romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cenu Muzea romské kultury za rok 2018 převezme David Tišer

25.9.2018 16:08
David Tišer (FOTO: Repro video Romea.cz)
David Tišer (FOTO: Repro video Romea.cz)

Během tematického společenského večera s názvem Romové a stát převezme ocenění z rukou primátora města Brna Ing. Petra Vokřála laureát jubilejního 10. ročníku Ceny Muzea romské kultury David Tišer. Slavnostní ocenění hudebně doprovodí jazzové kytarové trio Los Carlos Manouche. Akce proběhne 24. 10. 2018 od 18 hodin ve Freskovém sále Staré radnice (Radnická 8, Brno).

Cena Muzea romské kultury od roku 2009 každoročně vyhlašuje významnou osobnost, která svým působením přispěla k rozvoji, propagaci a uchování romské kultury, případně přispěla také k fungování samotného fungování Muzea romské kultury. V minulosti byla udělena například Evě Davidové, Karlu Holomkovi, Ctiboru Nečasovi, Emílii Machálkové nebo Gejzu Horváthovi.

„Letos jsme se rozhodli ocenit mladého vzdělaného Roma, Davida Tišera, za nímž je už mnoho důležité práce. V roce osmičkových výročí tak dokládáme, že mezi námi žijí společensky angažovaní Romové, kteří přispívají k lepšímu povědomí o menšinách a všemožně se snaží o spolupráci mezi menšinou a většinou. Cenu jsme Davidovi udělili za organizaci kulturního života a schopnost vytvářet sounáležitost napříč generacemi, za vytrvalé a statečné úsilí ve věci zlepšování kvality soužití Romů a majority. Také za boj se stereotypy jak na straně majority, tak uvnitř romských komunit a činnost v oblasti romské LGBT komunity. V neposlední řadě oceňujeme i jeho kreativitu při organizaci oslav Mezinárodního dne Romů.“ Uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. 

Plzeňský rodák a všestranně činorodý člověk, který se už od svého útlého mládí snaží zlepšovat obraz Romů ve společnosti. David Tišer vystudoval Střední školu sociálně právní v Kolíně, která ho předurčila ke studiu romistiky na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity (FFUK) v Praze. Mezi oblasti jeho zájmu patří zejména vzdělávání, umění a lidskoprávní oblast LGBT. Nezřídka ho společnost díky jeho veřejné aktivitě označuje za aktivistu, věnuje se však zejména uměleckým aktivitám v oblasti divadla, angažoval se také v politice. V roce 2017 kandidoval za Stranu zelených.

David Tišer se více než deset let věnuje vzdělávání studentů, učitelů či sociálních pracovníků, nejčastěji na téma sociokulturních specifik Romů a boření předsudků či stereotypů. Velmi dobře ovládá i svůj mateřský jazyk – romštinu, kterou vyučoval i v rámci několikaletého projektu QUALIROM (Quality Education in Romani for Europe) na FFUK. V současnosti spolupracuje na projektu, který propojuje vědu a umění ve výuce. Hojně také hostoval na různých uměleckých a politických projektech zaměřených na Romy, což vyústilo před pěti lety v založení a vedení neziskové organizace Ara Art. Ta se soustředí na podporu umění Romů a šíření povědomí o romské LGBT komunitě, kde nabízí také odbornou pomoc. David Tišer je nezřídka považován za prvního LGBT aktivistu Roma, který toto téma veřejně otevřel. 

Režíroval dvě romské divadelní hry, podporuje a rozšiřuje koncept divadla utlačovaných, sám hrál v divadelním představení Můj soused, můj nepřítel, přičemž byl za svou roli nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent 2011.  Společně v Ara Art založili galerii Phundrado Vudar, ve které vystavují umělecká díla různých, většinou do té doby neznámých, romských autorů. S cílem založit tradici pořádají už pátým rokem oslavy Mezinárodního dne Romů. Kromě galakoncertu, na kterém vystupují romští i neromští interpreti často ve formě unikátních hudebních těles, je pravidelně vyhlašována cena na podporu romského jazyka. David také už několik let podporuje literární a výtvarnou soutěž pro romsky píšící děti, Romano Suno a veřejně podporuje pozitivní obraz romského jazyka u Romů i v neromské společnosti.  
Součástí večera je i moderovaná debata odborníků romských osobností na téma Romové a stát  1918–2018, která se zaměří na soužití Romů a majority od první republiky až po současnost i na možnosti posilování občanského přístupu Romů ke státu.

V průběhu večera bude také pokřtěna nová odborná publikace muzea „Aby bylo i s námi počítáno“, která mapuje společensko-politickou angažovanost Romů a snahy o založení romské organizace v poválečném Československu.

Tisková zpráva, Muzeum romské kultury
Přečteno: 3021x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Muzeum romské kultury, David TišerHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo