romea - logo
13. listopadu 2019 (středa)
svátek má Tibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká televize dnes uvede dokument Ubytovny o lidech přežívajících na pokraji bezdomovectví

26.11.2015 14:25
Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková v dokumentu Ubytovny (FOTO: Česká televize)
Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková v dokumentu Ubytovny (FOTO: Česká televize)

Česká televize dnes večer odvysílá dokument s názvem Ubytovny, který vznikl jako součást série Český žurnál. Snímek se zabývá situací lidí a rodin, kteří jsou pouhý krok od bezdomovectví a sleduje proces tvorby zákona o sociálním bydlení. Režie se ujali Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková.

„Chudí lidé na ubytovnách, v azylácích a v ghettech žijí nedůstojně a stát to platí. To je obecně známo. Ale proč to tak je? Protože jsou ti lidé nepřizpůsobiví a nechtějí žít důstojně? Protože lobby obchodníků s bídou ovlivňuje slabý stát? Dvojice filmařů, která se problematikou intenzivně zabývá už dva roky, dochází k jinému závěru: příčinou je anticiganismus a nedostatek solidarity napříč politickým spektrem i celou společností. Děti tak bydlí v plesnivých ubytovnách a stát to dotuje miliardami. Dát jim dětské pokojíčky by bylo mnohem levnější, prázdných bytů je dost, tak kde je problém? V anticiganismu, nesolidaritě a jedné ministryni,“ uvádí upoutávka na dokument.

Mladý režisér a scénárista Tomáš Kratochvíl vystudoval FHS na Karlově univerzitě a rok pobyl na katedře střihu na FAMU. Je autorem několika dokumentárních a hraných filmů zaměřených především na problematiku Romů a pravicového extremismu - Shakespeare v ghettu, Gadžo, Češi proti Čechům a Ubytovny. Dokument o xenofobii Češi proti Čechům získal nedávno na festivalu v Jihlavě zvláštní uznání poroty. Jde o volné celovečerní pokračování krátkometrážního dokumentu Gádžo. Autor natáčel v romském ghettu Předlice, kam se na půl roku přestěhoval.

Ivana Čonková je absolventkou DAMU, je herečka, tanečnice, ale známá je především jako romská aktivistka. Do širšího povědomí se dostala například kvůli účasti v pořadu ČT Máte slovo nebo díky nedávné demonstraci v Terezíně, která upozorňovala na přehlížení romského holokaustu. Výraznou aktivistku jedni kritizují za exhibicionismus a neprofesionalitu, druzí jí obdivují za energii, kterou do romských témat vkládá.

Dokument Ubytovny bude odvysílán dnes, 26.11. v 20:00 na ČT 2 v rámci série autorských dokumentárních filmů Český žurnál.

Přečteno: 1432x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Bydlení, ubytovnyHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto (FOTO: Pixabay)

Vláda zaujala neutrální stanovisko k návrhu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen

31.10.2019 16:00
Skupina poslanců ČSSD, ANO, TOP 09 a KDU-ČSL v čele s Helenou Válkovou, vládní zmocněnkyní pro lidská práva, přišla s návrhem odškodnit protiprávně sterilizované ženy. Vláda, na včerejším jednání, k tomuto návrhu zaujala neutrální stanovisko. Jednorázové finanční odškodnění 300 tisíc korun by měla podle návrhu doputovat až ke čtyřem stovkám protiprávně sterilizovaných žen.
 celý článek

Nenávistné příspěvky na Facebooku (koláž: Romea.cz)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Mezinárodní konference Anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí

29.10.2019 12:35
V Praze se uskutečnila Výroční konference INACH 2019. Proběhla 30. října v hotelu Belvedere. Tématem konference byl anticikanismus a nenávistné projevy v online prostředí. Pořadatelem akce byla organizace INACH ve spolupráci s ROMEA o. p. s. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílala z konference přímý přenos.
 celý článek

Václav Sivák (FOTO: Facebook Václava Siváka)

videoPřepište dějiny! Historický úspěch! Václav Sivák se stal mistrem světa v Kickboxu!

26.10.2019 12:32
Václav Sivák získal zlatou medaili na mistrovství světa v Kickboxu v Sarajevu. Ve včerejším finálovém duelu porazil borce z Kazachstánu a stal se tak historicky prvním mistrem světa v Kickboxu z České republiky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo