romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká republika si 25. výročí listopadu 89 připomene ve světě stovkou akcí

Praha, 4.11.2014 10:05, (ROMEA)
V rámci oslav 25. výročí listopadu 89 proběhne v Londýně hra Václava Havla Audience, ve které jsou hlavními postavami spisovatelovo alter ego Ferdinand Vaněk a sládek.
V rámci oslav 25. výročí listopadu 89 proběhne v Londýně hra Václava Havla Audience, ve které jsou hlavními postavami spisovatelovo alter ego Ferdinand Vaněk a sládek.

Česká republika si 25. výročí sametové revoluce připomene ve světě téměř stovkou akcí. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je toto výročí užitečné si připomenout, protože nenásilná změna režimu v roce 1989 získala tehdejšímu Československu značný respekt a podobné nenásilné změny jsou dnes už vzácné.

"Je to velmi užitečné to připomenout proto, že to, co se odehrálo před 25 lety tady v této zemi, byla nenásilná změna režimu, která nám tehdy získala poměrně velký respekt a vytvořila i pro českou zahraniční politiku poměrně velmi dobrou nástupní pozici. Dnes, když se podíváte na svět kolem, tak nenásilné změny režimů jsou něčím velmi vzácným. Ten příklad je proto velmi podnětný," soudí Zaorálek.

Za vrchol oslav výročí v zahraničí pokládá odhalení busty exprezidenta Václava Havla v americkém Kapitolu 19. listopadu, kterého se zúčastní premiér Bohuslav Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (oba ČSSD) nebo bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová.

Ve stejný den se ve Washingtonu uskuteční konference o Havlově odkazu, na které vystoupí Albrightová a prostřednictvím videopozdravu účastníky osloví bývalý americký prezident George Bush. V USA se také představí rukopis Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka a zahraje Česká filharmonie pod vedením dirigenta Jiřího Bělohlávka.

V Oxfordu bude odhalena další z laviček Václava Havla, v Berlíně zahraje písničkář Jaroslav Hutka, který vystoupí i ve Vratislavi v rámci série šesti koncertů k připomenutí Festivalu československé nezávislé kultury v tomto polském městě před 25 lety. Z dalších českých umělců přijedou Iva Bittová nebo skupina Plastic People.

Kompletní seznam akcí zveřejnilo ministerstvo zahraničí na svém webu. Řada z nich se koná ve spolupráci s Českými centry a ve spolupráci se zeměmi V4, tedy se Slovenskem, Polskem a Maďarskem.
Přečteno: 362x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

17. listopad, 1989, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo