romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Čeněk Růžička: Tradiční pietní akt v Letech u Písku se odkládá na pozdější dobu

26.3.2020 10:45
Pietní akt v Letech u Písku - 13. 5. 2018 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)
Pietní akt v Letech u Písku - 13. 5. 2018 (FOTO: Richard Samko, Romea.cz)

Každoroční tradiční pietní akt v Letech u Písku, který se koná vždy 13. května, se z důvodů pandemie onemocnění COVID-19 odkládá na pozdější dobu. Serveru Romea.cz to oznámil předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička.

"Pozůstalí po romských obětech nacizmu si vás dovolují informovat, že se z důvodu virové pandemie pietní akt, který tradičně organizujeme na místě pohřebiště obětí koncentračního tábora Lety u Písku odkládá na pozdější dobu," sdělil Čeněk Růžička.

Do nedávna na bývalém místě koncentračního tábora v Letech u Písku fungoval vepřín. Po dlouholetém úsílí byl vepřín vykoupen a nyní areál spravuje Muzeum romské kultury v Brně, které na místě plánuje vybudovat nový památník a návštěvnické centrum s expozicí a přednáškovým sálem. Podle historiků táborem prošlo 1308 Romů. Byli mezi nimi muži, ženy i děti. A nejméně 327 z nich v táboře zemřelo, většina z nich podlehla tyfové epidemii a přes 500 lidí bylo deportovaných do Osvětimi.

Přečteno: 422x
 

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, pietní akt, Lety u Písku, Holocaust, COVID-19HLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo