romea - logo
17. února 2020 (pondělí)
svátek má Miloslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

České školství se chystá na možný příchod dětí uprchlíků

22.9.2015 10:10
Logo MŠMT.
Logo MŠMT.

Ministerstvo školství chystá konkrétní kroky, aby bylo připraveno reagovat na případný příchod většího počtu dětí uprchlíků do českých škol. Podle české ministryně školství Kateřiny Valachové by to systémově nebyla nová situace, děti cizinců už v Česku do škol běžně chodí. Přesto je podle ní nutné připravit se třeba na příchod dětí ze zemí či kultur, na které zatím nejsou učitelé zvyklí a běžně připravení.

"My nezačínáme v České republice úplně na zelené louce, samozřejmě dokážeme už v rámci stávající vzdělávací soustavy a stávajících škol reagovat na potřeby dětí," poznamenala Valachová v rozhovoru s českými novináři poté, co se v Bruselu setkala s českou eurokomisařkou Věrou Jourovou. S tou ale řešila především otázku začleňování sociálně znevýhodněných dětí do školského systému.

"Společné vzdělávání se týká všech dětí, ať mají jakékoliv speciální potřeby - se zdravotním postižením, z menšin, romských dětí, a samozřejmě se to týká také dětí cizinců," řekla ministryně. Pomoci v tom má podle ní i novela školského zákona, která bude znamenat reálné peníze pro asistenty pedagogů, školní psychology, sociální pracovníky či pomůcky, které dětem pomohou úspěšně zvládat učivo.

Valachová uvedla, že jedním z očekávaných problémů v souvislosti s dětmi uprchlíků může být potřeba tlumočení. V této otázce je prý v kontaktu s českými vysokými školami, které také nabídly koordinovanou pomoc ministerstvu vnitra.

Náklady na případné začlenění dětí uprchlíků zatím školství vyčísleno nemá.

"Nepředpokládám, že by to byly částky, které bychom neunesli," poznamenala ministryně. Připomněla, že česká vláda už před dvěma měsíci připravila rezervu pro krytí možných dopadů uprchlické krize na veřejné rozpočty, kde je pamatováno také na peníze pro ministerstvo školství. Podle Valachové jsou na vzdělávání cizinců obecně nyní ročně vyčleňovány 13,2 milionu korun. V připravovaném materiálu pro vládu bude ministerstvo zřejmě navrhovat zvýšení na přibližně 90 milionů korun.

Přečteno: 425x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo