romea - logo
22. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Cecílie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Česká televize: Vodičkův svaz na Beskydsku spolupracuje s extremisty. A opět má dostat dotaci 6 milionů

21.10.2019 10:39
Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu.  Foto: web Ministerstva obrany ČR
Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu. Foto: web Ministerstva obrany ČR

Ministerstvo financí stejně jako v minulých letech zahrnulo do návrhu státního rozpočtu šestimilionovou dotaci pro Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Ten přitom už několik let čelí kritice za projevy svého předsedy Jaroslava Vodičky nebo ocenění poslance Zdeňka Ondráčka (KSČM), který v lednu roku 1989 s obuškem v ruce potlačoval studentskou demonstraci. Pořad České televize "168 hodin" navíc zjistil, že beskydská organizace svazu spolupracuje se dvěma spolky, které ministerstvo vnitra označilo za vážné bezpečnostní riziko. 

Redaktoři pořadu 168 hodin přišli se zjištěním, že svaz bojovníků na Beskydsku spolupracuje se dvěma spolky, které ministerstvo vnitra považuje za nebezpečné a upozorňuje na ně ve výročních zprávách o extremismu. Jde o Národní domobranu a Československé vojáky v záloze za mír. „Uskupení Českoslovenští vojáci v záloze za mír i Národní domobrana šíří nenávistné předsudky. Cíleně vyvolávají strach a polarizují společnost. Prokazatelně jsou doloženy jejich vazby na extremistické subjekty,“ zní stanovisko ministerstva.

Místopředseda svazu Emil Kulfánek odmítá, že by s těmito dvěma spolky měla jejich organizace něco společného. Odkazuje na výroční zprávu, kde jsou prý uvedené všechny spolky, s nimiž svaz spolupracuje. Na pozvánkách na akce ČSBS Beskydsko přitom "bojovníci" sami uvádějí, že na organizaci akcí spolupracují právě s Národní domobranou a Československými vojáky v záloze za mír, a to již dva roky.

Šest milionů a tři sta tisíc korun přiřklo ministerstvo financí Vodičkovu spolku i pro příští rok. Stran této dotace se poslanci dohadovali již loni. Premiér Andrej Babiš nejdříve dal jasně najevo, že je proti udělení dotace. „Určitě s tím nebudu souhlasit,“ oznamoval za řečnickým pultem v Poslanecké sněmovně. Komunisté ale pohrozili, že bez schválení šesti milionů pro svaz nepodpoří celý rozpočet. Premiér se tak při hlasování o návrhu na výrazné snížení dotace nakonec zdržel a většina jeho klubu byla proti. 

Po loňském kritizovaném projevu předsedy svazu Vodičky u příležitosti 28. října na Vítkově i po jeho předchozím xenofobním projevu se svaz na státní svátek letos uchýlí do Míčovny Pražského hradu. Ne všude jsou ale vítáni a ne všude je ještě chtějí finančně podporovat. Plzeňská radnice výrazně snížila finanční podporu, města Jičín nebo Trutnov ji stopla zcela a stejně se zachoval i Královéhradecký kraj. Nejde ale jen o finanční spolupráci. Předseda svazu Jaroslav Vodička letos poprvé nesměl řečnit na terezínské tryzně. A nechtěli ho už ani na pietní vzpomínce v Lidicích. Kritika zní i ze Senátu. Ten si dokonce v únoru odhlasoval doporučení neúčastnit se akcí ČSBS.

fk, Česká televize
Přečteno: 524x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, KomunismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo