romea - logo
20. července 2019 (sobota)
svátek má Ilja
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká televize dnes uvede dokument Ubytovny o lidech přežívajících na pokraji bezdomovectví

26.11.2015 14:25
Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková v dokumentu Ubytovny (FOTO: Česká televize)
Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková v dokumentu Ubytovny (FOTO: Česká televize)

Česká televize dnes večer odvysílá dokument s názvem Ubytovny, který vznikl jako součást série Český žurnál. Snímek se zabývá situací lidí a rodin, kteří jsou pouhý krok od bezdomovectví a sleduje proces tvorby zákona o sociálním bydlení. Režie se ujali Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková.

„Chudí lidé na ubytovnách, v azylácích a v ghettech žijí nedůstojně a stát to platí. To je obecně známo. Ale proč to tak je? Protože jsou ti lidé nepřizpůsobiví a nechtějí žít důstojně? Protože lobby obchodníků s bídou ovlivňuje slabý stát? Dvojice filmařů, která se problematikou intenzivně zabývá už dva roky, dochází k jinému závěru: příčinou je anticiganismus a nedostatek solidarity napříč politickým spektrem i celou společností. Děti tak bydlí v plesnivých ubytovnách a stát to dotuje miliardami. Dát jim dětské pokojíčky by bylo mnohem levnější, prázdných bytů je dost, tak kde je problém? V anticiganismu, nesolidaritě a jedné ministryni,“ uvádí upoutávka na dokument.

Mladý režisér a scénárista Tomáš Kratochvíl vystudoval FHS na Karlově univerzitě a rok pobyl na katedře střihu na FAMU. Je autorem několika dokumentárních a hraných filmů zaměřených především na problematiku Romů a pravicového extremismu - Shakespeare v ghettu, Gadžo, Češi proti Čechům a Ubytovny. Dokument o xenofobii Češi proti Čechům získal nedávno na festivalu v Jihlavě zvláštní uznání poroty. Jde o volné celovečerní pokračování krátkometrážního dokumentu Gádžo. Autor natáčel v romském ghettu Předlice, kam se na půl roku přestěhoval.

Ivana Čonková je absolventkou DAMU, je herečka, tanečnice, ale známá je především jako romská aktivistka. Do širšího povědomí se dostala například kvůli účasti v pořadu ČT Máte slovo nebo díky nedávné demonstraci v Terezíně, která upozorňovala na přehlížení romského holokaustu. Výraznou aktivistku jedni kritizují za exhibicionismus a neprofesionalitu, druzí jí obdivují za energii, kterou do romských témat vkládá.

Dokument Ubytovny bude odvysílán dnes, 26.11. v 20:00 na ČT 2 v rámci série autorských dokumentárních filmů Český žurnál.

Přečteno: 1426x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Bydlení, ubytovnyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo