romea - logo
4. července 2020 (sobota)
svátek má Prokop
Loading
rozšířené vyhledávaní

Český PEN klub se přidal k výzvě Věry Čáslavské pomoci uprchlíkům

15.9.2015 10:21
Žádný člověk není ilegální (Ilustrační FOTO: Facebook.com)
Žádný člověk není ilegální (Ilustrační FOTO: Facebook.com)

Výbor Českého centra Mezinárodního PEN klubu se připojil k výzvě české olympioničky Věry Čáslavské. V minulých dnech zveřejnila prohlášení, ve kterém vyzvala českou veřejnost k pomoci uprchlíkům, "společnému prolomení strachu, lhostejnosti a neúcty k životům těch, kteří jsou nyní v nouzi". "Členové výboru PEN klubu jsou znepokojeni vyvoláváním nálad nacionalismu a xenofobie namísto snahy po účinné lidské solidaritě s uprchlíky," uvedl dnes výbor v čele s předsedou Jiřím Dědečkem.

Mezi dalšími 11 jeho členy jsou třeba spisovatelé Ivan Klíma, Vladimír Karfík, Antonín Bajaja, Tomáš Zmeškal, Šimon Pellar či Jiří Stránský. Prohlášení je dostupné na webu českého PEN klubu.

Mezinárodně slavná bývalá česká gymnastka Věra Čáslavská ve své výzvě žádá, aby se lidé zbavili strachu a lhostejnosti a nedopustili, aby jediné hlasy, které bude z České republiky slyšet, byly "hlasy populistických politiků, extremistů a xenofobů".

Čáslavská, která v roce 1968 veřejně protestovala proti okupaci své vlasti vojsky Varšavské smlouvy, za což byla politicky perzekvována, píše, že jen solidarita a spolupráce dokáže udělat svět snesitelnějším. "O lidskou důstojnost nepřicházejí lidé na útěku, ale připravujeme se o ni my sami tím, že jim odmítáme pomoc, tím, že necháváme vyčerpané uprchlíky před zavřenými dveřmi. Pomoc jim znamená i pomoci sobě, své občanské a lidské hrdosti před Evropou, před světem, ale především před sebou samými," uvedla.

Připomněla také, že to byli Evropané, kdo ve 20. století vypustili do světa dvě zničující války. "Tím spíše, že to byly války a hlad, které v minulosti vyhnaly do světa miliony Evropanů. (...) Není to jejich vina, že se narodili v zemi, kde zuří konflikty, bída a hlad," říká na adresu lidí, kteří se rozhodli hledat nový život v Evropě.

V průzkumu z počátku září se 87 Čechů vyjádřilo tak, že považuje příliv uprchlíků pro ČR za velký problém a 93 procent by běžence vracelo zpět do jejich vlasti. Politici visegrádské skupiny, kterou s Českem tvoří Slovensko, Polsko a Maďarsko, nadále odmítají povinné přerozdělování migrantů, které prosazuje západní Evropa.

V srpnu inspirováni náladou ve společnosti sepsali někteří čeští vědci text Vědci proti strachu a lhostejnosti, v němž kritizovali údajnou všeobecnou toleranci xenofobie v české společnosti. Do dnešního dne text podepsalo přes 3300 vědců, podpořil ho Senát a někteří ministři. Kritizovali ho naopak prezident Miloš Zeman a jeho předchůdce ve funkci Václav Klaus, který sepsal vlastní petici proti imigraci. Podpořilo ji více než 60.000 lidí.
Přečteno: 711x
 

Kam dál:

Štítky:  

Uprchlíci, výzva, Soužití, Občanská společnostHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo