romea - logo
28. února 2021 (neděle)
svátek má Lumír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

České Budějovice: Protest má upozornit na údajné problémy na sídlišti Máj

České Budějovice, 26.6.2013 12:04, (ROMEA)
(FOTO: Michal Pour)
(FOTO: Michal Pour)

Na běžných problémech ve vzájemném soužití se chce opět někdo zviditelnit. Tentokrát má taková akce proběhnout v Českých Budějovicích. Demonstrací chtějí její pořadatelé poukázat na údajné problémy na českobudějovickém sídlišti Máj, respektive na údajné potíže se soužitím s komunitou sociálně slabších lidí, jejíž většinu tvoří Romové a která na sídlišti žije.

Organizátoři tak reagují na páteční incident. Při něm se na sídlišti Máj mělo dostat do konfliktu na dětském hřišti napřed několik dětí, pak jejich rodiče a další dospělí. Není jasné, kdo a jak konflikt začal. Podle některých médií z toho hůře vyšla těhotná maminka jednoho z dětí, která má údajně zlomený nos. Tuto informaci se serveru Romea.cz nepodařilo ověřit. Při konfliktu zasahovala i policie. Ta případ vyšetřuje jako podezření z výtržnictví.

O připravovaném protestu informoval jeden z pořadatelů Michael Choura. "Na sobotní akci jsme pozvali i českobudějovického primátora, který nás přijal. Podle něj však situaci kolem sídliště Máj zveličujeme," řekl Choura.

Sídliště Máj patří k lokalitě, kde žije vysoký počet sociálně slabých rodin i jedinců. Velkou část z toho tvoří lidé z romské komunity. "Páteční konflikt je pouze výsledkem špatné politiky města, kraje i státu. Sociální i ekonomická situace je u řady obyvatel skutečně zoufalá a všichni před tím jen strkají hlavu do písku," řekla bývalá českobudějovická zastupitelka Marie Paukejová, která dlouhé roky na Máji žije.

Největší českobudějovické sídliště, kde bydlí zhruba pětina obyvatel města, patří mezi lokality, v níž si nikdo nechce koupit byty. Ceny objektů na sídlišti jsou podle realitních kanceláří výrazně nižší než v jiných částech města. Na začátku 90. let minulého století na Máj byli přestěhováni lidé po privatizaci a restituci lukrativních domů v centru města. "Obávám se, že těch konfliktů bude přibývat. Jen si říkám, aby při nich nezačala téct krev," řekla Paukejová.

Konání sobotní akce nahlásili pořadatelé na českobudějovickém magistrátu. Policie čeká na zprávy od radnice. "Zatím jsme nedostali od magistrátu žádné rozhodnutí. Jsme ale připraveni na sobotu případně zvýšit počet policistů při průběhu shromáždění," řekla jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Přečteno: 4216x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo