romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká televize odvysílala reportáž o Romech z Rotavy. Zlepšení místních poměrů přičítá vlivu Letničního hnutí.

27.4.2016 13:07
Foto: printscreen Reportéři ČT
Foto: printscreen Reportéři ČT

Česká televize odvysílala před časem další díl z cyklu Reportéři ČT. Jeho součástí byla i reportáž nazvaná "Zázrak v Rotavě".

Autor reportáže David Vondráček navštívil třítisícové město Rotava na Karlovarsku, kde došlo během posledních let ke značnému snížení kriminality mezi místními Romy.

Místní starostka Iva Kalátová to spolu s dalšími přičítá vzniku Křesťanského sdružení Sintů a Romů, respektive silnému osobnímu příběhu kdysi nechvalně proslulého Michala Kaly, který před lety po neúspěšném pokusu o sebevraždu našel podle svých slov cestu k Bohu, a svým příkladem strhl i ostatní.

Michal Kala je dnes jedním z nejbližších spolupracovníků starostky a také mluvčím Hnutí, které se hlásí k pentekostalismu (jinak též Letničnímu hnutí) - jednomu z náboženských směrů odštěpených od evangelikánského křesťanstství.

"Je tam velký důraz na emoce, na takovou hodně živou bohoslužbu, tančení s rukama nahoře, živé písně i prvky populární kultury," popisuje některé z charakteristik hnutí religionista Zdeněk Vojtíšek.

Starostka Kalátová se k existenci Hnutí vyjádřila v reportáži následovně: "Mají tam možnost využít volného času. Jestli je pravdou, že kdo si hraje, nezlobí, tak pro mě je třeba zpětná vazba, že v Rotavě klesla kriminalita. Na tom má zásluhu určitě město, řešení prevence kriminality, asistenti, zaměstnávání na veřejně prospěšné práce, a zároveň si myslím, že i toto křesťanské sdružení."

Pan Kala, který v reportáži okomentoval i svou kriminální a drogovou minulost, dokázal podle starostky během krátké doby docílit mimo jiné toho, že kdysi problémová část města dosáhla ekonomické stability.

"Dluhy v Rotavě jsou kapitola sama pro sebe," komentovala situaci ve městě starostka Kalátová. "Převážná část dluhů je někde okolo dvaceti tisíc. Pokud si teď vzpomenu, vybrali jsme na dluzích dvě stě padesát tisíc. Když jsem se podívala, kdo podepsal splátkový kalendář a kdo splácí, tak je s podivem, že z minority je tam zastoupeno víc občanů než z majority."

"Myslím si, že tam hraje roli i sociální rozměr, přijetí komunitou, teplé, vřelé společenství sboru. A že tam hlavně hraje roli možnost nového začátku, vyjít ven z těch stereotypů, ve kterých ti lidé dosud žili," doplnil reportáž úvahou o dalších možných příčinách proměny místních poměrů religionista Vojtíšek.

Přečteno: 3574x
 

Kam dál:

Štítky:  

Monitoring, Domácí, Karlovy Vary, Romové, církev, Náboženství, Reportáž, Česká televizeHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo