romea - logo
5. srpna 2020 (středa)
svátek má Kristián

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Česká televize dnes uvede dokument Ubytovny o lidech přežívajících na pokraji bezdomovectví

26.11.2015 14:25
Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková v dokumentu Ubytovny (FOTO: Česká televize)
Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková v dokumentu Ubytovny (FOTO: Česká televize)

Česká televize dnes večer odvysílá dokument s názvem Ubytovny, který vznikl jako součást série Český žurnál. Snímek se zabývá situací lidí a rodin, kteří jsou pouhý krok od bezdomovectví a sleduje proces tvorby zákona o sociálním bydlení. Režie se ujali Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková.

„Chudí lidé na ubytovnách, v azylácích a v ghettech žijí nedůstojně a stát to platí. To je obecně známo. Ale proč to tak je? Protože jsou ti lidé nepřizpůsobiví a nechtějí žít důstojně? Protože lobby obchodníků s bídou ovlivňuje slabý stát? Dvojice filmařů, která se problematikou intenzivně zabývá už dva roky, dochází k jinému závěru: příčinou je anticiganismus a nedostatek solidarity napříč politickým spektrem i celou společností. Děti tak bydlí v plesnivých ubytovnách a stát to dotuje miliardami. Dát jim dětské pokojíčky by bylo mnohem levnější, prázdných bytů je dost, tak kde je problém? V anticiganismu, nesolidaritě a jedné ministryni,“ uvádí upoutávka na dokument.

Mladý režisér a scénárista Tomáš Kratochvíl vystudoval FHS na Karlově univerzitě a rok pobyl na katedře střihu na FAMU. Je autorem několika dokumentárních a hraných filmů zaměřených především na problematiku Romů a pravicového extremismu - Shakespeare v ghettu, Gadžo, Češi proti Čechům a Ubytovny. Dokument o xenofobii Češi proti Čechům získal nedávno na festivalu v Jihlavě zvláštní uznání poroty. Jde o volné celovečerní pokračování krátkometrážního dokumentu Gádžo. Autor natáčel v romském ghettu Předlice, kam se na půl roku přestěhoval.

Ivana Čonková je absolventkou DAMU, je herečka, tanečnice, ale známá je především jako romská aktivistka. Do širšího povědomí se dostala například kvůli účasti v pořadu ČT Máte slovo nebo díky nedávné demonstraci v Terezíně, která upozorňovala na přehlížení romského holokaustu. Výraznou aktivistku jedni kritizují za exhibicionismus a neprofesionalitu, druzí jí obdivují za energii, kterou do romských témat vkládá.

Dokument Ubytovny bude odvysílán dnes, 26.11. v 20:00 na ČT 2 v rámci série autorských dokumentárních filmů Český žurnál.

Přečteno: 1450x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Bydlení, ubytovnyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo