romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

České Budějovice: Protest má upozornit na údajné problémy na sídlišti Máj

České Budějovice, 26.6.2013 12:04, (ROMEA)
(FOTO: Michal Pour)
(FOTO: Michal Pour)

Na běžných problémech ve vzájemném soužití se chce opět někdo zviditelnit. Tentokrát má taková akce proběhnout v Českých Budějovicích. Demonstrací chtějí její pořadatelé poukázat na údajné problémy na českobudějovickém sídlišti Máj, respektive na údajné potíže se soužitím s komunitou sociálně slabších lidí, jejíž většinu tvoří Romové a která na sídlišti žije.

Organizátoři tak reagují na páteční incident. Při něm se na sídlišti Máj mělo dostat do konfliktu na dětském hřišti napřed několik dětí, pak jejich rodiče a další dospělí. Není jasné, kdo a jak konflikt začal. Podle některých médií z toho hůře vyšla těhotná maminka jednoho z dětí, která má údajně zlomený nos. Tuto informaci se serveru Romea.cz nepodařilo ověřit. Při konfliktu zasahovala i policie. Ta případ vyšetřuje jako podezření z výtržnictví.

O připravovaném protestu informoval jeden z pořadatelů Michael Choura. "Na sobotní akci jsme pozvali i českobudějovického primátora, který nás přijal. Podle něj však situaci kolem sídliště Máj zveličujeme," řekl Choura.

Sídliště Máj patří k lokalitě, kde žije vysoký počet sociálně slabých rodin i jedinců. Velkou část z toho tvoří lidé z romské komunity. "Páteční konflikt je pouze výsledkem špatné politiky města, kraje i státu. Sociální i ekonomická situace je u řady obyvatel skutečně zoufalá a všichni před tím jen strkají hlavu do písku," řekla bývalá českobudějovická zastupitelka Marie Paukejová, která dlouhé roky na Máji žije.

Největší českobudějovické sídliště, kde bydlí zhruba pětina obyvatel města, patří mezi lokality, v níž si nikdo nechce koupit byty. Ceny objektů na sídlišti jsou podle realitních kanceláří výrazně nižší než v jiných částech města. Na začátku 90. let minulého století na Máj byli přestěhováni lidé po privatizaci a restituci lukrativních domů v centru města. "Obávám se, že těch konfliktů bude přibývat. Jen si říkám, aby při nich nezačala téct krev," řekla Paukejová.

Konání sobotní akce nahlásili pořadatelé na českobudějovickém magistrátu. Policie čeká na zprávy od radnice. "Zatím jsme nedostali od magistrátu žádné rozhodnutí. Jsme ale připraveni na sobotu případně zvýšit počet policistů při průběhu shromáždění," řekla jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Přečteno: 4206x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo