romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cenu Křesadlo za dobrovolnickou práci dostali tři muži a sedm žen

30.3.2016 9:41
Předávání cen Křesadlo (ZDROJ: www.hest.cz)
Předávání cen Křesadlo (ZDROJ: www.hest.cz)

Cenu Křesadlo za loňský rok za dobrovolnickou činnost ve prospěch ostatních získali dnes v Praze tři muži a sedm žen. Dobrovolnické centrum Hestia je ocenilo třeba za jejich nezištnou pomoc postiženým, seniorům či migrantům. Organizace ocenění uděluje od roku 2001. Chce jím upozornit na dobrovolnickou práci pro druhé a poděkovat těm, kteří ji dělají.

Desítku oceněných vybrala ze 43 navržených komise, v níž byli zástupci samosprávy, neziskových organizací, firem a médií. Ceny pořadatelé předali v rezidenci pražské primátorky.

Cenu Křesadlo získala basketbalistka Ivana Burgrová za pomoc lidem se zrakovým a mentálním postižením. Je patronkou organizace Vlastní cestou a trenérkou v plaveckém kurzu, kontaktuje sponzory a motivuje k dobrovolnictví i ostatní. Další oceněnou je čtyřiaosmdesátiletá klientka domu s pečovatelskou službou Irena Čejková. Bývalá učitelka organizuje různé akce pro seniory a vybudovala knihovnu v Klubu Novovysočanská.

Student Jan Duda začal s dobrovolnickou prací v lednu 2012 jako společník pacientů oddělení geriatrie a následné péče. Pomáhá i koordinátorovi duchovní péče. Nominoval ho spolek Lékořice. Studentka Kristina Chourová se podílí na přípravě asistenčních psů. V organizaci Pestrá společnost pomáhá čtyři roky.

Marian Mikula, který je nyní v penzi, se zapojil do projektu Adopce seniorů. Dělá společnost osamělé ženě, která ve vyšším věku po úrazu páteře skončila na vozíku. S touto klientkou společnosti Maltézská pomoc strávil loni 626 hodin, díky němu se její stav výrazně zlepšil.

Eliška Novotná, která pracuje v reklamní agentuře, se zapojila do projektu Ve dvou se to lépe táhne organizace Lata. Pravidelně se setkává s vrstevníkem v obtížné situaci a pomáhá mu ji zvládnout. Pro Bílý kruh bezpečí už 12 let pracuje zdravotní sestra Jana Rohovcová. V pražské poradně se věnuje obětem kriminality. Jezdí i do rodin k pozůstalým. Zkušenosti získala v krizovém centru RIAPS.

S dětmi migrantů tráví čas překladatelka a tlumočnice Slávka Švehlová, která je nyní v důchodu. Bývá s nimi dvakrát týdně ve výtvarné dílně InBáze, doučuje je. Mnohým nahrazuje babičku. Pomáhá také při organizování různých akcí, jako je například Refufest.

Ocenění získala i studentka Thuy Linh, která ve společnosti META doučuje cizince. Při interaktivních workshopech o migraci pro žáky základních a středních škol pak vede ukázkovou výuku ve vietnamštině. Spolu s dalšími dobrovolníky založila klub Čekuj, jehož akce přibližují přistěhovalcům českou kulturu.

Básník Tašo Andjelkovski pomáhá ve Spolku pro mimoškolní aktivity Palaestra čtvrtý rok. Trénuje box hlavně romské děti a také je doučuje češtinu.

Přečteno: 683x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dobrovolnictví, Dobrovolnictví, Neziskový sektor, OceněníHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo