romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Centrum vnitra vyvrací nejčastější dezinformace o koronaviru

16.4.2020 14:47
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Dezinformace na českém webu, sociálních sítích či v řetězových e-mailech spojují nový typ koronaviru s migrací či mobilními sítěmi páté generace (5G), nabízejí alternativní způsoby léčby nemoci covid-19 či spekulují o chystaném škodlivém očkování proti nákaze. Na svém webu o tom informovalo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) ministerstva vnitra, které u té příležitosti s fakty konfrontovalo deset nejčastějších manipulací.

CTHH uvedlo, že v Česku se objevila řada dezinformací, fabulací či manipulací ve snaze zneužít pandemii "v souladu se zájmy nejrůznějších aktérů". Šíří se podle centra na "kvazi-mediální scéně", sociálních sítích či prostřednictvím řetězových e-mailů. Svůj záběr, ve kterém se obvykle soustřeďuje na oblast vnitřní bezpečnosti, proto centrum na základě rozhodnutí ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozšířilo i na dezinformace ohledně pandemie.

Dezinformace podle CTHH například líčí neschopnost Evropské unie efektivně reagovat na pandemii, což má dokládat její zbytečnost a škodlivost. Centrum upozorňuje, že unie má v oblasti zdravotnictví i vnitřní bezpečnosti omezené pravomoci. "V oblastech svých kompetencí je EU naopak při řešení krize aktivní. Vytvořila záchranný fond, ze kterého může ČR využít přibližně 30 miliard korun na pomoc malým a středním firmám, stabilizaci zdravotnictví či podporu trhu práce," uvedlo centrum.

Orgán zmiňuje i tvrzení dezinformačních webů, že média a vláda cíleně zahlcují veřejnost informacemi o koronaviru, aby odvedli pozornost od skutečného nebezpečí, kterým je migrace. Mezi další dezinformace patří i zprávy o tom, že virus vznikl jako biologická zbraň. "Podle aktuálně dostupných informací tento virus nebyl vytvořen laboratorně či uměle, na čemž se shoduje hned několik předních výzkumných institucí a laboratoří," uvedlo CTHH.

Ve svém přehledu CTHH upozorňuje také na šířící se recepty, jak viru předejít, nebo naopak varování před látkami, které mají nemoc zhoršovat. "Užívání alkoholu, česneku, kouření, pití horké vody, omývání se chlórem, užívání nosních kapek či antibiotik není v boji proti koronaviru účinné," upozorňuje centrum. Pro bližší informace doporučuje sledovat důvěryhodné a ověřené zdroje a dbát rad lékařů.

Centrum odmítlo i zprávy, že cizí státy zabavují ochranné prostředky pro ČR. "U situací, které byly doposud v této souvislosti medializovány, se ukázalo, že se nejedná o úmysl a daří se je konstruktivně řešit spoluprací oficiálních orgánů daných států," stojí v dokumentu. Centrum upozorňuje i na opakované falešné zprávy o chystaném uzavírání některých oblastí či měst či o tom, že USA přesouvají své vojenské jednotky do Evropy.

Další dezinformace se týkají údajně chystaného očkování, při kterém mají občané dostat do krve jedovaté látky či nanočipy, případně toho, že epidemie je pouze předstíraná, má jen vyvolat paniku, ovládat obyvatele strachem a zakrýt jiné problémy. Centrum vyvrací i zprávy, které hledají spojitost mezi virem a zaváděním 5G sítí. "O údajné souvislosti mezi provozem sítí 5G a vznikem onemocnění covid-19 neexistuje žádný vědecký důkaz," píše CTHH.

Centrum vzniklo na začátku roku 2017 v reakci na teroristické útoky v Evropě na základě výsledků auditu národní bezpečnosti. Zaměřuje se na hrozby bezpečnosti ČR, například oblast terorismu, útoky na měkké cíle, migraci, extremismus, hromadné akce či bezpečnostní aspekty dezinformačních kampaní.

Přečteno: 601x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

COVID-19, dezinformace, Hoax, Ministerstvo vnitra, BezpečnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo