Cenu organizace Člověk v tísni za ochranu lidských práv dostal tádžický právník Buzurgmehr Jorov, který byl ve své zemi odsouzen na 28 let

Cenu organizace Člověk v tísni za ochranu lidských práv dostal vězněný tádžický právník Buzurgmehr Jorov, který byl ve své zemi odsouzen na 28 let kvůli obhajobě pronásledovaných členů opozice. Ocenění za něj v Praze převzal jeho bratr Džamšed, který žije v polském exilu. Předání se zúčastnil i ukrajinský filmový režisér Oleh Sencov, který strávil léta v ruském vězení kvůli nesouhlasu s ruskou okupací Krymu.
"Oběti, které jsme přinesli pro demokracii a právní stát, nejsou zapomenuty. Vaše podpora, porozumění a uznání mi dodávají sílu a jistotu, že spravedlnost přece zvítězí. Ničeho nelituji. Vše, co jsem dělal, dělal jsem pro spravedlnost a zákon," citoval Džamšed Jorov poděkování od svého bratra. Ocenění se podle něj týká všech, kdo nadále bojují o vytvoření spravedlivé společnosti v Tádžikistánu.
Buzurgmehr Jorov byl iniciátorem zřízení nezávislé advokátní komory v Tádžikistánu. Obhajoval ty, jejichž zájmy byly ve střetu s plány tádžické vládnoucí elity. V roce 2015 se jako jeden z mála rozhodl obhajovat 13 členů opoziční Strany islámské obrody. Když vláda označila stranu za teroristickou organizaci, byl Jorov zadržen a obviněn z "vzbuzování národního, rasového, místního nebo náboženského nepřátelství a extremismu".
Cenu Homo Homini uděluje Člověk v tísni od 90. let osobnostem a skupinám, které se významně zasloužily o ochranu lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů. Cena má podobu bloku z křišťálu, který symbolizuje rovnováhu, čistotu a spravedlnost.
Loni cenu získala nikaragujská farmářka a aktivistka Franciska Ramírezová. Mezi laureáty z předchozích let pak patří například čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, ázerbájdžánský právník Intigam Alijev nebo ruská organizace Výbor na obranu proti mučení.
Kam dál:
- Lidská práva jsou pro nás víc! Škoda Auto odmítá sponzorovat mistrovství světa v hokeji v totalitním Bělorusku
- Vystrčil a další senátoři uctili památku Jana Palacha. Na protest proti sovětské okupaci se upálil před 52 lety
- ECRI: Slovensko by mělo více podporovat bydlení a vzdělávání Romů. A mělo by více podporovat lidi z LGBTI komunity
- Organizace Vzájemné soužití v čele s Kumarem Vishwanathanem k ombudsmanovi: Trpíte komplexem zajištěného bílého heterosexuálního muže
- Exekutoři vyhrožují zabavením notebooků, které děti potřebují k distanční výuce. Člověk v tísni vyzývá k zastavení nepřiměřeného nátlaku ze strany exekutorů.
- FOTOGALERIE: Odpůrci zákazu potratů protestovali ve Varšavě. Neonacisté společně s těžkooděnci "bránili" kostel
- Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer
- Děti ze sociálně znevýhodněného prostředí na příměstském táboře: Táborák, skate i nadávky
- Uprchlíci dál umírají na moři. Nyní utonulo nejméně 45 lidí
- George Soros oslavil 90. narozeniny. V celé řadě zemí podporuje kromě jiného i zlepšení postavení Romů ve společnosti
- Podle bývalé ombudsmanky Anny Šbatové nesplňuje Česká republika některé standardy lidských práv
- Tomáš Ščuka: Křečkovy názory jen potvrzují jeho nekompetentnost
Štítky:
Člověk v tísni, Lidská právaHLAVNÍ ZPRÁVY

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?
18.1.2021 22:10
Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů
18.1.2021 15:03