romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Českobudějovický magistrát zakázal shromáždění na sídlišti Máji

České Budějovice, 5.8.2013 10:28, (ROMEA)
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až šest desítek lidí, sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. (FOTO: ČTK)
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až šest desítek lidí, sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. (FOTO: ČTK)

Správní odbor českobudějovického magistrátu zakázal konání shromáždění na sídlišti Máj, kde policisté od 29. června museli zasahovat už při čtyřech protiromsky zaměřených akcích. Rozhodnutí není pravomocné. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

"Akce byla oznámena fyzickou osobou na 14. září formou shromáždění a pouličního průvodu s místem ukončení na prostranství před multikinem CineStar," uvedla mluvčí. Právě tam se v minulosti konaly bitky mezi demonstranty a policisty.

Shromáždění má být podle informací serveru Romea.cz součástí série provokací s názvem Czech Lion Tour, které pořádá neonacistická skupina Čeští lvi, což jsou jakési krajně pravicové Lidové milice nově vznikající extremistické Demokratické strany pracujících (DSP). Založení DSP chystá odštěpené křídlo extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Důvodem zákazu je podle mluvčí závěr správního orgánu, že účel shromáždění směřuje k výzvě dopouštět se násilí, k popírání nebo omezování osobních, politických nebo jiných práv občanů pro jejich národnost. Mohlo by také vést k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti i jinak porušovat ústavu a zákony.

Situace na dvacetitisícovém sídlišti Máj, kde žije i romská komunita, je napjatá od 21. června. Na hřišti se tehdy začaly prát děti a vložily se do toho jejich matky a následně asi stovka přihlížejících. Ve městě se pak konaly čtyři víkendové demonstrace. Při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.

Magistrát k napjaté situaci svolal 9. července veřejnou debatu. O situaci se na místě zajímal i ministr vnitra a policejní prezident. Mimo jiné byly na sídlišti posíleny policejní hlídky a hledají se místní asistenti policie. Město se snaží zajistit více volnočasových aktivit pro mládež.

Přečteno: 872x
 

Kam dál:

Štítky:  

Demonstrace, České Budějovice, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Pochod, sídliště MájHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo