romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Českobudějovický magistrát zakázal shromáždění na sídlišti Máji

České Budějovice, 5.8.2013 10:28, (ROMEA)
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až šest desítek lidí, sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. (FOTO: ČTK)
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až šest desítek lidí, sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. (FOTO: ČTK)

Správní odbor českobudějovického magistrátu zakázal konání shromáždění na sídlišti Máj, kde policisté od 29. června museli zasahovat už při čtyřech protiromsky zaměřených akcích. Rozhodnutí není pravomocné. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

"Akce byla oznámena fyzickou osobou na 14. září formou shromáždění a pouličního průvodu s místem ukončení na prostranství před multikinem CineStar," uvedla mluvčí. Právě tam se v minulosti konaly bitky mezi demonstranty a policisty.

Shromáždění má být podle informací serveru Romea.cz součástí série provokací s názvem Czech Lion Tour, které pořádá neonacistická skupina Čeští lvi, což jsou jakési krajně pravicové Lidové milice nově vznikající extremistické Demokratické strany pracujících (DSP). Založení DSP chystá odštěpené křídlo extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Důvodem zákazu je podle mluvčí závěr správního orgánu, že účel shromáždění směřuje k výzvě dopouštět se násilí, k popírání nebo omezování osobních, politických nebo jiných práv občanů pro jejich národnost. Mohlo by také vést k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti i jinak porušovat ústavu a zákony.

Situace na dvacetitisícovém sídlišti Máj, kde žije i romská komunita, je napjatá od 21. června. Na hřišti se tehdy začaly prát děti a vložily se do toho jejich matky a následně asi stovka přihlížejících. Ve městě se pak konaly čtyři víkendové demonstrace. Při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.

Magistrát k napjaté situaci svolal 9. července veřejnou debatu. O situaci se na místě zajímal i ministr vnitra a policejní prezident. Mimo jiné byly na sídlišti posíleny policejní hlídky a hledají se místní asistenti policie. Město se snaží zajistit více volnočasových aktivit pro mládež.

Přečteno: 849x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, České Budějovice, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Pochod, sídliště MájHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo