romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cenu Muzea romské kultury za rok 2018 převezme David Tišer

25.9.2018 16:08
David Tišer (FOTO: Repro video Romea.cz)
David Tišer (FOTO: Repro video Romea.cz)

Během tematického společenského večera s názvem Romové a stát převezme ocenění z rukou primátora města Brna Ing. Petra Vokřála laureát jubilejního 10. ročníku Ceny Muzea romské kultury David Tišer. Slavnostní ocenění hudebně doprovodí jazzové kytarové trio Los Carlos Manouche. Akce proběhne 24. 10. 2018 od 18 hodin ve Freskovém sále Staré radnice (Radnická 8, Brno).

Cena Muzea romské kultury od roku 2009 každoročně vyhlašuje významnou osobnost, která svým působením přispěla k rozvoji, propagaci a uchování romské kultury, případně přispěla také k fungování samotného fungování Muzea romské kultury. V minulosti byla udělena například Evě Davidové, Karlu Holomkovi, Ctiboru Nečasovi, Emílii Machálkové nebo Gejzu Horváthovi.

„Letos jsme se rozhodli ocenit mladého vzdělaného Roma, Davida Tišera, za nímž je už mnoho důležité práce. V roce osmičkových výročí tak dokládáme, že mezi námi žijí společensky angažovaní Romové, kteří přispívají k lepšímu povědomí o menšinách a všemožně se snaží o spolupráci mezi menšinou a většinou. Cenu jsme Davidovi udělili za organizaci kulturního života a schopnost vytvářet sounáležitost napříč generacemi, za vytrvalé a statečné úsilí ve věci zlepšování kvality soužití Romů a majority. Také za boj se stereotypy jak na straně majority, tak uvnitř romských komunit a činnost v oblasti romské LGBT komunity. V neposlední řadě oceňujeme i jeho kreativitu při organizaci oslav Mezinárodního dne Romů.“ Uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. 

Plzeňský rodák a všestranně činorodý člověk, který se už od svého útlého mládí snaží zlepšovat obraz Romů ve společnosti. David Tišer vystudoval Střední školu sociálně právní v Kolíně, která ho předurčila ke studiu romistiky na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity (FFUK) v Praze. Mezi oblasti jeho zájmu patří zejména vzdělávání, umění a lidskoprávní oblast LGBT. Nezřídka ho společnost díky jeho veřejné aktivitě označuje za aktivistu, věnuje se však zejména uměleckým aktivitám v oblasti divadla, angažoval se také v politice. V roce 2017 kandidoval za Stranu zelených.

David Tišer se více než deset let věnuje vzdělávání studentů, učitelů či sociálních pracovníků, nejčastěji na téma sociokulturních specifik Romů a boření předsudků či stereotypů. Velmi dobře ovládá i svůj mateřský jazyk – romštinu, kterou vyučoval i v rámci několikaletého projektu QUALIROM (Quality Education in Romani for Europe) na FFUK. V současnosti spolupracuje na projektu, který propojuje vědu a umění ve výuce. Hojně také hostoval na různých uměleckých a politických projektech zaměřených na Romy, což vyústilo před pěti lety v založení a vedení neziskové organizace Ara Art. Ta se soustředí na podporu umění Romů a šíření povědomí o romské LGBT komunitě, kde nabízí také odbornou pomoc. David Tišer je nezřídka považován za prvního LGBT aktivistu Roma, který toto téma veřejně otevřel. 

Režíroval dvě romské divadelní hry, podporuje a rozšiřuje koncept divadla utlačovaných, sám hrál v divadelním představení Můj soused, můj nepřítel, přičemž byl za svou roli nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent 2011.  Společně v Ara Art založili galerii Phundrado Vudar, ve které vystavují umělecká díla různých, většinou do té doby neznámých, romských autorů. S cílem založit tradici pořádají už pátým rokem oslavy Mezinárodního dne Romů. Kromě galakoncertu, na kterém vystupují romští i neromští interpreti často ve formě unikátních hudebních těles, je pravidelně vyhlašována cena na podporu romského jazyka. David také už několik let podporuje literární a výtvarnou soutěž pro romsky píšící děti, Romano Suno a veřejně podporuje pozitivní obraz romského jazyka u Romů i v neromské společnosti.  
Součástí večera je i moderovaná debata odborníků romských osobností na téma Romové a stát  1918–2018, která se zaměří na soužití Romů a majority od první republiky až po současnost i na možnosti posilování občanského přístupu Romů ke státu.

V průběhu večera bude také pokřtěna nová odborná publikace muzea „Aby bylo i s námi počítáno“, která mapuje společensko-politickou angažovanost Romů a snahy o založení romské organizace v poválečném Československu.

Tisková zpráva, Muzeum romské kultury
Přečteno: 2713x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Muzeum romské kultury, David TišerHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo