romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeněk Růžička: Tradiční pietní akt v Letech u Písku se odkládá na pozdější dobu

26.3.2020 10:45
Pietní akt v Letech u Písku - 13. 5. 2018 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)
Pietní akt v Letech u Písku - 13. 5. 2018 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

Každoroční tradiční pietní akt v Letech u Písku, který se koná vždy 13. května, se z důvodů pandemie onemocnění COVID-19 odkládá na pozdější dobu. Serveru Romea.cz to oznámil předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička.

"Pozůstalí po romských obětech nacizmu si vás dovolují informovat, že se z důvodu virové pandemie pietní akt, který tradičně organizujeme na místě pohřebiště obětí koncentračního tábora Lety u Písku odkládá na pozdější dobu," sdělil Čeněk Růžička.

Do nedávna na bývalém místě koncentračního tábora v Letech u Písku fungoval vepřín. Po dlouholetém úsílí byl vepřín vykoupen a nyní areál spravuje Muzeum romské kultury v Brně, které na místě plánuje vybudovat nový památník a návštěvnické centrum s expozicí a přednáškovým sálem. Podle historiků táborem prošlo 1308 Romů. Byli mezi nimi muži, ženy i děti. A nejméně 327 z nich v táboře zemřelo, většina z nich podlehla tyfové epidemii a přes 500 lidí bylo deportovaných do Osvětimi.

Přečteno: 563x
 

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, pietní akt, Lety u Písku, Holocaust, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo