Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Česká televize uvede dokument o holocaustu Vlaky do nenávratna

26. února 2013
Čtení na 2 minuty

Vlaky do nenávratna je název dokumentárního filmu Martina Pátka, který v neděli 10. března odvysílá Česká televize. Dnes měl premiéru na velkém plátně ve Slovanském domě v Praze. Pátek v něm zachytil první ročník divadelního projektu Vlak Lustig, který loni na nádražích 14 krajských měst připomněl památku obětí nacistické genocidy za druhé světové války.

"Holocaust se nedá představit ani zapomenout," podotkl Pátek ke snímku, ve kterém sledoval vývoj projektu od technických prací na jevištním vagoně až po závěrečné představení na nádraží v Osvětimi v srpnu 2012.

"Divadelní představení Vlaku Lustig, jímž byla inscenace Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou v nastudování Divadla pod Palmovkou s Annou Stropnickou a alternující Denisou Pfauserovou v titulní roli, vidělo přes pět tisíc diváků. V závěru léta vlak navštívil i Krakov a Osvětim," uvedl ředitel festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran a s Českou televizí i producent snímku Pavel Chalupa. Příběh se odehrával v jednom z vagonů a na pódiu před ním, předcházely mu projekce filmů a doplnila ho výstava Vojenského historického ústavu.

Inscenaci nastudoval Petr Kracik podle Lustigovy novely. Je sugestivní a umělecky silnou zprávou o jedné z nejtragičtějších událostí moderních lidských dějin – nacistické genocidy spáchané zejména na Židech, ale bolestně se dotýkající i dalších národů. Vypráví příběh skupinky bohatých Židů a hlavní hrdinky Kateřiny, kteří uvěřili, že se vykoupí z koncentračního tábora a odjedou do Ameriky. Jádrem je skutečná událost vzpoury vězňů v prostorách krematoria tábora Osvětim-Březinka.

Vlakem Lustig se do Osvětimi vůbec poprvé od svého uvěznění vrátila Lustigova sestra Hana Hnátová. Její zpověď v kupé dobového vagonu při přejezdu z Krakova do Osvětimi patří k nejsilnějším momentům snímku. Vyprávění příběhu Arnošta Lustiga (1926-2011) a jeho sestry je v dokumentu završeno jejich nadčasovým setkáním v tomto vyhlazovacím táboře.

V dokumentu Vlaky do nenávratna vystupují a vzpomínají i Lustigův syn a vnuci. Z jihočeského nádraží svými vzpomínkami doprovází hlavní příběh dokumentu režisér Juraj Herz, který jen náhodou unikl smrti v plynové komoře. Své vzpomínky ztvárnil ve filmu Zastihla mě noc z roku 1985.

Vlak Lustig připomněl 70. výročí konference ve Wannsee, na které bylo nacisty završeno takzvané konečné řešení židovské otázky. Následovaly pak transporty do vyhlazovacích táborů a tragická smrt šesti milionů Židů.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon