický vězeň František Wiendl, jenž se aktivně postavil nacistům i komunistickému režimu a za převádění uprchlíků přes hranice strávil deset let za mřížemi," uvedla pro ČTK mluvčí ÚSTR Darja Čablová.
"Mimo kategorie cen obdržel zvláštní poděkování ředitele ÚSTR za šíření duchovnosti a hodnot demokracie a svobody kněz Richard Čemus, který pomáhal českým exulantům a podílel se na vysílání Vatikánského rozhlasu," dodala Čablová.
Kam dál:
- "Romská" rada doporučila analýzu předválečného jmění Romů. Tato záležitost nebyla nikdy řešena na rozdíl od majetku židovských obětí
- Nové Romano voďi: Vím, co znamená ghetto a ostatné dráty, říká v rozhovoru Fedor Gál
- Ekologický aktivista čelí kritice kvůli slovům o holokaustu. Uvedl, že genocidy jsou v posledních 500 letech "téměř normální událostí"
- Kauza protiromských nápisů v Letech: Obžalovaní byli v době činu v místě památníku. Prozradili je mobilní telefony
- Pražské fórum pro romské dějiny představí výsledky archeologického výzkumu v Letech
- Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku
- Dokument LETY chce otevřít celospolečenskou diskuzi o romském holokaustu
- Nový dokument LETY zachycuje zoufalství i naději bojovníků za odstranění vepřína
- Muzeum romské kultury vyhlásilo soutěž na podobu památníku Lety. Otevřít by se měl v roce 2023
- ROMEA TV ŽIVĚ: Našly se nezvratné důkazy, že romský koncentrační tábor v Letech stál z největší části na pozemku bývalého vepřína
- Soud odročil líčení kvůli protiromským nápisům v Letech
- Městská rada v Oslu se chce obrátit na vládu a postavit památník obětem romského holocaustu
Štítky:
Čeněk Růžička, Holocaust, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15