romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

České školství se chystá na možný příchod dětí uprchlíků

22.9.2015 10:10
Logo MŠMT.
Logo MŠMT.

Ministerstvo školství chystá konkrétní kroky, aby bylo připraveno reagovat na případný příchod většího počtu dětí uprchlíků do českých škol. Podle české ministryně školství Kateřiny Valachové by to systémově nebyla nová situace, děti cizinců už v Česku do škol běžně chodí. Přesto je podle ní nutné připravit se třeba na příchod dětí ze zemí či kultur, na které zatím nejsou učitelé zvyklí a běžně připravení.

"My nezačínáme v České republice úplně na zelené louce, samozřejmě dokážeme už v rámci stávající vzdělávací soustavy a stávajících škol reagovat na potřeby dětí," poznamenala Valachová v rozhovoru s českými novináři poté, co se v Bruselu setkala s českou eurokomisařkou Věrou Jourovou. S tou ale řešila především otázku začleňování sociálně znevýhodněných dětí do školského systému.

"Společné vzdělávání se týká všech dětí, ať mají jakékoliv speciální potřeby - se zdravotním postižením, z menšin, romských dětí, a samozřejmě se to týká také dětí cizinců," řekla ministryně. Pomoci v tom má podle ní i novela školského zákona, která bude znamenat reálné peníze pro asistenty pedagogů, školní psychology, sociální pracovníky či pomůcky, které dětem pomohou úspěšně zvládat učivo.

Valachová uvedla, že jedním z očekávaných problémů v souvislosti s dětmi uprchlíků může být potřeba tlumočení. V této otázce je prý v kontaktu s českými vysokými školami, které také nabídly koordinovanou pomoc ministerstvu vnitra.

Náklady na případné začlenění dětí uprchlíků zatím školství vyčísleno nemá.

"Nepředpokládám, že by to byly částky, které bychom neunesli," poznamenala ministryně. Připomněla, že česká vláda už před dvěma měsíci připravila rezervu pro krytí možných dopadů uprchlické krize na veřejné rozpočty, kde je pamatováno také na peníze pro ministerstvo školství. Podle Valachové jsou na vzdělávání cizinců obecně nyní ročně vyčleňovány 13,2 milionu korun. V připravovaném materiálu pro vládu bude ministerstvo zřejmě navrhovat zvýšení na přibližně 90 milionů korun.

Přečteno: 420x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo