romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká televize: Vodičkův svaz na Beskydsku spolupracuje s extremisty. A opět má dostat dotaci 6 milionů

21.10.2019 10:39
Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu.  Foto: web Ministerstva obrany ČR
Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu. Foto: web Ministerstva obrany ČR

Ministerstvo financí stejně jako v minulých letech zahrnulo do návrhu státního rozpočtu šestimilionovou dotaci pro Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Ten přitom už několik let čelí kritice za projevy svého předsedy Jaroslava Vodičky nebo ocenění poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM), který v lednu roku 1989 s obuškem v ruce potlačoval studentskou demonstraci. Pořad České televize "168 hodin" navíc zjistil, že beskydská organizace svazu spolupracuje se dvěma spolky, které ministerstvo vnitra označilo za vážné bezpečnostní riziko. 

Redaktoři pořadu 168 hodin přišli se zjištěním, že svaz bojovníků na Beskydsku spolupracuje se dvěma spolky, které ministerstvo vnitra považuje za nebezpečné a upozorňuje na ně ve výročních zprávách o extremismu. Jde o Národní domobranu a Československé vojáky v záloze za mír. „Uskupení Českoslovenští vojáci v záloze za mír i Národní domobrana šíří nenávistné předsudky. Cíleně vyvolávají strach a polarizují společnost. Prokazatelně jsou doloženy jejich vazby na extremistické subjekty,“ zní stanovisko ministerstva.

Místopředseda svazu Emil Kulfánek odmítá, že by s těmito dvěma spolky měla jejich organizace něco společného. Odkazuje na výroční zprávu, kde jsou prý uvedené všechny spolky, s nimiž svaz spolupracuje. Na pozvánkách na akce ČSBS Beskydsko přitom "bojovníci" sami uvádějí, že na organizaci akcí spolupracují právě s Národní domobranou a Československými vojáky v záloze za mír, a to již dva roky.

Šest milionů a tři sta tisíc korun přiřklo ministerstvo financí Vodičkovu spolku i pro příští rok. Stran této dotace se poslanci dohadovali již loni. Premiér Andrej Babiš nejdříve dal jasně najevo, že je proti udělení dotace. „Určitě s tím nebudu souhlasit,“ oznamoval za řečnickým pultem v Poslanecké sněmovně. Komunisté ale pohrozili, že bez schválení šesti milionů pro svaz nepodpoří celý rozpočet. Premiér se tak při hlasování o návrhu na výrazné snížení dotace nakonec zdržel a většina jeho klubu byla proti. 

Po loňském kritizovaném projevu předsedy svazu Vodičky u příležitosti 28. října na Vítkově i po jeho předchozím xenofobním projevu se svaz na státní svátek letos uchýlí do Míčovny Pražského hradu. Ne všude jsou ale vítáni a ne všude je ještě chtějí finančně podporovat. Plzeňská radnice výrazně snížila finanční podporu, města Jičín nebo Trutnov ji stopla zcela a stejně se zachoval i Královéhradecký kraj. Nejde ale jen o finanční spolupráci. Předseda svazu Jaroslav Vodička letos poprvé nesměl řečnit na terezínské tryzně. A nechtěli ho už ani na pietní vzpomínce v Lidicích. Kritika zní i ze Senátu. Ten si dokonce v únoru odhlasoval doporučení neúčastnit se akcí ČSBS.

fk, Česká televize
Přečteno: 668x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, KomunismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo