romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

České Budějovice: Situace na Máji se zklidnila, policisté přesto zůstávají na místě, zadrženo bylo 39 osob

České Budějovice, 30.6.2013 10:16, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 16:45)
Na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích se shromáždilo 29. 6. 2013 asi 500 lidí. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek neonacistů, kteří své sympatie k totalitnímu režimu jasně vyjadřovali. (FOTO: ČTK)
Na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích se shromáždilo 29. 6. 2013 asi 500 lidí. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek neonacistů, kteří své sympatie k totalitnímu režimu jasně vyjadřovali. (FOTO: ČTK)

Při sobotních potyčkách na českobudějovickém sídlišti Máj zadržela policie 39 osob. Sedm z nich podezírá z trestného činu násilí proti úřední osobě, dalších 32 vyšetřuje kvůli přestupkům. Zatím nikdo nebyl obviněn, řekla ČTK jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická. Při sobotních konfliktech účastníků protiromského shromáždění a policistů bylo zraněno 10 lidí. Situace na sídlišti se v noci ze soboty na neděli zklidnila, na místě ale stále zůstávají policisté.

Nepřehlédněte:

"Přesnou výši škod způsobenou při konfliktech zatím neznáme," uvedla Holická. Dodala, že další informace policie oznámí až na pondělní tiskové konferenci v Českých Budějovicích.

Konflikt na sídlišti vypuknul v sobotu po 17:00, kdy se k Máji přesunulo několik stovek účastníku protiromského shromáždění, které se předtím konalo na českobudějovickém náměstí. Jejich pochod na sídliště nebyl řádně ohlášen.

Několik stovek policistů se snažilo zabránit tomu, aby se protestující dostali na sídliště do míst, kde žijí Romové. Účastníci pochodu se nejprve zastavili v ulici J. Bendy. Tam také poprvé skupinky zakuklených neonacistů zaútočili kameny a lahvemi od piva na pořádkovou službou. Ulicemi Máje pochodovala i řada místních obyvatel především české národnosti, kteří vyjadřovali svou nespokojenost s poměry na sídlišti a vykřikovali rasistická hesla namířená proti Romům. Konflikty mezi demonstranty, při nichž policisté použili mimo jiné i slzný plyn, trvaly několik desítek minut. Zhruba po třech hodinách se situace zklidnila.

Většina ošetřených měla lehká zranění typu tržných a řezných ran způsobených střepy nebo gumovými projektily. Dva muži utrpěli středně těžké zranění - otřes mozku po zásahu letícím předmětem, uvedla mluvčí záchranné služby Petra Kafková.

"Naše shromáždění skončilo před 17:00 na českobudějovickém náměstí. To, co se děje v ulicích města, nemá s naší aktivitou nic společného a ani to nemůžeme nijak ovlivnit," řekl ČTK pořadatel akce Michal Choura.

Podle českobudějovického primátora Juraje Thomy nešlo protiromskému shromáždění na náměstí zabránit. Město nemůže podobné akce zakázat. "Organizátoři mají pouze oznamovací povinnost, a tu splnili," řekl ČTK. Fakt, že se shromáždění změnilo v pochod a následné střety s policisty, ho překvapil. První problémy v sobotu nastaly už při protestu na náměstí, když někteří účastníci demonstrace provolávali rasistická hesla. Na sídlišti Máj žije početná skupina Romů a před několika dny tam došlo ke konfliktu, do kterého se postupně zapojilo několik desítek obyvatel. Účastníci sobotního shromáždění provolávali hesla jako: "Čechy Čechům" nebo "černý svině".

VIDEO

Přečteno: 3695x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, Rasismus, Neonacismus, Extremismus, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo