romea - logo
8. dubna 2020 (středa)
svátek má Ema
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká televize dnes uvede dokument Ubytovny o lidech přežívajících na pokraji bezdomovectví

26.11.2015 14:25
Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková v dokumentu Ubytovny (FOTO: Česká televize)
Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková v dokumentu Ubytovny (FOTO: Česká televize)

Česká televize dnes večer odvysílá dokument s názvem Ubytovny, který vznikl jako součást série Český žurnál. Snímek se zabývá situací lidí a rodin, kteří jsou pouhý krok od bezdomovectví a sleduje proces tvorby zákona o sociálním bydlení. Režie se ujali Tomáš Kratochvíl a Ivana Čonková.

„Chudí lidé na ubytovnách, v azylácích a v ghettech žijí nedůstojně a stát to platí. To je obecně známo. Ale proč to tak je? Protože jsou ti lidé nepřizpůsobiví a nechtějí žít důstojně? Protože lobby obchodníků s bídou ovlivňuje slabý stát? Dvojice filmařů, která se problematikou intenzivně zabývá už dva roky, dochází k jinému závěru: příčinou je anticiganismus a nedostatek solidarity napříč politickým spektrem i celou společností. Děti tak bydlí v plesnivých ubytovnách a stát to dotuje miliardami. Dát jim dětské pokojíčky by bylo mnohem levnější, prázdných bytů je dost, tak kde je problém? V anticiganismu, nesolidaritě a jedné ministryni,“ uvádí upoutávka na dokument.

Mladý režisér a scénárista Tomáš Kratochvíl vystudoval FHS na Karlově univerzitě a rok pobyl na katedře střihu na FAMU. Je autorem několika dokumentárních a hraných filmů zaměřených především na problematiku Romů a pravicového extremismu - Shakespeare v ghettu, Gadžo, Češi proti Čechům a Ubytovny. Dokument o xenofobii Češi proti Čechům získal nedávno na festivalu v Jihlavě zvláštní uznání poroty. Jde o volné celovečerní pokračování krátkometrážního dokumentu Gádžo. Autor natáčel v romském ghettu Předlice, kam se na půl roku přestěhoval.

Ivana Čonková je absolventkou DAMU, je herečka, tanečnice, ale známá je především jako romská aktivistka. Do širšího povědomí se dostala například kvůli účasti v pořadu ČT Máte slovo nebo díky nedávné demonstraci v Terezíně, která upozorňovala na přehlížení romského holokaustu. Výraznou aktivistku jedni kritizují za exhibicionismus a neprofesionalitu, druzí jí obdivují za energii, kterou do romských témat vkládá.

Dokument Ubytovny bude odvysílán dnes, 26.11. v 20:00 na ČT 2 v rámci série autorských dokumentárních filmů Český žurnál.

Přečteno: 1448x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Film, Bydlení, ubytovnyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vladimír Leško v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoVladimír Leško: Z Velké Británie se vracejí na Ostravsko desítky Romů, budou testováni na COVID-19, ale nejen oni

6.4.2020 20:34
Přinášíme vám rozhovor s Vladimírem Leškem, který je aktuálně v kontaktu se zástupci Moravskoslezského kraje a snaží se jim pomoci se zmapováním situace týkající se rodin vracejících se z Anglie.
 celý článek

Testování v romských osadách na onemocnění COVID-19 (FOTO: Ministerstvo obrany SR)

Testování v romských komunitách potvrdilo Covid 19 v Richnavě

6.4.2020 16:29
Nakažený novým koronavirem je i muž z obce Richnava, který má trvalé bydliště v Žehře. Onemocnění Covid 19 se potvrdilo v rámci pilotního testování obyvatel v romských komunitách. TASR to potvrdila Renáta Hudáková z Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví (RÚVZ) se sídlem ve Spišské Nové Vsi.
 celý článek

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, 6. 4. 20020 při rozhovoru pro ROMEA TV (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

videoJana Maláčová pro ROMEA TV: Klíčovou prioritou je zabránit masové nezaměstnanosti

6.4.2020 12:51
Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu www.uradprace.cz od dnešních 12:00. O přesné částky pak mohou zaměstnavatelé začít žádat od středy. Novinářům to dnes při představení kurzarbeitového programu Antivirus řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Pro ROMEA TV Maláčová uvedla, že klíčovou prioritou je nyní zabránit masové nezaměstnanosti.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo