romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Česká televize: Jak vypadá bílá chudoba

Děčín, 12.9.2013 12:52, (ROMEA)

Osobní bankrot - ještě donedávna neznámý pojem. Dnes se s ním na vlastní kůži každý měsíc seznámí více než tisíc lidí. Jen v srpnu jich bylo soudem schváleno 1 656, zájem vyhlásit svůj vlastní bankrot ale mělo přes dva tisíce lidí. Asi nejvíc sužují dluhy obyvatele Ústeckého kraje, kde je osobních bankrotů nejvíce. Mýlil by se ten, kdo by čekal, že do dluhové pasti upadají hlavně Romové. Mezi dlužníky převažují členové majority. A ti také nejčastěji žádají o vysvobození z nekonečného kolotoče splátek. Touto problematikou se zabývá Česká televize.

Děčínsko, stejně jako celý sever Čech, se potýká s vysokou nezaměstnaností. Mnozí z těch, kteří nepřišli o práci při zavírání továren v 90. letech, rozšířili řady nezaměstnaných o pár let později - kvůli krizi po roce 2008. Právě na Děčínsko se proto soustředil jeden z projektů protidluhového poradenství financovaný Evropskou unií.

Projekt připravilo místní Charitní sdružení Děčín a za tři roky, kdy běžel, se podařilo jen z Děčína řešit proces oddlužení se 190 dlužníky. V celém šluknovském výběžku, kam jeho dosah také spadá, to bylo dalších 170. "Někdy mám dojem, že řeším stále jen dluhy. Za den se nám sejdou i tři lidé se zájmem o oddlužení," říká Katka Ondrušová z poradny.

Podobný názor zaznívá i z organizace Člověk v tísni, která se dluhy zabývá na dalších místech republiky. "Kvůli krizi přišla řada lidí o zaměstnání nebo jim zaměstnavatelé snížili mzdu. Předtím jeli na spotřebitelský standard, měli stabilní plat a pořizovali si dovolené a velká domácí kina na splátky. Teď se dostali do velkého problému," říká Daniel Hůle, odborník na dluhovou problematiku z Člověka v tísni.

Děčínský radní Vlastimil Pažourek se dluhy dlouhodobě zabývá. Prosazuje, aby šlo z městské kasy víc peněz do protidluhového poradenství. "V radě to ale neprošlo," říká. Politici raději občanům přiklepnou nové hřiště či komunitní centrum nebo peníze pošlou třeba na protipovodňová opatření. "Je to vlastně logické. Horizont lokálních politiků je maximálně čtyřletý. Politik se prostě vesměs řídí tím, co mu lidé ve volbách přičtou k dobru," vysvětluje Hůle. Jenomže finanční vzdělávání a poradny pro dlužníky, to je běh na dlouhou trať.

Voliči si také často myslí, že tento druh podpory čerpají většinou Romové, kteří v Děčíně tvoří významnou menšinu. To je ale zásadní omyl. Dlužníků v Děčíně je mnohem víc než romského obyvatelstva a do poraden chodí především příslušníci majority. Že problém s dluhy nemají jen Romové, dokládá i příběh tamního rekordmana. Dluhy nasbíral u 28 společností. Barva pleti? Bílá.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

Přečteno: 1596x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zadlužení, Občanská společnost, radniceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo