romea - logo
28. listopadu 2021 (neděle)
svátek má René

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

ČT představila nové dokumentární projekty, mezi nimi i romský

Praha, Kežmarok, 19.6.2012 12:24, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Česká televize představila dnes v budově Kavčích hor na setkání s novináři 21 připravovaných dokumentů, které jsou v současné době v různých stádiích výroby. Zároveň generální ředitel ČT Petr Dvořák upozornil na program přehlídky dokumentárních filmů Dokumenu 2012, která se bude konat 20. a 21. června v pražském kině Atlas.

"Dokumenty jsou specifikou vlastní tvorby České televize, ten luxus a radost schvalovat takový typ pořadů jsem v komerční televizi neměl," řekl dnes novinářům Dvořák, který v minulosti působil jako ředitel televize Nova.

Schválené dokumenty zastupují různé žánry od historických dokumentů přes portréty osobností z řad umělců, lékařů, sportovců až po sociální dokumenty. Specifický zřetel dnes věnoval Dvořák pěti vybraným novým projektům napříč tématy, které představil společně s jejich tvůrci.

Mezi filmy, jejichž výrobu na začátku roku schválila programová rada ČT, je například celovečerní dokument režiséra Michala Dvořáka, který zachycuje průběh projektu Občan K. umělecké skupiny Ztohoven. Dokumentární film Sugar Blog, jehož autorkou je Andrea Culková, vážně ohrožená těhotenským diabetem, pátrá po fatálních důsledcích konzumace cukru. Unikátní filmový portrét úspěšného žokeje Josefa Váni nabídne dokument Váňa, jehož tvůrci v čele s režisérem Jakubem Wagnerem poodkrývají zákulisí dostihového sportu. Filmoterapeutický dokument s zatím jen pracovním názvem Kesaj Tchave režisérky Rozálie Kohoutové zase vypráví o cestě dětského hudebně tanečního souboru z romské osady na východním Slovensku na vystoupení v romské osadě na pařížském předměstí.

Základním stavebním prvkem dokumentu jsou sny dětí o tom, co je v zahraničí čeká. Sny vyprávějí o budoucnosti dětí i v širším časovém měřítku a jsou použity jako dramatický oblouk celého filmu.

Připomeňme, že soubor Kesaj  Tchave ze slovenského Kežmarku láká tvůrce z celého světa. Ve Francii například vyšel komiks s názvem "Des Nouvelles d'Alain" (Alainovy novinky), jehož hlavními hrdiny jsou právě členové souboru Kesaj Tchave z Kežmarku vedeného manžely Akimovci. Komiks je dílem uznávaných autorů, fotografa Alaina Kelera, vytvárníka a scenáristy Emmanuela Guiberta a grafika Frédérique Lemerciera.

"Tito pánové patří ke špičce ve svých oborech a jejich zájem o Romy, je obdivuhodný a je pro nás ctí," uvedl Ivan Akimov z Kesaj Tchave před časem pro Romskou tiskovou agenturu RPA.

Česká mladá režisérka Rozálie Kohoutová se tématům z romského prostředí věnuje průběžně. Studovala i romistiku na FF UK v Praze, prostředí je jí tedy blízké.

Pátým dokumentem, který dnes tvůrci na setkání s novináři představili, byl film Divadlo Komedie, který zastřešuje 12 záznamů představení Divadla Komedie. Cyklus je ohlédnutím za deseti sezónami divadla, které po neúspěšném dialogu se zřizovatelem, jímž je hlavní město, ukončí svoji činnost.

"Souběžně vzniká celovečerní hraný film Odpad, město, smrt podle divadelní inscenace Divadla Komedie, z jejíhož scénáře a divadelního zpracování vychází režisér Jan Hřebejk," uvedl producent Čestmír Kopecký.

V kině Atlas se letos na Dokumenu 2012 představí 27 dokumentů, které ČT v loňském roce natočila nebo se na jejich výrobě podílela. Součástí přehlídky bude projekce filmu Trojmezí, jehož režisérka Klára Řezníčková za něj nedávno získala Cenu Pavla Kouteckého.

Přečteno: 662x
 

Kam dál:

Štítky:  

DokumentyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo