romea - logo
23. ledna 2020 (čtvrtek)
svátek má Zdeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Ceny Roma Spirit 2014 budou předány dnes v Pražské křižovatce

Praha, 1.12.2014 15:00, (ROMEA)
Michael Kocáb, Czeslaw Walek a Lelja Abbasová 1. 12. 2014 na tiskové konferenci u příležitosti vyhlašování ankety Roma Spirit 2014 (FOTO: Tereza Havlínková)
Michael Kocáb, Czeslaw Walek a Lelja Abbasová 1. 12. 2014 na tiskové konferenci u příležitosti vyhlašování ankety Roma Spirit 2014 (FOTO: Tereza Havlínková)

Skupina KALE s Věrou Bílou, Ricco a Claudia a rapper KALO WYO vystoupí ve středu 10. prosince 2014 na slavnostním večeru v Pražské křižovatce, během kterého budou předány ceny Roma Spirit 2014 v České republice. Editorka Karolína Ryvolová představí nový svazek edice Sešity Knihovny Václava Havla, antologie současné romské prózy Slunce zapadá už ráno autorek Evy Danišové, Ireny Eliášové, Jany Hejkrlíkové a Ivety Kokyové.

Ti, kdo nebudou moci sledovat program přímo v Pražské křižovatce, si mohou užít záznam večera, který Česká televize odvysílá 28. prosince 2014 ve 12.15 hod a 2. ledna 2015 v 18.55 hod na kanálu ČT2.

Na vyvýšeném patře bude k prohlédnutí výstava „Jak ztratit další generaci“. Jedná se o fotografie a příběhy účastníků případu „D. H. a ostatní proti České republice“, kterým Evropský soud pro lidská práva potvrdil diskriminaci romských dětí na českých školách. Výstavu pořádá Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s Open Society Foundations.

Ceny za zlepšování situace Romů v České republice se budou letos udělovat pod novým názvem Roma Spirit 2014 a jsou předávány u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv.

V Pražské křižovatce budou oceněni jednotlivci i organizace v pěti kategoriích, které vybírá hlavní porota ve složení Ľubomíra Slušná-Franz, autorka myšlenky projektu Roma Spirit, obsahový ředitel ČT Milan Fridrich, ředitelka Romodrom o.p.s. Marie Gailová, romský aktivista Karel Holomek, houslista Jaroslav Svěcený a ředitel Otevřené společnosti Czeslaw Walek.

Pořadatelé na dnešní tiskové konferenci představili finalisty v pěti kategoriích, mezi nimiž jsou neziskové organizace, obce, jednotlivci i výjimečné činy.

VIDEO

Z neziskových organizací se do užšího výběru dostaly IQ Roma servis za mimoškolní vzdělávací aktivity pro romské děti a mládež, Slovo 21 za projekt romských ženských skupin Manushe a obecně prospěšná společnost Společně - Jekhetane za práci v lokalitách, kde jiné neziskovky pracovat nechtějí.

Z obecních programů zaměřených na integraci romské menšiny do společnosti a aktivity ve prospěch této komunity porotu nejvíce zaujaly projekty Krnova, Ralska a Žlutic.

V kategorii určené jednotlivcům za jejich dlouhodobou práci, která přispěla ke zlepšení postavení Romů, byly nominovány tři ženy. Dvě z nich jsou spjaty s Olomouckem, jde o respektovanou sociální pracovnici regionu Jiřinu Somsiovou a dlouholetou koordinátorku romských záležitostí v Olomouckém kraji Renátu Köttnerovou. Trojici doplňuje Eva Davidová, spoluzakladatelka české romistiky a expertka Rady Evropy.

Ženy mají převahu také v nominacích na cenu pro novináře, kde je oceněno šíření pozitivního odkazu vzájemné tolerance a porozumění. Za romské vysílání O Roma vakeren byla nominována Iveta Demeterová z Českého rozhlasu. Porota ocenila také činnost Saši Uhlové v Deníku Referendum a Zdeňka Ryšavého, zakladatele a klíčového redaktora serveru Romea.cz.

V kategorii Čin roku se oceňuje skutek, který přispěl k záchraně života nebo zlepšil kvalitu života jednotlivce. Do finálové trojice se dostaly sdružení Smysl života poskytující jídlo a oděvy lidem bez rozdílu rasy, Pavlína Hůževková za záchranu novorozence a čtveřice Roman Horvát, Pavlína Szasziová, Anit Horvátová a Petr Jano, která včas pomohla ženě po kolapsu.

Stejně jako loni měly být ceny udělovány v šesti kategoriích, ale kategorie určená firmám tentokrát nebude vyhlašována kvůli nízkému počtu nominací, uvedli pořadatelé.

"Cílem projektu Roma Spirit je podpořit a popularizovat aktivní snahy všech, kteří se podílejí na zlepšení situace Romů v České republice. Chceme vytvořit platformu pro prezentaci pozitivních a reálných přínosů. Jen tak se nám může dařit pracovat s předsudky rozšířenými v české společnosti," uvedli organizátoři.

Mezinárodní ocenění v České republice realizuje Otevřená společnost o.p.s. a Nadace Michaela Kocába. Projekt se koná za finanční podpory Nadace ČEZ, společnosti ČEPS, a.s., Nadace Michaela Kocába, US Embassy a Open Society Foundations.

FOTOGALERIE


(FOTO: Tereza Havlínková)

Seznam kandidátů na cenu Roma Spirit 2014

Hlavní porota vybírá laureáty z patnácti nominovaných, kteří v říjnu postoupili do užšího výběru. Celkem letos organizátoři soutěže obrželi od veřejnosti 113 nominací.

1. kategorie – Ocenění pro nevládní organizaci (za realizaci konkrétního projektu zaměřeného na podporu a rozvoj romské menšiny a jeho dosažené výsledky a za realizaci projektu zaměřeného na mimoškolní vzdělávací aktivity pro romské děti a mládež)

 • IQ Roma servis, za mimoškolní vzdělávací aktivity pro romské děti a mládež
 • Slovo 21, za ojedinělý projekt romských ženských skupin Manushe
 • Společně-Jekhetane, o.p.s. za práci v ostravských lokalitách, kde jiné neziskovky nechtějí pracovat

2. kategorie – Ocenění pro společnost/firmu nebude uděleno pro nízký počet nominací.

3. kategorie – Ocenění pro obec/město (za programy zaměřené na integraci romské menšiny do společnosti a aktivity ve prospěch romské komunity)

 • Krnov, za unikátní přístup města v oblasti vzdělávání a bydlení sociálně slabých
 • Ralsko, za zřízení celé řady aktivit na podporu sociálně slabých v rekordním čase
 • Žlutice, za aktivní přístup ke zlepšení situace obyvatel včetně Romů

4. kategorie – Ocenění pro jednotlivce (ocenění jednotlivce za dlouhodobou práci, která přispěla ke zlepšení postavení Romů)

 • Eva Davidová, spoluzakladatelka české romistiky, expertka Rady Evropy
 • Renáta Köttnerová, dlouholetá koordinátorka romských záležitostí v Olomouckém kraji
 • Jiřina Somsiová, respektovaná sociální pracovnice z Olomoucka

5. kategorie – Média (ocenění pro novináře/novinářku za objektivní anebo pozitivní informaci o romské problematice, za šíření pozitivního odkazu vzájemné tolerance a porozumění)

 • Iveta Demeterová, romské vysílání O Roma vakeren, ČRo
 • Zdeněk Ryšavý, zakladatel a klíčový redaktor serveru Romea.cz
 • Saša Uhlová, romistka a novinářka, Deník Referendum

6. kategorie Čin roku (za čin, který přispěl k záchraně života nebo zlepšil kvalitu života jedince)

 • Roman Horvát, Pavlína Szasziová, Anit Horvátová, Petr Jano za včasnou pomoc ženě po kolapsu
 • Pavlína Hůževková za záchranu novorozence
 • Smysl života, o.s. za nezištné poskytování jídla a oděvů lidem bez rozdílu etnicity
Přečteno: 1886x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Gypsi Spirit, Ocenění, Michael Kocáb, Otevřená společnost, ROMEAHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo