romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká televize: Jak vypadá bílá chudoba

Děčín, 12.9.2013 12:52, (ROMEA)

Osobní bankrot - ještě donedávna neznámý pojem. Dnes se s ním na vlastní kůži každý měsíc seznámí více než tisíc lidí. Jen v srpnu jich bylo soudem schváleno 1 656, zájem vyhlásit svůj vlastní bankrot ale mělo přes dva tisíce lidí. Asi nejvíc sužují dluhy obyvatele Ústeckého kraje, kde je osobních bankrotů nejvíce. Mýlil by se ten, kdo by čekal, že do dluhové pasti upadají hlavně Romové. Mezi dlužníky převažují členové majority. A ti také nejčastěji žádají o vysvobození z nekonečného kolotoče splátek. Touto problematikou se zabývá Česká televize.

Děčínsko, stejně jako celý sever Čech, se potýká s vysokou nezaměstnaností. Mnozí z těch, kteří nepřišli o práci při zavírání továren v 90. letech, rozšířili řady nezaměstnaných o pár let později - kvůli krizi po roce 2008. Právě na Děčínsko se proto soustředil jeden z projektů protidluhového poradenství financovaný Evropskou unií.

Projekt připravilo místní Charitní sdružení Děčín a za tři roky, kdy běžel, se podařilo jen z Děčína řešit proces oddlužení se 190 dlužníky. V celém šluknovském výběžku, kam jeho dosah také spadá, to bylo dalších 170. "Někdy mám dojem, že řeším stále jen dluhy. Za den se nám sejdou i tři lidé se zájmem o oddlužení," říká Katka Ondrušová z poradny.

Podobný názor zaznívá i z organizace Člověk v tísni, která se dluhy zabývá na dalších místech republiky. "Kvůli krizi přišla řada lidí o zaměstnání nebo jim zaměstnavatelé snížili mzdu. Předtím jeli na spotřebitelský standard, měli stabilní plat a pořizovali si dovolené a velká domácí kina na splátky. Teď se dostali do velkého problému," říká Daniel Hůle, odborník na dluhovou problematiku z Člověka v tísni.

Děčínský radní Vlastimil Pažourek se dluhy dlouhodobě zabývá. Prosazuje, aby šlo z městské kasy víc peněz do protidluhového poradenství. "V radě to ale neprošlo," říká. Politici raději občanům přiklepnou nové hřiště či komunitní centrum nebo peníze pošlou třeba na protipovodňová opatření. "Je to vlastně logické. Horizont lokálních politiků je maximálně čtyřletý. Politik se prostě vesměs řídí tím, co mu lidé ve volbách přičtou k dobru," vysvětluje Hůle. Jenomže finanční vzdělávání a poradny pro dlužníky, to je běh na dlouhou trať.

Voliči si také často myslí, že tento druh podpory čerpají většinou Romové, kteří v Děčíně tvoří významnou menšinu. To je ale zásadní omyl. Dlužníků v Děčíně je mnohem víc než romského obyvatelstva a do poraden chodí především příslušníci majority. Že problém s dluhy nemají jen Romové, dokládá i příběh tamního rekordmana. Dluhy nasbíral u 28 společností. Barva pleti? Bílá.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Přečteno: 1577x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zadlužení, Občanská společnost, radniceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo