romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

České školství se chystá na možný příchod dětí uprchlíků

22.9.2015 10:10
Logo MŠMT.
Logo MŠMT.

Ministerstvo školství chystá konkrétní kroky, aby bylo připraveno reagovat na případný příchod většího počtu dětí uprchlíků do českých škol. Podle české ministryně školství Kateřiny Valachové by to systémově nebyla nová situace, děti cizinců už v Česku do škol běžně chodí. Přesto je podle ní nutné připravit se třeba na příchod dětí ze zemí či kultur, na které zatím nejsou učitelé zvyklí a běžně připravení.

"My nezačínáme v České republice úplně na zelené louce, samozřejmě dokážeme už v rámci stávající vzdělávací soustavy a stávajících škol reagovat na potřeby dětí," poznamenala Valachová v rozhovoru s českými novináři poté, co se v Bruselu setkala s českou eurokomisařkou Věrou Jourovou. S tou ale řešila především otázku začleňování sociálně znevýhodněných dětí do školského systému.

"Společné vzdělávání se týká všech dětí, ať mají jakékoliv speciální potřeby - se zdravotním postižením, z menšin, romských dětí, a samozřejmě se to týká také dětí cizinců," řekla ministryně. Pomoci v tom má podle ní i novela školského zákona, která bude znamenat reálné peníze pro asistenty pedagogů, školní psychology, sociální pracovníky či pomůcky, které dětem pomohou úspěšně zvládat učivo.

Valachová uvedla, že jedním z očekávaných problémů v souvislosti s dětmi uprchlíků může být potřeba tlumočení. V této otázce je prý v kontaktu s českými vysokými školami, které také nabídly koordinovanou pomoc ministerstvu vnitra.

Náklady na případné začlenění dětí uprchlíků zatím školství vyčísleno nemá.

"Nepředpokládám, že by to byly částky, které bychom neunesli," poznamenala ministryně. Připomněla, že česká vláda už před dvěma měsíci připravila rezervu pro krytí možných dopadů uprchlické krize na veřejné rozpočty, kde je pamatováno také na peníze pro ministerstvo školství. Podle Valachové jsou na vzdělávání cizinců obecně nyní ročně vyčleňovány 13,2 milionu korun. V připravovaném materiálu pro vládu bude ministerstvo zřejmě navrhovat zvýšení na přibližně 90 milionů korun.

Přečteno: 430x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, UprchlíciHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo