romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Českými Budějovicemi prošla asi stovka protiromských demonstrantů

České Budějovice, 24.8.2013 23:04, (ROMEA)
Protirasistická hesla se 24. srpna objevila v Českých Budějovicích na trase plánovaného protiromského pochodu. Nápisy mají symbolizovat nesouhlas s odpolední demonstrací. Na chodníky je za svítání napsali členové iniciativy Budějovice proti násilí. Nápis v angličtině říká:
Protirasistická hesla se 24. srpna objevila v Českých Budějovicích na trase plánovaného protiromského pochodu. Nápisy mají symbolizovat nesouhlas s odpolední demonstrací. Na chodníky je za svítání napsali členové iniciativy Budějovice proti násilí. Nápis v angličtině říká: "Všechny barvy jsou krásné." (FOTO: ČTK)

Zhruba stovka lidí se podle policejních odhadů účastnila protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. Pochod, který protestoval proti systému sociálních dávek a proti údajnému černému rasismu, byl poklidný a obešel se bez střetů. Policie zajistila devět osob, dva z toho byli mladiství. Všichni neuposlechli výzvy policie, což je klasifikováno jako přestupek. Část demonstrantů se po skončení akce přesunula na sídliště Máj, kde je před ulicí obývanou Romy zastavili policisté. Před 20:00 se situace ve městě uklidnila. Policisté již jen monitorují situaci, řekl ČTK mluvčí Jiří Matzner.

Pochod, který protestoval proti systému sociálních dávek a proti údajnému černému rasismu, trval zhruba hodinu. Poté se ale asi 80 lidí přesunula na sídliště Máj před ulici V.Volfa, kde žije početná skupina Romů. Zastavil je kordon policejních těžkooděnců a demonstranti se nepokoušeli dostat dál.

Protestující se v 15:00 shromáždili v centru města a po projevech řečníků průvod vyrazil z Lannovy třídy poblíž vlakového nádraží. Na cestě dav provolával xenofobní hesla jako "Čechy Čechům" nebo "Nic než národ". Průvod skončil přibližně v 16:15 poblíž Husovy třídy, odkud se začali demonstranti rozcházet. Protestující dodrželi plánovou trasu a pochod tedy nevedl přes sídliště Máj, kde se v minulosti konalo několik protiromských protestů.

Na komunikaci, po níž vedl budějovický pochod, byly od ranních hodin nápisy mířící proti radikálům. Napsali je členové iniciativy Budějovice proti násilí. Jejich aktivitu podpořil i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Ten prohlásil, že se vždy bude vymezovat proti akcím typu dnešního odpoledního pochodu. "Jsem zásadně proti neonacismu a doufám, že podobný názor jako já zastává i drtivá většina občanů České republiky," řekl Grubhoffer. V průběhu dne ovšem nápisy z Lannovy třídy zmizely, podle jejich autorů je nechala odstranit firma A.S.A, která se stará o údržbu města.

Policie sledovala situaci ve městě od rána. Od poledne na vjezdech do města kontrolovala auta. Zbraně žádné nenašla, řekl ČTK kolem 15:00 policejní mluvčí Jiří Matzner

České Budějovice se v létě staly jedním z center protiromských protestů. Účastníkům několika shromáždění a pochodů vadila hlavně situace na sídlišti Máj.

Přečteno: 653x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

České Budějovice, Rasismus, Extremismus, Neonacismus, Pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo