romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Česká ženská lobby žádá po Nečasovi a Drábkovi vysvětlení: Proč nové dotační oblasti nezohledňují genderovou rovnost?

Praha, 26.6.2012 10:18, (ROMEA)

Česká ženská lobby zaslala včera premiérovi a ministrovi práce otevřený dopis kvůli dotacím pro neziskové organizace pro příští rok. Kritizují, že dotační oblasti, které se kabinet chystá podporovat, vůbec téma rovnosti mužů a žen nezohledňují. Vláda se přitom zavázala do dotačních programů rovné příležitosti promítat.

Kabinet schválil začátkem června 15 oblastí, které chce v roce 2013 podpořit ze státního rozpočtu. Dotace by měly směřovat třeba na sociální služby, kulturu, sport, romskou menšinu či rodinnou politiku. Téma rovných šancí pro ženy a muže se do seznamu nedostalo. Kolik stát v roce 2013 neziskovým organizacím rozdělí peněz, bude jasnější až z návrhu rozpočtu. Loni to bylo kolem šesti miliard.

Lobby, která zastřešuje 22 organizací, s dotačními plány nesouhlasí a žádá o zdůvodnění. "V rozporu s aktuálními 'Prioritami a postupy vlády při prosazování rovných příležitostí pro ženy a muže' totiž oblasti nijak nezohledňují průřezové téma genderové rovnosti," uvedla lobby v listu. Podle ní se k tomu vláda ale přitom právě ve svých prioritách zavázala. Hledisko rovnosti se mělo zapracovávat i do plánů s dopadem na životní prostředí a dopravu, podporovat se měly služby péče o děti, přijímat se měla opatření proti násilí a k prevenci rizikových situací v životě migrantek, vypočítala organizace.

Premiérovi a ministrovi práce připomíná, že podpora rovnosti žen a mužů a využití potenciálu žen může vést k vyšší konkurenceschopnosti Česka. Odkazuje se přitom na zprávy Národní ekonomické rady vlády či OECD.

Podle České ženské lobby se téma rovnosti pohlaví neobjevuje ani v dalších dotačních programech. "Některé programy a aktivity jsou specifikovány přitom velmi podrobně. Například program ministerstva zemědělství zaměřený na podporu rozvoje jezdeckého sportu, péče o koně a hipoterapie, v rámci kterého je podporována mimo jiné 'přirozená komunikace s koňmi'," podotkla lobby.

Přečteno: 345x
 

Kam dál:

Štítky:  

GenderHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo