romea - logo
10. prosince 2019 (úterý)
svátek má Julie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Český západ: V Dobré Vodě proběhla Férová snídaně, která podpořila fair trade a lokální výrobce potravin

Karlovarský kraj, Toužim – Dobrá Voda, 14.5.2013 14:00, (ROMEA)
Férová snídaně. Foto: Český západ.
Férová snídaně. Foto: Český západ.

Před sídlem občanského sdružení Český západ v Dobré Vodě se v sobotu 11. května v 10.30 hodin sešla padesátka místních obyvatel a chalupářů, aby společně na Férové snídani posnídali fairtradové a lokální potraviny. Vyjádřili tak podporu produktům, při jejichž výrobě je brán ohled na lidská práva, životní prostředí a není zneužívaná dětská práce. Stalo se tak na Světový den pro fair trade, který se slaví již desátým rokem po celém světě. V Dobré Vodě akci pořádala místní organizace Český západ spolu s organizací NaZemi, která je celorepublikovým koordinátorem akce.

Happening „Férová snídaně ve vašem městě“ proběhl v ČR již potřetí a letos se snídalo v téměř 90 městech. V Karlovarském kraji se snídalo jen na dvou místech - v Dobré Vodě a Otovicích. V Dobré Vodě se o přípravu Férové snídaně postaral Český západ spolu s členy místní romské komunity. „V sedmičlenném týmu byl například i desetiletý Jakub, který si vzal na starost představení značky fair trade hned v úvodu Férové snídaně. Další mladí lidé připravovali třeba informační plakáty či aktivity pro děti,“ seznamuje s průběhem příprav snídaně Anna Juráčková z Českého západu.

Samotné snídani předcházely další workshopy, při kterých zájemci sami zjišťovali informace o fair trade a zhlédli i tématický filmový dokument. „Při snídani mohli účastníci ochutnat například fair trade čokoládu, různé čaje, ale také řadu čerstvých dobrot od svých sousedů. Do přípravy snídaňového menu se totiž mohl zapojit každý a tak nabídka pokrmů byla skutečně pestrá,“ chválí Anna Juráčková.

„Máme radost, že se zapojilo tolik lidí. Během celé snídaně, která se nakonec protáhla až do času oběda, panovala příjemná atmosféra. Lidé si nejen pochutnali na dobrém jídle, ale zároveň se také dozvěděli mnoho zajímavých informací o původu svých oblíbených potravin jako jsou čokoláda, káva, čaj a další, které konzumují téměř každý den, a přitom o nich mnohdy tak málo ví.

Snídaně je ideální čas pro povídání a setkání s rodinou, přáteli a sousedy, a proto bychom rádi podobnou akci zorganizovali opět příští rok. Do té doby už ale máme v Dobré Vodě naplánované další akce. V pátek 31. května to bude oslava Evropského svátku sousedů a v sobotu 8. června společná dobrovolná brigáda na úpravu veřejných prostranství v obci,“ představuje dění v Dobré Vodě Anna Juráčková.

Další informace o „Férové snídani ve vašem městě“ naleznete zde a program dění v Dobré Vodě na stránkách Českého západu.

Český západ poskytuje lidem ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku (Dobrá Voda, Nová Farma, Poutnov, Služetín, Pěkovice, Mrázov) sociální služby a pomáhá jim řešit jejich nepříznivé životní situace zejména v oblasti zaměstnávání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Organizace se hlásí k zásadě rovného zacházení s etnicky odlišným obyvatelstvem, je držitelem značky Ethnic Friendly zaměstnavatel. V Dobré Vodě dále provozuje vlastní textilní a keramickou dílnu. Více informací o činnosti organizace lze získat na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz, kde je možné si v e-shopu zakoupit široký sortiment výrobků dílen.

TZ - Český západ
Přečteno: 504x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidská práva, Občanská společnost, občanské sdružení, Český západHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo