romea - logo
2. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Patricie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Český západ: V Dobré Vodě proběhla Férová snídaně, která podpořila fair trade a lokální výrobce potravin

Karlovarský kraj, Toužim – Dobrá Voda, 14.5.2013 14:00, (ROMEA)
Férová snídaně. Foto: Český západ.
Férová snídaně. Foto: Český západ.

Před sídlem občanského sdružení Český západ v Dobré Vodě se v sobotu 11. května v 10.30 hodin sešla padesátka místních obyvatel a chalupářů, aby společně na Férové snídani posnídali fairtradové a lokální potraviny. Vyjádřili tak podporu produktům, při jejichž výrobě je brán ohled na lidská práva, životní prostředí a není zneužívaná dětská práce. Stalo se tak na Světový den pro fair trade, který se slaví již desátým rokem po celém světě. V Dobré Vodě akci pořádala místní organizace Český západ spolu s organizací NaZemi, která je celorepublikovým koordinátorem akce.

Happening „Férová snídaně ve vašem městě“ proběhl v ČR již potřetí a letos se snídalo v téměř 90 městech. V Karlovarském kraji se snídalo jen na dvou místech - v Dobré Vodě a Otovicích. V Dobré Vodě se o přípravu Férové snídaně postaral Český západ spolu s členy místní romské komunity. „V sedmičlenném týmu byl například i desetiletý Jakub, který si vzal na starost představení značky fair trade hned v úvodu Férové snídaně. Další mladí lidé připravovali třeba informační plakáty či aktivity pro děti,“ seznamuje s průběhem příprav snídaně Anna Juráčková z Českého západu.

Samotné snídani předcházely další workshopy, při kterých zájemci sami zjišťovali informace o fair trade a zhlédli i tématický filmový dokument. „Při snídani mohli účastníci ochutnat například fair trade čokoládu, různé čaje, ale také řadu čerstvých dobrot od svých sousedů. Do přípravy snídaňového menu se totiž mohl zapojit každý a tak nabídka pokrmů byla skutečně pestrá,“ chválí Anna Juráčková.

„Máme radost, že se zapojilo tolik lidí. Během celé snídaně, která se nakonec protáhla až do času oběda, panovala příjemná atmosféra. Lidé si nejen pochutnali na dobrém jídle, ale zároveň se také dozvěděli mnoho zajímavých informací o původu svých oblíbených potravin jako jsou čokoláda, káva, čaj a další, které konzumují téměř každý den, a přitom o nich mnohdy tak málo ví.

Snídaně je ideální čas pro povídání a setkání s rodinou, přáteli a sousedy, a proto bychom rádi podobnou akci zorganizovali opět příští rok. Do té doby už ale máme v Dobré Vodě naplánované další akce. V pátek 31. května to bude oslava Evropského svátku sousedů a v sobotu 8. června společná dobrovolná brigáda na úpravu veřejných prostranství v obci,“ představuje dění v Dobré Vodě Anna Juráčková.

Další informace o „Férové snídani ve vašem městě“ naleznete zde a program dění v Dobré Vodě na stránkách Českého západu.

Český západ poskytuje lidem ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku (Dobrá Voda, Nová Farma, Poutnov, Služetín, Pěkovice, Mrázov) sociální služby a pomáhá jim řešit jejich nepříznivé životní situace zejména v oblasti zaměstnávání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Organizace se hlásí k zásadě rovného zacházení s etnicky odlišným obyvatelstvem, je držitelem značky Ethnic Friendly zaměstnavatel. V Dobré Vodě dále provozuje vlastní textilní a keramickou dílnu. Více informací o činnosti organizace lze získat na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz, kde je možné si v e-shopu zakoupit široký sortiment výrobků dílen.

TZ - Český západ
Přečteno: 518x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidská práva, Občanská společnost, občanské sdružení, Český západHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Kováčová v Desetiminutovce Plus Richarda Samka

videoDesetiminutovka Plus s Lucií Kováčovou: Kryštof Kolumbus v sukni, Romka která procestovala svět

22.6.2020 17:56
Lucie Kováčová začala snít o cestování, už když byla malá. Dle svých slov trávila v dětství většinu času v knihovnách s obrovskou touhou po znalostech o světě. Během prázdnin na rozdíl od ostatních dětí stihla přečíst i až 40 knih.
 celý článek

Další dezinformace na facebooku. Tuto výzvu, kterou si vymysleli krajně pravicoví vtipálci, bere hodně lidí vážně.

Češi poklekněte před Romy - tak zní další dezinformace na internetu. Hodně lidí ji bere vážně

22.6.2020 16:25
Česká krajní pravice v rámci své deziformační kampaně občas spáchá i nějaký ten pokus o žert. To se týká i rádoby parodické výzvy na facebooku, aby  Češi poklekli před Romy a políbili jim nohy. Není asi příliš divu, že poměrně dost jejích příznivců bere tenhle tento "vtip" vážně, odpovídá to mentální úrovni této části politického spektra. 
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo