romea - logo
30. listopadu 2021 (úterý)
svátek má Ondřej

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeští fotbalisté nebudou na Euro poklekávat. Svůj protirasistický postoj vyjádří ukázáním na nápis Respect na rukávu dresu

13.6.2021 20:32
Čeští fotbaloví reprezentanti na letošním EURU stejně jako v březnu 2021 při utkání světové kvalifikace ve Walesu vyjádří postoj proti rasismu i dalším projevům nesnášenlivosti tak, že poukážou na nápis na rukávu dresu, odkazující na kampaň s názvem UEFA Respect. (FOTO: FAČR, www.fotbal.cz)
Čeští fotbaloví reprezentanti na letošním EURU stejně jako v březnu 2021 při utkání světové kvalifikace ve Walesu vyjádří postoj proti rasismu i dalším projevům nesnášenlivosti tak, že poukážou na nápis na rukávu dresu, odkazující na kampaň s názvem UEFA Respect. (FOTO: FAČR, www.fotbal.cz)

Čeští fotbalisté nebudou před zápasy na mistrovství Evropy poklekávat na podporu hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Reprezentanti případně stejně jako v březnovém utkání světové kvalifikace ve Walesu vyjádří postoj proti rasismu i dalším projevům nesnášenlivosti tak, že poukážou na nápis na rukávu dresu, odkazující na kampaň s názvem UEFA Respect.

Český tým navíc gesto použije pouze tehdy, pokud i soupeř zvolí jakoukoliv formu podpory boje proti rasismu. Reprezentanti tím, že nebudou poklekávat, chtějí vyjádřit, že politika do sportu nepatří.

"Chceme se soustředit ryze na fotbal a na sportovní stránku naší účasti na mistrovství Evropy. Rozumím tomu, že společnost vnímá podobná témata jako důležitá, a i reprezentace odsuzuje jakékoliv formy rasismu, ale my už jsme celou věc s týmem probrali během březnového srazu. Zvolili naše vlastní řešení a na tomto postoji nic měnit nebudeme," uvedl v tiskové zprávě český trenér Jaroslav Šilhavý.

S rozhodnutím nepoklekávat a případně ukázat na nápis na rukávu souhlasí i nový předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek. "Po svém zvolení jsem postup v otázce případného gesta našeho národního mužstva v boji proti rasismu konzultoval s vedením reprezentace a podpořil jsem zvolené řešení. Jsme názorově zcela ve shodě," řekl Fousek.

"Volnost v projevu každé individuální reprezentace považuji za naprostou nutnost a program UEFA Respect v sobě dostatečně zahrnuje všechna témata spojená s bojem proti jakékoliv formě nesnášenlivosti," doplnil Fousek.

Hlavním cílem programu UEFA je usilovat o jednotu a respekt k rase, pohlaví, náboženství a schopnostem každého jednotlivce. Kampaň běží od roku 2008 a má podporu napříč členskými asociacemi UEFA.

Reprezentanti poklekli vloni v říjnu při utkání Ligy národů ve Skotsku, kde vyhověli žádosti domácího výběru. Následně je za to někteří fanoušci kritizovali. Nesouhlasné reakce vyvolává poklekávání i na probíhajícím šampionátu, například ruští fanoušci v sobotním utkání v Petrohradu hlasitě vypískali za toto gesto Belgičany.

Český tým vstoupí do Eura v pondělí v Glasgow zápasem proti Skotům, kteří pokleknou jen v druhém zápase ve Wembley proti Anglii. Šilhavého svěřenci se ve skupině dál utkají rovněž v Glasgow s Chorvatskem a poté s Anglií ve Wembley.

Přečteno: 997x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, Rasismus, Fotbal, Kampaň, Black Lives MatterHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo