romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

České Budějovice: Protest má upozornit na údajné problémy na sídlišti Máj

České Budějovice, 26.6.2013 12:04, (ROMEA)
(FOTO: Michal Pour)
(FOTO: Michal Pour)

Na běžných problémech ve vzájemném soužití se chce opět někdo zviditelnit. Tentokrát má taková akce proběhnout v Českých Budějovicích. Demonstrací chtějí její pořadatelé poukázat na údajné problémy na českobudějovickém sídlišti Máj, respektive na údajné potíže se soužitím s komunitou sociálně slabších lidí, jejíž většinu tvoří Romové a která na sídlišti žije.

Organizátoři tak reagují na páteční incident. Při něm se na sídlišti Máj mělo dostat do konfliktu na dětském hřišti napřed několik dětí, pak jejich rodiče a další dospělí. Není jasné, kdo a jak konflikt začal. Podle některých médií z toho hůře vyšla těhotná maminka jednoho z dětí, která má údajně zlomený nos. Tuto informaci se serveru Romea.cz nepodařilo ověřit. Při konfliktu zasahovala i policie. Ta případ vyšetřuje jako podezření z výtržnictví.

O připravovaném protestu informoval jeden z pořadatelů Michael Choura. "Na sobotní akci jsme pozvali i českobudějovického primátora, který nás přijal. Podle něj však situaci kolem sídliště Máj zveličujeme," řekl Choura.

Sídliště Máj patří k lokalitě, kde žije vysoký počet sociálně slabých rodin i jedinců. Velkou část z toho tvoří lidé z romské komunity. "Páteční konflikt je pouze výsledkem špatné politiky města, kraje i státu. Sociální i ekonomická situace je u řady obyvatel skutečně zoufalá a všichni před tím jen strkají hlavu do písku," řekla bývalá českobudějovická zastupitelka Marie Paukejová, která dlouhé roky na Máji žije.

Největší českobudějovické sídliště, kde bydlí zhruba pětina obyvatel města, patří mezi lokality, v níž si nikdo nechce koupit byty. Ceny objektů na sídlišti jsou podle realitních kanceláří výrazně nižší než v jiných částech města. Na začátku 90. let minulého století na Máj byli přestěhováni lidé po privatizaci a restituci lukrativních domů v centru města. "Obávám se, že těch konfliktů bude přibývat. Jen si říkám, aby při nich nezačala téct krev," řekla Paukejová.

Konání sobotní akce nahlásili pořadatelé na českobudějovickém magistrátu. Policie čeká na zprávy od radnice. "Zatím jsme nedostali od magistrátu žádné rozhodnutí. Jsme ale připraveni na sobotu případně zvýšit počet policistů při průběhu shromáždění," řekla jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Přečteno: 4317x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, Sociální vyloučeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo