romea - logo
25. září 2020 (pátek)
svátek má Zlata

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Centrum vnitra vyvrací nejčastější dezinformace o koronaviru

16.4.2020 14:47
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Dezinformace na českém webu, sociálních sítích či v řetězových e-mailech spojují nový typ koronaviru s migrací či mobilními sítěmi páté generace (5G), nabízejí alternativní způsoby léčby nemoci covid-19 či spekulují o chystaném škodlivém očkování proti nákaze. Na svém webu o tom informovalo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) ministerstva vnitra, které u té příležitosti s fakty konfrontovalo deset nejčastějších manipulací.

CTHH uvedlo, že v Česku se objevila řada dezinformací, fabulací či manipulací ve snaze zneužít pandemii "v souladu se zájmy nejrůznějších aktérů". Šíří se podle centra na "kvazi-mediální scéně", sociálních sítích či prostřednictvím řetězových e-mailů. Svůj záběr, ve kterém se obvykle soustřeďuje na oblast vnitřní bezpečnosti, proto centrum na základě rozhodnutí ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozšířilo i na dezinformace ohledně pandemie.

Dezinformace podle CTHH například líčí neschopnost Evropské unie efektivně reagovat na pandemii, což má dokládat její zbytečnost a škodlivost. Centrum upozorňuje, že unie má v oblasti zdravotnictví i vnitřní bezpečnosti omezené pravomoci. "V oblastech svých kompetencí je EU naopak při řešení krize aktivní. Vytvořila záchranný fond, ze kterého může ČR využít přibližně 30 miliard korun na pomoc malým a středním firmám, stabilizaci zdravotnictví či podporu trhu práce," uvedlo centrum.

Orgán zmiňuje i tvrzení dezinformačních webů, že média a vláda cíleně zahlcují veřejnost informacemi o koronaviru, aby odvedli pozornost od skutečného nebezpečí, kterým je migrace. Mezi další dezinformace patří i zprávy o tom, že virus vznikl jako biologická zbraň. "Podle aktuálně dostupných informací tento virus nebyl vytvořen laboratorně či uměle, na čemž se shoduje hned několik předních výzkumných institucí a laboratoří," uvedlo CTHH.

Ve svém přehledu CTHH upozorňuje také na šířící se recepty, jak viru předejít, nebo naopak varování před látkami, které mají nemoc zhoršovat. "Užívání alkoholu, česneku, kouření, pití horké vody, omývání se chlórem, užívání nosních kapek či antibiotik není v boji proti koronaviru účinné," upozorňuje centrum. Pro bližší informace doporučuje sledovat důvěryhodné a ověřené zdroje a dbát rad lékařů.

Centrum odmítlo i zprávy, že cizí státy zabavují ochranné prostředky pro ČR. "U situací, které byly doposud v této souvislosti medializovány, se ukázalo, že se nejedná o úmysl a daří se je konstruktivně řešit spoluprací oficiálních orgánů daných států," stojí v dokumentu. Centrum upozorňuje i na opakované falešné zprávy o chystaném uzavírání některých oblastí či měst či o tom, že USA přesouvají své vojenské jednotky do Evropy.

Další dezinformace se týkají údajně chystaného očkování, při kterém mají občané dostat do krve jedovaté látky či nanočipy, případně toho, že epidemie je pouze předstíraná, má jen vyvolat paniku, ovládat obyvatele strachem a zakrýt jiné problémy. Centrum vyvrací i zprávy, které hledají spojitost mezi virem a zaváděním 5G sítí. "O údajné souvislosti mezi provozem sítí 5G a vznikem onemocnění covid-19 neexistuje žádný vědecký důkaz," píše CTHH.

Centrum vzniklo na začátku roku 2017 v reakci na teroristické útoky v Evropě na základě výsledků auditu národní bezpečnosti. Zaměřuje se na hrozby bezpečnosti ČR, například oblast terorismu, útoky na měkké cíle, migraci, extremismus, hromadné akce či bezpečnostní aspekty dezinformačních kampaní.

Přečteno: 619x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, dezinformace, Hoax, Ministerstvo vnitra, BezpečnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo