romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká televize dnes uvede dokument Ubytovny o lidech přežívajících na pokraji bezdomovectví

26.11.2015 14:25
Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková v dokumentu Ubytovny (FOTO: Česká televize)
Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková v dokumentu Ubytovny (FOTO: Česká televize)

Česká televize dnes večer odvysílá dokument s názvem Ubytovny, který vznikl jako součást série Český žurnál. Snímek se zabývá situací lidí a rodin, kteří jsou pouhý krok od bezdomovectví a sleduje proces tvorby zákona o sociálním bydlení. Režie se ujali Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková.

„Chudí lidé na ubytovnách, v azylácích a v ghettech žijí nedůstojně a stát to platí. To je obecně známo. Ale proč to tak je? Protože jsou ti lidé nepřizpůsobiví a nechtějí žít důstojně? Protože lobby obchodníků s bídou ovlivňuje slabý stát? Dvojice filmařů, která se problematikou intenzivně zabývá už dva roky, dochází k jinému závěru: příčinou je anticiganismus a nedostatek solidarity napříč politickým spektrem i celou společností. Děti tak bydlí v plesnivých ubytovnách a stát to dotuje miliardami. Dát jim dětské pokojíčky by bylo mnohem levnější, prázdných bytů je dost, tak kde je problém? V anticiganismu, nesolidaritě a jedné ministryni,“ uvádí upoutávka na dokument.

Mladý režisér a scénárista Tomáš Kratochvíl vystudoval FHS na Karlově univerzitě a rok pobyl na katedře střihu na FAMU. Je autorem několika dokumentárních a hraných filmů zaměřených především na problematiku Romů a pravicového extremismu - Shakespeare v ghettu, Gadžo, Češi proti Čechům a Ubytovny. Dokument o xenofobii Češi proti Čechům získal nedávno na festivalu v Jihlavě zvláštní uznání poroty. Jde o volné celovečerní pokračování krátkometrážního dokumentu Gádžo. Autor natáčel v romském ghettu Předlice, kam se na půl roku přestěhoval.

Ivana Čonková je absolventkou DAMU, je herečka, tanečnice, ale známá je především jako romská aktivistka. Do širšího povědomí se dostala například kvůli účasti v pořadu ČT Máte slovo nebo díky nedávné demonstraci v Terezíně, která upozorňovala na přehlížení romského holokaustu. Výraznou aktivistku jedni kritizují za exhibicionismus a neprofesionalitu, druzí jí obdivují za energii, kterou do romských témat vkládá.

Dokument Ubytovny bude odvysílán dnes, 26.11. v 20:00 na ČT 2 v rámci série autorských dokumentárních filmů Český žurnál.

Přečteno: 1442x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Bydlení, ubytovnyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo