romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

České Budějovice: Muž, který chtěl podpálit dům s Romy, se jim u soudu omlouval. Podle žalobce nejde o rasistický čin

České Budějovice, 17.4.2014 13:28, (ROMEA)
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2
Dům, kde žijí romské rodiny, se snažil zapálit opilý muž. Foto: 5plus2

Muže, který se loni 14. července pokusil podpálit dům s romskými rodinami v Českých Budějovicích, čeká zřejmě mírný trest. V činu neshledal rasismus ani státní žalobce, namísto toho jej označil "za jednání opilce".

Loni v v létě rozlil Josef Stach kolem bytového domu na českobudějovické Novohradské ulici kanystr nafty a snažil se ji zapálit. Romští obyvatelé mu v tom zabránili a zavolali policii. Vše se stalo v době, kdy několik kilometrů odtud na sídlišti Máj gradovaly demonstrace proti zneužívání sociálních dávek a Romům.

"Viděli jsme ho z okna, naši chlapi ho chytili a zavolali policisty," uvedla jedna z obyvatelek, matka čtyř dětí.

Případ se stal kolem deváté hodiny večer, na místě zasahovali hasiči, kteří uklízeli ropné skvrny na chodníku. Muž totiž hořlavinu rozlil podél dvoupodlažního domu na Novohradské ulici, ta zatekla okénky i do sklepa. Kdyby se mu podařilo ji zapálit, způsobil by tragédii. V domě žijí desítky dětí.

"Je to recidivista, byl opilý a navíc neútočil proti Romům," řekl tehdy policejní mluvčí Jiří Matzner.

"Na nic si skoro nepamatuji. Jen na to, že se na mě vrhli nějací lidé a skončil jsem v nemocnici," tvrdil Stach u soudu. V době činu měl pachatel 2,77 promile alkoholu. Tvrdí, že chtěl jen vyčistit chodník od zápachu a nepořádku. Přestože vykřikoval na ulici věty o Cikánech a podpálení, před soudem opakoval, že proti Romům nic nemá a obyvatelům domu se omlouvá.

Rasový motiv neshledal v jeho jednání ani státní zástupce Josef Richtr. "Měl by se léčit z alkoholismu," řekl.

Podle svědků Stach rozlil kolem domu na Novohradské ulici kanystr nafty a vykřikoval, že Cikány nemá rád a že jejich dům zapálí - a kolem hořlaviny škrtal zapalovačem. Jeden z nich, Gejza Baláž, však podle serveru iDnes.cz během soudního líčení řekl, že Stacha zná z dřívější práce. "Nevím, co ho to napadlo, nikdy nevystupoval proti Romům. Cítil jsem z něho kořalku. Určitě se přepil, ale nebál jsem se, že by barák zapálil.".

Soud mimo jiné rozebíral i znalecké posudky hasičů, které konstatovaly, že nafta při daných klimatických podmínkách nešla ani zapálit. Při jednání ale vyšlo najevo, že muž kupoval na čerpací stanici kanystr benzinu, naftu natočil omylem. Benzin by podle znalců hořel a ohrozil budovu.

Na to upozornil i zmocněnec poškozených Markus Pape. V domě žijí převážně rodiny s malými dětmi, které z toho mají dodnes trauma. Žádá pro osm z nich odškodnění v celkové výši 800 tisíc korun.

Naopak zproštění obžaloby žádá obhájce Jan Souček. "Dovedl bych si představit, že můj mandant bude obžalovaný z výtržnictví, násilí proti obyvatelům nebo vyhrožování. Ale ne z obecného ohrožení, které se nestalo," řekl.

Muži hrozí od tří do osmi let vězení. Rozsudek vynese soud příští pátek.
fk, iDnes.cz, 5plus2
Přečteno: 1301x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Žhářský útok, České Budějovice, Soud, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo