romea - logo
20. srpna 2019 (úterý)
svátek má Bernard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Češi mají nejradši Slováky, nesympatie vzbuzují hlavně Arabové a Romové

16.4.2019 10:30
Logo Centra pro výzkum veřejného mínění (ilustrační foto)
Logo Centra pro výzkum veřejného mínění (ilustrační foto)

Z národnostních skupin žijících v České republice mají Češi nejkladnější vztah ke Slovákům. Sympatičtí jsou více než čtyřem pětinám lidí. Následují Poláci, kterým projevuje náklonnost téměř polovina Čechů. Naopak nesympatie vyjadřují respondenti především Arabům a Romům. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Respondenti své sympatie či antipatie vyjadřovali pomocí pětibodové škály, na které bod 1 znamenal „velmi sympatičtí“, 2 „spíše sympatičtí“, 3 „ani sympatičtí, ani nesympatičtí“, 4 „spíše nesympatičtí“ a 5 „velmi nesympatičtí“, uvádí tisková zpráva CVVM

Slováci jsou sympatičtí 83 procentům Čechů. Opačně je vnímá jedno procento občanů. Poláci jsou sympatičtí 45 procentům Čechů, zatímco opačný vztah k nim vyjádřilo 17 procent respondentů. Hodnocení Poláků se oproti loňskému průzkumu mírně zhoršilo. Podle CVVM to může být důsledek nedávných problémů s dováženým polským masem, respektive kampaně českých úřadů a médií, která celou kauzu provázela.

Sympatie převažují nad nelibostí ještě u dalších šesti menšin. Jsou to Řekové, které chovají v oblibě dvě pětiny Čechů, Vietnamci (38 %), Maďaři (36 %), Němci (35 %), Židé (32 %), a Bulhaři (31 %). U čtveřice národností převažují antipatie nad sympatiemi, ale největší podíl tvoří neutrální hodnocení. Patří mezi ně Rusové, Číňané, Srbové a Ukrajinci.

V případě Rumunů, Albánců, Romů a Arabů již převažovaly negativní odpovědi. Romy považuje za nesympatické sedm z deseti Čechů, Araby 72 procent. U romů zvolilo 34 % respondentů odpověď „velmi nesympatičtí“. V tomto ohledu se k nim ovšem v posledních letech přiblížili a dokonce je překonali Arabové, když odpověď „velmi nesympatičtí“ v jejich případě uvedlo 40 % dotázaných. Oproti roku 2014 došlo k nárůstu krajních nesympatií ve vztahu k Arabům o 17 procentních bodů.

Z časového srovnání vyplývá, že míra sympatií či antipatií k jednotlivým národnostem je více méně stabilní. "V průběhu posledních tří let došlo, možná i v souvislosti se zvýšenými antipatiemi k Arabům, k mírnému poklesu míry nesympatií u Romů," uvádí CVVM. Mírné zlepšení aktuální výzkum ukázal také v případě Maďarů a Rusů. Za zmínku stojí podle autorů průzkumu také trvalý nárůst sympatií k Vietnamcům. Nárůst sympatií k nim proběhl jednak mezi roky 2013 a 2014, jednak mezi roky 2017 a 2019.

Nárůst nesympatií k Arabům byl zaznamenán mezi lety 2014 a 2016, v roce 2017 se tento nárůst zastavil a v roce 2018 došlo k mírnému poklesu, který letošní výzkum potvrdil. Hodnocení Arabů je podmíněno věkem, životní úrovní a tím, koho dotázaní volili za prezidenta. Ti, kteří deklarují dobrou životní úroveň, ve 36 % uvedli odpověď „velmi nesympatičtí“, ti, kteří deklarují špatnou životní úroveň, tuto odpověď uvedli v 57 %). Názor na Araby je též podmíněn věkem (nejmladší kohorta 31 % „velmi nesympatičtí“, nejstarší 44 %). Podobná podmíněnost názorů ale nebyla zjištěna v případě Romů.

Za pozornost stojí, že výrazný rozdíl v názorech na Araby zjistila agentura i mezi voliči M. Zemana a J. Drahoše (47 % ku 33 % v odpovědi „velmi nesympatičtí“). Určitý rozdíl i ve vztahu k Romům (37 % ku 28 % u odpovědi „velmi nesympatičtí“). Také u sympatií k Rusům se voliči M. Zemana a J. Drahoše lišili (39 % ku 26 % v součtu odpovědí „velmi“ a „spíše sympatičtí“), ale nelišili se v názorech na Číňany. Dotázaní s různou životní úrovní se v hodnocení Rusů ani Číňanů nelišili.

Průzkum mínění provádělo CVVM od 2. do 13. března. Zapojilo se do něj 1096 obyvatel ČR ve věku od 15 let. Do šetření CVVM zahrnulo celkem 17 národností žijících v naší zemi včetně Čechů, kteří v tomto případě slouží jako referenční skupina.

fk, CVVM
Přečteno: 545x
 

Kam dál:

Štítky:  

Průzkum, Romové, ArabovéHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo