romea - logo
9. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Drahoslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cenu Muzea romské kultury za rok 2018 převezme David Tišer

25.9.2018 16:08
David Tišer (FOTO: Repro video Romea.cz)
David Tišer (FOTO: Repro video Romea.cz)

Během tematického společenského večera s názvem Romové a stát převezme ocenění z rukou primátora města Brna Ing. Petra Vokřála laureát jubilejního 10. ročníku Ceny Muzea romské kultury David Tišer. Slavnostní ocenění hudebně doprovodí jazzové kytarové trio Los Carlos Manouche. Akce proběhne 24. 10. 2018 od 18 hodin ve Freskovém sále Staré radnice (Radnická 8, Brno).

Cena Muzea romské kultury od roku 2009 každoročně vyhlašuje významnou osobnost, která svým působením přispěla k rozvoji, propagaci a uchování romské kultury, případně přispěla také k fungování samotného fungování Muzea romské kultury. V minulosti byla udělena například Evě Davidové, Karlu Holomkovi, Ctiboru Nečasovi, Emílii Machálkové nebo Gejzu Horváthovi.

„Letos jsme se rozhodli ocenit mladého vzdělaného Roma, Davida Tišera, za nímž je už mnoho důležité práce. V roce osmičkových výročí tak dokládáme, že mezi námi žijí společensky angažovaní Romové, kteří přispívají k lepšímu povědomí o menšinách a všemožně se snaží o spolupráci mezi menšinou a většinou. Cenu jsme Davidovi udělili za organizaci kulturního života a schopnost vytvářet sounáležitost napříč generacemi, za vytrvalé a statečné úsilí ve věci zlepšování kvality soužití Romů a majority. Také za boj se stereotypy jak na straně majority, tak uvnitř romských komunit a činnost v oblasti romské LGBT komunity. V neposlední řadě oceňujeme i jeho kreativitu při organizaci oslav Mezinárodního dne Romů.“ Uvedla ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. 

Plzeňský rodák a všestranně činorodý člověk, který se už od svého útlého mládí snaží zlepšovat obraz Romů ve společnosti. David Tišer vystudoval Střední školu sociálně právní v Kolíně, která ho předurčila ke studiu romistiky na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity (FFUK) v Praze. Mezi oblasti jeho zájmu patří zejména vzdělávání, umění a lidskoprávní oblast LGBT. Nezřídka ho společnost díky jeho veřejné aktivitě označuje za aktivistu, věnuje se však zejména uměleckým aktivitám v oblasti divadla, angažoval se také v politice. V roce 2017 kandidoval za Stranu zelených.

David Tišer se více než deset let věnuje vzdělávání studentů, učitelů či sociálních pracovníků, nejčastěji na téma sociokulturních specifik Romů a boření předsudků či stereotypů. Velmi dobře ovládá i svůj mateřský jazyk – romštinu, kterou vyučoval i v rámci několikaletého projektu QUALIROM (Quality Education in Romani for Europe) na FFUK. V současnosti spolupracuje na projektu, který propojuje vědu a umění ve výuce. Hojně také hostoval na různých uměleckých a politických projektech zaměřených na Romy, což vyústilo před pěti lety v založení a vedení neziskové organizace Ara Art. Ta se soustředí na podporu umění Romů a šíření povědomí o romské LGBT komunitě, kde nabízí také odbornou pomoc. David Tišer je nezřídka považován za prvního LGBT aktivistu Roma, který toto téma veřejně otevřel. 

Režíroval dvě romské divadelní hry, podporuje a rozšiřuje koncept divadla utlačovaných, sám hrál v divadelním představení Můj soused, můj nepřítel, přičemž byl za svou roli nominován na cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent 2011.  Společně v Ara Art založili galerii Phundrado Vudar, ve které vystavují umělecká díla různých, většinou do té doby neznámých, romských autorů. S cílem založit tradici pořádají už pátým rokem oslavy Mezinárodního dne Romů. Kromě galakoncertu, na kterém vystupují romští i neromští interpreti často ve formě unikátních hudebních těles, je pravidelně vyhlašována cena na podporu romského jazyka. David také už několik let podporuje literární a výtvarnou soutěž pro romsky píšící děti, Romano Suno a veřejně podporuje pozitivní obraz romského jazyka u Romů i v neromské společnosti.  
Součástí večera je i moderovaná debata odborníků romských osobností na téma Romové a stát  1918–2018, která se zaměří na soužití Romů a majority od první republiky až po současnost i na možnosti posilování občanského přístupu Romů ke státu.

V průběhu večera bude také pokřtěna nová odborná publikace muzea „Aby bylo i s námi počítáno“, která mapuje společensko-politickou angažovanost Romů a snahy o založení romské organizace v poválečném Československu.

Tisková zpráva, Muzeum romské kultury
Přečteno: 2959x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ocenění, Muzeum romské kultury, David TišerHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo