romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Český západ: V Dobré Vodě proběhla Férová snídaně, která podpořila fair trade a lokální výrobce potravin

Karlovarský kraj, Toužim – Dobrá Voda, 14.5.2013 14:00, (ROMEA)
Férová snídaně. Foto: Český západ.
Férová snídaně. Foto: Český západ.

Před sídlem občanského sdružení Český západ v Dobré Vodě se v sobotu 11. května v 10.30 hodin sešla padesátka místních obyvatel a chalupářů, aby společně na Férové snídani posnídali fairtradové a lokální potraviny. Vyjádřili tak podporu produktům, při jejichž výrobě je brán ohled na lidská práva, životní prostředí a není zneužívaná dětská práce. Stalo se tak na Světový den pro fair trade, který se slaví již desátým rokem po celém světě. V Dobré Vodě akci pořádala místní organizace Český západ spolu s organizací NaZemi, která je celorepublikovým koordinátorem akce.

Happening „Férová snídaně ve vašem městě“ proběhl v ČR již potřetí a letos se snídalo v téměř 90 městech. V Karlovarském kraji se snídalo jen na dvou místech - v Dobré Vodě a Otovicích. V Dobré Vodě se o přípravu Férové snídaně postaral Český západ spolu s členy místní romské komunity. „V sedmičlenném týmu byl například i desetiletý Jakub, který si vzal na starost představení značky fair trade hned v úvodu Férové snídaně. Další mladí lidé připravovali třeba informační plakáty či aktivity pro děti,“ seznamuje s průběhem příprav snídaně Anna Juráčková z Českého západu.

Samotné snídani předcházely další workshopy, při kterých zájemci sami zjišťovali informace o fair trade a zhlédli i tématický filmový dokument. „Při snídani mohli účastníci ochutnat například fair trade čokoládu, různé čaje, ale také řadu čerstvých dobrot od svých sousedů. Do přípravy snídaňového menu se totiž mohl zapojit každý a tak nabídka pokrmů byla skutečně pestrá,“ chválí Anna Juráčková.

„Máme radost, že se zapojilo tolik lidí. Během celé snídaně, která se nakonec protáhla až do času oběda, panovala příjemná atmosféra. Lidé si nejen pochutnali na dobrém jídle, ale zároveň se také dozvěděli mnoho zajímavých informací o původu svých oblíbených potravin jako jsou čokoláda, káva, čaj a další, které konzumují téměř každý den, a přitom o nich mnohdy tak málo ví.

Snídaně je ideální čas pro povídání a setkání s rodinou, přáteli a sousedy, a proto bychom rádi podobnou akci zorganizovali opět příští rok. Do té doby už ale máme v Dobré Vodě naplánované další akce. V pátek 31. května to bude oslava Evropského svátku sousedů a v sobotu 8. června společná dobrovolná brigáda na úpravu veřejných prostranství v obci,“ představuje dění v Dobré Vodě Anna Juráčková.

Další informace o „Férové snídani ve vašem městě“ naleznete zde a program dění v Dobré Vodě na stránkách Českého západu.

Český západ poskytuje lidem ze sociálně vyloučených lokalit na Toužimsku a Tepelsku (Dobrá Voda, Nová Farma, Poutnov, Služetín, Pěkovice, Mrázov) sociální služby a pomáhá jim řešit jejich nepříznivé životní situace zejména v oblasti zaměstnávání, vzdělávání, bydlení a kontaktu s majoritou. Organizace se hlásí k zásadě rovného zacházení s etnicky odlišným obyvatelstvem, je držitelem značky Ethnic Friendly zaměstnavatel. V Dobré Vodě dále provozuje vlastní textilní a keramickou dílnu. Více informací o činnosti organizace lze získat na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz, kde je možné si v e-shopu zakoupit široký sortiment výrobků dílen.

TZ - Český západ
Přečteno: 548x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Lidská práva, Občanská společnost, občanské sdružení, Český západHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo