romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

České podniky jsou ochotné okamžitě zaměstnat 5000 uprchlíků

ČR/Praha, 11.9.2015 10:50, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Tomas Castelazo, Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Tomas Castelazo, Wikimedia Commons

České podniky, které nyní trápí nedostatek zejména technických profesí, jsou ochotné okamžitě zaměstnat 5000 uprchlíků ze zemí, jako je Sýrie. Plyne to z průzkumu Svazu průmyslu a dopravy.

Firmy preferují zahraniční pracovníky, kteří mají technické vzdělání, umí anglicky a jsou ochotni se rekvalifikovat. Překážkou může být jazyková bariéra a velmi zdlouhavý proces získání pracovního povolení, vyplývá z ankety ČTK mezi zaměstnavateli a personálními agenturami.

Evropská komise bude po Česku chtít, aby povinně přijalo dalších skoro 3000 uprchlíků. Země visegrádské skupiny v pátek důrazně odmítly chystaný návrh komise na přerozdělení dalších 120.000 uprchlíků v rámci EU.

Policie v Česku za posledního čtvrt roku zajistila zhruba 2500 uprchlíků.

Odhady aktuálně hovoří o 100.000 až 200.000 chybějících pracovnících v ČR. Z ankety Svazu průmyslu a dopravy mezi několika desítkami velkých průmyslových podniků vyplynulo, že by okamžitě přijaly nejméně 5000 pracovníků na místa v nedostatkových profesích. "Předpokládáme, že poptávka po uprchlících může být mnohonásobně vyšší," řekl ČTK mluvčí svazu Milan Mostýn.

"Dlouhodobě chybějí některé technické profese a firmy nemají problém zaměstnat kohokoliv, kdo prokáže fortel, navíc se zaměstnáváním cizinců má většina zkušenosti," doplnil prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Pracovníci z řad migrantů jsou podle něj obvykle velmi spolehliví, protože nechtějí přijít o práci. "Očekáváme, že svoje uplatnění u nás by mohli najít i některé vysokoškolské profese, například lékaři nebo techničtí inženýři," dodal.

"Pokud by migranti měli zájem zůstat v ČR, požádali o azyl a získali potřebná povolení, mohli by okamžitě najít pracovní uplatnění a českým firmám by to pomohlo," uvedl manažer marketingu a náboru ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Možnosti jsou podle něj ve výrobních společnostech na montáži výrobků, v zemědělství, stavebnictví, údržbě a úklidu. U kvalifikovaných pracovníků je možné najít uplatnění i bez znalosti češtiny v IT, zahraničních zákaznických centrech v ČR, financích nebo inženýringu.

Ředitel personálně-poradenské společnosti Hays CR Ladislav Kučera upozornil ale na to, že bez změny legislativy bude zaměstnávání migrantů problematické. Proces získání pracovního povolení je v Česku časově a administrativně náročný.

Zákon na druhé straně neumožňuje flexibilních přidělování kandidátů ze zemí mimo EU.

Erik Švarcbach z personálně-poradenské společnosti McROY Czech vidí u zaměstnávání imigrantů jako problém neznalost českého jazyka a latinského písma, dlouhý azylový proces, nutnost zajištění ubytování, vysoké riziko fluktuace a kulturní a společenská bariéru, respektive obavu ze soužití české a arabské kultury na jednom pracovišti.

Svaz průmyslu a dopravy ČR bude projednávat s ministryní práce a sociálních věcí možnost vytvoření rekvalifikační agentury pro uprchlíky.

Součástí by byly kurzy českého jazyka. Například firma Linet by přijala podle jejího majitele Zbyňka Frolíka stovku pracovníků v oboru svářeč, operátor montáže a dalších. Zahraniční pracovníci, zejména elektro a strojní inženýři, by podle něj byli vhodní pro aktivity českých firem v arabských státech.

Společnost Brano Group je podle slov generálního ředitele Pavla Juříčka ochotna přijmout 100 uprchlíků z arabských zemí do různých závodů. Ubytování by pro ně bylo připraveno.
Přečteno: 1277x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Zaměstnanost, Uprchlíci, Migrace, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo