romea - logo
20. května 2022 (pátek)
svátek má Zbyšek

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Čeští lvi, odpadlíci z DSSS, míří do Duchcova. Platforma Blokujeme! připomene romský holokaust

Duchcov, 16.8.2013 23:22, (ROMEA)
Agresivní neonacisté, příznivci DSSS, napadli 22. 6. 2013 v Duchcově policisty kameny a lahvemi. Poilcie proti nim zasáhla obušky, slzným plynem, použila i vodní dělo (FOTO: Jiří Šlemar)
Agresivní neonacisté, příznivci DSSS, napadli 22. 6. 2013 v Duchcově policisty kameny a lahvemi. Poilcie proti nim zasáhla obušky, slzným plynem, použila i vodní dělo (FOTO: Jiří Šlemar)

Další ze série provokací uskuteční neonacistické uskupení Čeští lvi v sobotu v Duchcově na Teplicku, kde tyto jakési krajně pravicové Lidové milice pořádají protiromské shromáždění a pochod. Na podporu místních Romů se pořádá platforma Blokujeme! kulturní shromáždění Čhikatar het a na náměstí výstavu o romském holokaustu. Na sobotní dění v Duchcově budou dohlížet policisté z pořádkových jednotek i vrtulník. Informovala o tom severočeská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Starostka Jitka Bártová vyzvala místní, aby se do akce nezapojovali.

V devítitisícovém Duchcově je situace vyhrocená poté, co tu v květnu skupina Romů surově napadla manželský pár. Od té doby se tu konala již dvě protiromská shromáždění, při obou zasahovala policie, potom co se agresivní neonacisté pokusili napdanout místní Romy a jejich podporovatele.

Police je v pohotovosti, neonacisté se připravují na pouliční válku

"Na pořádek ve městě budou dohlížet jak policisté z pořádkových jednotek, tak policisté z obvodních stanic, policejní antikonfliktní tým a situaci ve městě bude monitorovat policejní vrtulník," vyjmenovala Poláčková.

Policie prý nechce nijak zasahovat proti pokojným pochodům a shromážděním místních občanů. "Pokud však během těchto akcí dojde k páchání přestupků nebo trestných činů, a to zejména s rasovým podtextem, budeme připraveni okamžitě nekompromisně zasáhnout," podotkla mluvčí.

Neonacisté se střetem s policií počítají jíž dopředu a na webových stránkách Českých lvů visí text instruující účastníky sobotní akce k tomu, aby si preventivně opatřili helmy a plynové masky. "Nevyzývám tímto k násilí, pouze k prevenci. Raději mít helmu, kdyby vás nějaký zakomplexovaný outsider chtěl mlátit po hlavě," psalo se na webu Českých lvů, který je však v tuto chvíli nefunkční.

První nahlášení shromáždění a pochod, které udělal sám "Velký lev" Jiří Šlégr, radnice odmítla a akci zakázala.  "Velký lev" si nevšiml, že ulice mají až do 15. září rezervované aktivisté s občanského sdružení Konexe. Na pomoc přispěchal Šlégrův "spolubojovník" Pavel Matějný, "odpadlík" z DSSS, který následně trasu pochodu obměnil. Cílem pochodu však zůstalo náměstí Republiky, které má rezervované Konexe. Radnice proto zrušila jen konec pochodu a Čeští lvi pochodovat na náměstí nesmí.

Neonacisté však i přes zákaz na náměstí chtějí dojít. "Dá se očekávat, že pochod od starého nádraží na náměstí Republiky skončí další konfrontací s policií," psali nyní na nefunkčním webu Čeští lvi.

Platforma Blokujeme! chce na náměstí v sobotu uspořádat výstavu o romském holokaustu během 2. světové války. "Odmítáme opakování podobných scénářů nenávisti a násilí v demokratické společnosti. Chceme proto v Duchcově výstavou Genocida Romů v době druhé světové války historické skutečnosti připomenout a zabránit tak bujení anticiganismu a neonacismu v České republice," uvedla kurátorka výstavy Margita Rácová.

Starostka uvedla, že město samotné na sobotní akci žádné zvláštní přípravy konat nebude. "Odklidíme popelnice z cesty a myslím, že nebudeme připravovat další opatření," sdělila Bártová. Obyvatele Duchcova vyzvala, aby se do pochodu nezapojovali. "Občanům, kteří jsou zvědaví nebo v sobě mají nějakou nespokojenost a budou to chtít někde ventilovat, jsem se pokusila vysvětlit, aby to neventilovali tímto způsobem a v sobotu se do ničeho nezapojili," řekla.

Spory mezi pravicovými extremisty

Nejasné je kolik lidí se nakonec shromáždění účastní. První dvě provokace Českých lvů v Praze a ve Vítkově zatím větší zájem dalších extremistů nevzbudily. Neonacistické uskupení Čeští lvi je jakási obdoba extrémně pravicových Lidových milicí nově vznikající Demokratické strany pracujících (DSP), kterou zakládají "odpadlíci" z Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Z vůdcem DSSS Tomášem Vandasem se však nerozešli příliš v dobrém a mezi těmito dvěma skupinami extremistů je velká nevraživost. Zřejmě právě z dílny DSSS vycházejí i falešné internetové stránky  DSP, které mají nově vznikající stranu svým infantilním obsahem plných hrubek zdiskreditovat.

A právě v Duchcově je velmi aktivní místní buňka DSSS, která bude mít zájem, aby se co nejvíce lidí zúčastnilo až shromáždění za týden, kdy neonacisté chystají provokace v několika městech. Je tedy otázkou, zda místní neonacisté nebudou shromáždění "odpadlíků" bojkotovat.

Přečteno: 2217x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Čeští lvi, DSP, DSSS, Duchcov, Pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo