romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká televize bude řešit stížnost na reportáž o srpnových protiromských pochodech

Praha, 5.9.2013 12:20, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Před několika dny server Romea.cz informoval, že několik stovek intelektuálů, studentů a akademiků napsalo otevřený dopis Radě České televize (ČT), ve kterém kritizují reportáž o srpnovém protiromském pochodu v Ostravě. Podle nich se v ní televize postavila na stranu radikálů. Na základě dopisu podal člen Rady ČT Radek Mezuláník stížnost na generálního ředitele ČT. Rada ČT dostala ale také dopis, podle něhož byla reportáž pokus o pluralitu názorů a radní by neměli "nátlakové kampani" podlehnout. ČT má podle své mluvčí o stížnostech informace zatím jen z médií, její vedení je ale připraveno je řešit.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Reportáž o protiromských pochodech odvysílala ČT v pořadu Události v regionech 24. srpna. Dění jako odborník komentoval Jiří Siostrzonek z Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity. Televize ho titulovala jako sociologa. Řekl, že společnost chudne, radikalizuje se a citlivě reaguje na nespravedlnost, jako je i politická korektnost. Na tu podle něj už není čas. K radikálům se prý "běžní občané" obracejí, protože jinde nenajdou zastání. "Když slyšíte takové ty politicky korektní řeči Kocába a spol, že prostě to je nefér, když se jich zeptáte, kdo z nich by bydlel v panelovém domě, který je obydlen romskými obyvateli, tak bych chtěl vědět, kdo by to ve skutečnosti udělal," řekl Siostrzonek.

Stěžovatelé výběr odborníka zpochybňují. Podle nich se Siostrzonek problematice nevěnuje a jen "tupě reprodukoval" stereotypy. Pisatelům chyběl opačný názor. Uvedli, že se reportáž nesla v "nepřijatelně zavádějícím duchu". Navozovala prý dojem, že jde o střet dvou názorových proudů - Romů a jejich zastánců s radikály a obyvateli měst. Extremisté přitom chtěli zaútočit, dodali autoři podnětu.

"Hlavním poselstvím této reportáže byla tedy zdánlivě odborně vedená obhajoba útočících rasistů, a to přesně tím typem argumentace, který tu týden co týden žene lidi do ulic s pokřiky jako 'černé svině' nebo 'Čechy Čechům'," napsali pisatelé radě. Podle nich se ČT přiklonila na stranu radikálů, přitom by měla hájit ohrožené a stavět se proti nesnášenlivosti.

S podnětem souhlasí člen rady ČT Mezuláník. Sám podal stížnost na generálního ředitele. Podle něj existuje podezření, že televize porušila zákon o ČT i o vysílání, podle něhož má poskytovat objektivní a vyvážené informace a pořady nemají utvrzovat stereotypy a podněcovat k nenávisti. Pořad nenaplnil cíl veřejné služby, která by měla posílit toleranci, míní Mezuláník. Podle něj redaktorka porušila ještě kodex ČT, podle něhož mají zaznít všechny relevantní názory.

Celé odůvodnění Radka Mezuláníka:

1. existuje důvodné podezření, že vysíláním tohoto pořadu Česká televize jako provozovatel televizního vysílání porušila zákon 231/2001 Sb. o provozování rozhlasového a televizního vysílání v § 31 odst. 2, který říká, že "provozovatel vysílání poskytuje objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů".
Informace poskytnuté Českou televizí nebyly ani objektivní, ani vyvážené.

2. současně existuje důvodné podezření, že byl porušen § 32 odst. 1 písm. c), podle něhož "provozovatel vysílání je povinen zajistit, aby vysílané pořady nepodněcovaly k nenávisti z důvodu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení." a § 32 odst. 1 písm. i), dle kterého "provozovatel vysílání je povinen nezařazovat do programů pořady, které mohou utvrzovat stereotypní předsudky týkající se etnických, náboženských nebo rasových menšin."

3. Česká televize tímto vysíláním porušila § 2 (2) písm a, b a c) zákona 483/1991 Sb. o ČT, které říkají:
"a) poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů,
b) přispívání k právnímu vědomí obyvatel České republiky,
c) vytváření a šíření programů a poskytování vyvážené nabídky pořadů pro všechny skupiny obyvatel se zřetelem na svobodu jejich náboženské víry a přesvědčení, kulturu, etnický nebo národnostní původ, národní totožnost, sociální původ, věk nebo pohlaví tak, aby tyto programy a pořady odrážely rozmanitost názorů a politických, náboženských, filozofických a uměleckých směrů, a to s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti,"

4. vysíláním tohoto pořadu nebyl naplněn cíl veřejné služby "posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti", ani požadavek na šíření pouze "objektivních a ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů." Informace v pořadu nebyly objektivní, vyvážené, ani všestranné.

5. redaktorka porušila ustanovení 6.1 Kodexu ČT , dle kterého "musí roli kvalifikovaného oponenta sehrát moderátor nebo jím pozvaný host, především uváděním protikladných v diskusi nezastoupených argumentů." a 6.3, který dramaturgovi pořadu ukládá, "aby zazněly všechny relevantní názory".

Televize se podle své mluvčí Alžběty Plívové řídí zásadami objektivního a vyváženého zpravodajství. Stížnost zatím nedostala, ví o ní jen z médií. Počká na doručení. "Generální ředitel České televize si vyžádá vyjádření ostravské redakce zpravodajství a je připraven celou záležitost projednat na zasedání Etického panelu ČT 9. září i na setkání Rady České televize," uvedla Plívová.

Na radu se obrátili i zastánci pořadu. Dopis podepsalo 13 lidí, více než polovinu z nich tvoří Siostrzonkovi kolegové. Podle nich byla reportáž po dlouhé době pokusem o pluralitu názorů. "Právě dlouhodobou neexistenci svobodné a otevřené debaty na toto téma považujeme za jednu z hlavních příčin vyhrocení situace a radikalizace české společnosti," uvedli pisatelé. Podle nich "nátlakovou kampaň" na radu ČT pořádají osoby a skupiny, které se snaží v posledních letech "uzurpovat si monopol na mediální komentáře" o soužití Čechů s Romy. Jejich stížnost vnímají jako nucení k cenzuře a k postihům redaktorů.

Přečteno: 1553x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Neonacismus, Rasismus, Extremismus, Pochod, protiromský pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo