romea - logo
25. února 2021 (čtvrtek)
svátek má Liliana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Centrum vnitra vyvrací nejčastější dezinformace o koronaviru

16.4.2020 14:47
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Dezinformace na českém webu, sociálních sítích či v řetězových e-mailech spojují nový typ koronaviru s migrací či mobilními sítěmi páté generace (5G), nabízejí alternativní způsoby léčby nemoci covid-19 či spekulují o chystaném škodlivém očkování proti nákaze. Na svém webu o tom informovalo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) ministerstva vnitra, které u té příležitosti s fakty konfrontovalo deset nejčastějších manipulací.

CTHH uvedlo, že v Česku se objevila řada dezinformací, fabulací či manipulací ve snaze zneužít pandemii "v souladu se zájmy nejrůznějších aktérů". Šíří se podle centra na "kvazi-mediální scéně", sociálních sítích či prostřednictvím řetězových e-mailů. Svůj záběr, ve kterém se obvykle soustřeďuje na oblast vnitřní bezpečnosti, proto centrum na základě rozhodnutí ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozšířilo i na dezinformace ohledně pandemie.

Dezinformace podle CTHH například líčí neschopnost Evropské unie efektivně reagovat na pandemii, což má dokládat její zbytečnost a škodlivost. Centrum upozorňuje, že unie má v oblasti zdravotnictví i vnitřní bezpečnosti omezené pravomoci. "V oblastech svých kompetencí je EU naopak při řešení krize aktivní. Vytvořila záchranný fond, ze kterého může ČR využít přibližně 30 miliard korun na pomoc malým a středním firmám, stabilizaci zdravotnictví či podporu trhu práce," uvedlo centrum.

Orgán zmiňuje i tvrzení dezinformačních webů, že média a vláda cíleně zahlcují veřejnost informacemi o koronaviru, aby odvedli pozornost od skutečného nebezpečí, kterým je migrace. Mezi další dezinformace patří i zprávy o tom, že virus vznikl jako biologická zbraň. "Podle aktuálně dostupných informací tento virus nebyl vytvořen laboratorně či uměle, na čemž se shoduje hned několik předních výzkumných institucí a laboratoří," uvedlo CTHH.

Ve svém přehledu CTHH upozorňuje také na šířící se recepty, jak viru předejít, nebo naopak varování před látkami, které mají nemoc zhoršovat. "Užívání alkoholu, česneku, kouření, pití horké vody, omývání se chlórem, užívání nosních kapek či antibiotik není v boji proti koronaviru účinné," upozorňuje centrum. Pro bližší informace doporučuje sledovat důvěryhodné a ověřené zdroje a dbát rad lékařů.

Centrum odmítlo i zprávy, že cizí státy zabavují ochranné prostředky pro ČR. "U situací, které byly doposud v této souvislosti medializovány, se ukázalo, že se nejedná o úmysl a daří se je konstruktivně řešit spoluprací oficiálních orgánů daných států," stojí v dokumentu. Centrum upozorňuje i na opakované falešné zprávy o chystaném uzavírání některých oblastí či měst či o tom, že USA přesouvají své vojenské jednotky do Evropy.

Další dezinformace se týkají údajně chystaného očkování, při kterém mají občané dostat do krve jedovaté látky či nanočipy, případně toho, že epidemie je pouze předstíraná, má jen vyvolat paniku, ovládat obyvatele strachem a zakrýt jiné problémy. Centrum vyvrací i zprávy, které hledají spojitost mezi virem a zaváděním 5G sítí. "O údajné souvislosti mezi provozem sítí 5G a vznikem onemocnění covid-19 neexistuje žádný vědecký důkaz," píše CTHH.

Centrum vzniklo na začátku roku 2017 v reakci na teroristické útoky v Evropě na základě výsledků auditu národní bezpečnosti. Zaměřuje se na hrozby bezpečnosti ČR, například oblast terorismu, útoky na měkké cíle, migraci, extremismus, hromadné akce či bezpečnostní aspekty dezinformačních kampaní.

Přečteno: 646x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, dezinformace, Hoax, Ministerstvo vnitra, BezpečnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo