romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Česko-německý fond budoucnosti schválil 119 projektů

Praha, 26.9.2013 10:07, (ROMEA)

Správní rada Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB) na svém čtvrtletním zasedání v příhraničním Bad Schandau schválila 119 přeshraničních projektů. V patnáctém roce své existence se chce zaměřit zejména na ty, které podporují demokracii a staví se proti pravicovému extremismu. Fond schválené projekty podpoří částkou 11,7 milionu korun, uvedl ČNFB v tiskové zprávě, kterou zaslal ČTK po úterním a dnešním zasedání.

V Německu i v České republice existuje značný potenciál radikálně pravicového násilí, upozornila česká předsedkyně správní rady Kristina Larischová.

"Fond budoucnosti bude i po roce 2013 v rámci svých možností usilovat o maximální podporu projektů, které se zasazují o demokracii a bojují proti netoleranci a násilí ve společnosti," uvedl německý spolupředseda Albrecht Schläger.

Fond letos podpoří například občanské iniciativy Slovo 21 a Roma Trial ve snaze "dát mladé Romy z Německa a České republiky dohromady s mladými 'ne-Romy'". Mladí mají společně vytvořit síť vzájemných kontaktů a být vyškoleni jako mladí lídři, kteří mezi svými vrstevníky "plní roli vzoru a veřejně a účinně zastupují zájmy romské menšiny". Na záměru se podílí 120 osob a ČNFB ho podpoří částkou 380.000 korun.

Částkou přesahující 13.000 eur (zhruba 336.000 korun) ČNFB podpoří také sdružení Bavorský svaz pro toleranci a Koordinační centrum Tandem/Plzeň. Ty v rámci projektové sekce proti pravicovému extremismu uspořádají v prosinci třídenní workshop v bavorském Bad Alexandersbadu. Hledat budou možnosti a hranice občanské angažovanosti proti pravicovému extremismu, antisemitismu a rasismu v Německu a v Česku.

ČNFB bude pokračovat i v podpoře kulturních kontaktů. ČNFB mimo jiné podpoří 180.000 korunami česko-německou výstavu ke 100. výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala, který se narodil 28. března 1914. Projekt společně připravují Památník národního písemnictví v Praze a Literární dům Berlín: výstava bude příští rok od dubna do září v Praze a potom se přesune do Berlína.

Česko-německý fond budoucnosti podporuje projekty, které prohlubují pohledy do společné kultury a historie. Každoročně může být s podporou ČNFB realizováno více než 500 projektů s celkovou částkou podpory kolem tří milionů eur (téměř 78 milionů korun).

Vlády obou zemí zakotvily vznik fondu v Česko-německé deklaraci z ledna 1997. V prvních deseti letech svojí existence sehrál ČNFB také hlavní úlohu při odškodňování českých obětí nacismu.

Přečteno: 491x
 

Kam dál:

Štítky:  

Finance, Podpora, DotaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo